water crisis and agricultural challenges in iran

water crisis and agricultural challenges in iran چالشهای کشاورزی بین راه در ایران

. water crisis and agricultural challenges in iran چالشهای کشاورزی بین راه در ایران

پزوهشگر و.نویسنده وترجمه و تحلیل وگرداورنده سید محمود جعفری
مسئول زراعت دیم وزارت جهاد کشاورزی سال ۱۳۶۶ تا ۷۰،به نام خداوند بخشنده مهربانهمان خدای که به پیامبرانش دانش داد که بشر را برای زندگی بهترو سالم تر راهنمای کنند و انها را از وقایع روزگار اگاه سازند  تا انسانها از این گذر روزگارعبرت گرفته وراه زندگی شاد ونیک وپرتلاش را پیشینه امور زندگی خود کنند  وباهم مهر ورزند وتبادل تکنولوزی کنند به منظور زیستن بهتر با توجه به توسعه پایدار .

water crisis and agricultural challenges in iranقران کریم به رهبران دنیا توصیه می فرماید ::

که در زمین به تکبر راه نروید که هرگز زمین را نخواهی شکافت و هرگز به  بلندی کوهها و اسمانها نخواهی رسید. سوره اسرا ایه ۳۷

 

 

51734177156402103729.jpg04383126592469538280.jpg
77151711768679365268.jpg77151711768679365268.jpg38614293887332537389.jpg

 

69104445226554971410.jpg

91971324237198336788.jpg

 

سید محمود فرزند حاج سیدرضا جعفری مادرم بانو عزت رضوی و پدر بزرگم بنام سید اسحاق و جدم جاج سید منصور متولد ۱۳۳۳ شماره شناسنامه ۱۶۲۶ شیراز گویم عرض کوچکی دارم خدمت اهالی روستای گویم که اکنون شهرک است همنگونه که اطلاع دارید در هنگام تقسیم ۶  شش دادگ اراضی پلاک  هشت ۸ گویم بین سهم دولت وخورده مالکین مرحوم پدر اینجانب سید رضا  هم رعیت بوده و هم  یک چهارک سهم خورده مالکی از  مالک اصلی گویم خریداری نموده در زمان اصلاحات اراضی – امیدوارم که این مطلب مردم ان را خود ستای نپدارند-اینجانب سیدمحمودجعفری کلیه سهم   )مالکی( از غارس مالکی از سهم خود را  در(اراضی باغ نو و باغ های بش و باغ های معرف به نوکی)به کلیه افرادی که تاکنون خریده اند و یا تابحال دارا هستند در سه ناحیه غارس مالکی ذکر شده ) با نام خدا در این روز ۱۹ ماه مبارک رمضان بنام جدم امام علی (ع) می بخشم و وارث هم هیج حق ادعای نمی تواند داشته باشد. امیدوارم که انسانها پند بگیرند از این عبرت   و معجزه ها  و هشدارهای  الهی  و تعریف مال حلال و حرام را بدانند.لطفا افراد از این مطالب نسخه تهیه نمایند.
،لغت سید یعنی سرور
……..وان که از اولاد حضرت رسول پیامبراسلام (ص) به واسطه حضرت فاطمه است واینکه ما از سادات روستای گویم ۱۵ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع گشته.،سادات گویم داری شجره نامه تائید شده میباشند،که از اسامی اجداد وخاندان این جمعی بیانگر و برگرفته از اسامی پیامبر ان در کتاب اسمانی قران کریم و کتب انبیاء و امامان میباشد، که این هم خود یکی از  واقعیتی است که دال بر شجره نامه انها می باشد.سید می گوید باتوجه به اثار باستانی که از( گبرها) که منازل انها با ساروج 

در گویم،   ساخته شده است در دامنه تپه ای که مرز کار خانه فجر سپاه می باشد و  شرکت ابفا در دامنه ان جند حلقه جاه برای اب اشامیدنی مردم شیراز زده است دال بر ان است که مردم گویم قبل از اسلام هم اجدادن خدا پرست بوده اند و گبر یا مجوس زرتشتی بوده اند که در سورهای البقره و الحج قران کریم یکتا پرستی این دین که دارای کتاب اسمانی است یعنی اوستا امده است که در نوشته های اینجانب ایه های ان هم ذکر کرد ه ام لازم به توضیح است
که زرتشت پیامبر از خاندان ابراهیمی نیست و من به عزیزان پیشتهاد میکنم که قران کریم را به فارسی که زبان مادری ما است مطاله کنند هر کسی که قران به زبان عربی میخواند معنی ان را هم ارام ارام برای مردم شنوده بخواند تا در رگ وپوست انان جا کند و همه بدانند که خداوند ارشاد خود را  به زبان شیوا و روان به پیامبرانش وحی نموده است.

و خدا رحمت کند مشهدی ملا محمد عابدی گویمی که تک تک سوره های قران را به فارس برای مردم تر جمه میکرد و این مرد از نیکان بود ودر سوره ابراهم گفته استکه ما برای هر قومی پیامبرانی را به زبان ان قوم فرستادیم ومن از کسانی که قران را به زبان عربی میخوانند و فارسی ترجمه نمی کنند گله دارم وبه نظراینجانب انها عربی انرا از دیدگاه خودشان یاد گرفته اند اما معنی انهم درست نمی دانند. فارس زبانان دنیا  انتخاب دوم انها این است که به زبان فارس قران را مطالعه کنند و بخوانند واول پی ببردنند کهاصول تمام کتابهای اسمانی که قران ان را ختم کرده است یکی است و دوم شرمنده نشود که قران را بزبان مادری میخوانند زیرا خداوند به ساده گی پیروانش را هدایت کرده است و می کند و فکر ان کرده است که همه انسها معلومات عالیه ندارند همجنانکه زندگی پیامبران اهل کتاب را از بدو تولدتا پایان مطالعه کنیدتا گفته های( سید)برای شما بشیتر روشن شود. و اما  تمام موجودات زنده برای بقا به غذا نیازمندند. ودر قران  ایه های متعددی در رابطه خاک و اب و باران غلات و میوه جات وغیره که خداوند برای موجودات زنده از جمله انسان عنایت کرده است امده است.

 

 

گندم می گوید: هر سال ۸۰ میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده می شود هر روز ۲۲۰ هزار نفر به جمعیت کره زمین اضافه می گردد. حدود ۲۰ کشور جهان که مجموع نیمی از جمعیت جهان را در خود جای داده اند .
۱- چاه های آب رو به خشک شدن است .

۲- در برخی از کشورهای جهان که از نظر کشاورزی پیشرفته ترند عملکرد برنج و گندم در هر هکتار که برای چند دهه افزایش داشت رفته رفته به سطح ثابتی رسیده است .

۳- گرمای کره زمین و تغییر اقلیم مرتبا افزایش می یابد و کشاورزی جهان را با خطر از هم گسیختگی مهیبی رو به رو می کند. سه کشور عمده تولید کننده غله جهان یعنی چین و هند و آمریکا جزء کشورهایی هستند که در آنها سطح سفره های آب پیوسته پایین تر می رود و آبخوان ها سال به سال تهی تر می شوند و این مسئله در بسیاری از کشورهای جهان از جمله خاومیانه صدق می کند.دستگاه ذیل دستگاهی است که ما برای ترویج کشت گندم وجو بصورت عمیق کار در سالهای ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ در کمیته کشاورزی جهاد سازندگی در فارس در شهرستانهای دیم کار ترویج شد وبرای اراضی مسطح بسیار کابرد دارداین دستگاه در شهرستانهای اقلید منطقه سده وممسنی وشیراز وسپیدان کابرد داشت وحدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ کیلو اختلاف با کشت سنتی مشاهده می گردید واکنون هم در بعضی نقاط فارس با این دستگاه فعالیت دارند.

سیاه در خواب.jpg12298773575976385174.jpg

چالش های بین راه

 

water crisis and agricultural challenges in iran

اولین چالش

در ژاپن که اولین کشوری بود که پیش از یک قرن افزایش مداوم باروری زمین را آغاز کردند اکنون ۱۷ سال است که عملکرد برنج هیچ افزایشی نداشته است در کره جنوبی و هم در ژاپن عملکرد پنج در هکتار ثابت و در جا می زند . در چین که عملکرد برنج در سالهای گذشته افزایش داشت امروز همانند کره و ژاپن ۵ تن در هکتار ثابت مانده است .

دومین چالش

 در فرانسه و آلمان و انگلیس یعنی سه کشور تولید کننده اصلی گندم اروپا ، بیش از یک دهه است که عملکرد گندم افزایش نداشته است ، سایر کشورهای جهان هم کم و بیش مشکلات گریبانگیرشان شده است از جمله خاورمیانه.

سومین چالش

 که کشاورزان جهان با آن در گیرند گرم شدن کره زمین و تغییر اقلیم است ،  سوخت فسیلی بر میزان دی اکسید کربن جو می افزاید ، دمای کره زمین بالا می رود ، آب و هوا به هم می زند و پیوسته در تغییر است. وضع مثل گذشته نیست ، آب و هوا تغییر پیدا کرده و یک درجه حرارت ۱۷% عملکرد ذرت را کاهش داده است تمام روندهای تهدید کننده و خطر ، منشاء انسانی دارند . در سالهای اخیر میزان ذخایر موجود غله در جهان تنها اندکی بیش از ۷۰ روز بوده است قیمت غلات رو به افزایش است در سال ۲۰۰۸دو برابر شده و کشورهای صادرکننده گندم مانند روسیه و آرژانتین که هر دو صادر کننده هستند به علت گرانی و مشکلات اقتصادی جلو صادرات گندم را گرفته اند .

و یتنام که دومین صادر کننده برنج جهان است در سال ۲۰۰۸ صادرات برنج کشور خود را قطع کرده است . بسیاری از کشورهای وارد کننده غلات وحشت زده شده اند و به دنبال قراردادهای طولانی مدت و یا خرید زمین در کشورهای دیگر برای کشاورزی برنامه ریزی کرده اند . (همانند عربستان ، چین ، کره جنوبی)

حدود یک دهه گذشته ذخایر غله جهان حدود یک سوم کاهش یافته ، قیمت مواد غذایی در جهان تقریبا دو برابر شده و اقتصاددانان می گویند ( غذا نفت جدید است و زمین طلای جدید ) با افزایش قیمت جهانی غلات ، حدود سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تعداد گرسنگان جهان به بی سابقه ترنین سطح خود افزایش یافته است . در تایلند به علت گرانی برنج کشاورزان مجبور شدند در شب مزارع خود را دیدبانی دهند ، در مصر در صف یارانه های نان افرادی کشته شدند . در هائیتی فقر زده برای نان شورش و چند نفر کشته شدند در مکزیک برای گرانی نان ذرت مردم به خیابان ریختند و چند نفر کشته شدند. و در بعضی از کشور های دیگر این مشکلات مشابه هم است .

Related image

در گذشته آمریکایی ها سطح زیر کشت محصولات زراعی را با توجه به عرضه و تقاضا و ذخایر بزرگ غله جهان برنامه ریزی می کردند. و ظرفیت اضافی تولید برای حفظ ثبات بازارهای جهانی غله به کار می رفت و ذخایر بزرگ غله جهان کمبود محصول جهانی غله را خنثی می کرد به ظور مثال آنگاه که باران های موسمی هند به شدت نقصان یافت ، آمریکا یک پنجم گندم خود را به هند فرستاد و این عمل جلو فاجعه گرسنگی را گرفت

. آنگاه که دوران فراوانی غذا آغاز شد جهان تنها ۲٫۵ میلیارد نفر جمیعت داشت
، امروز جهان ۸  هشت میلیارد جمعیت دارد از سال ۱۹۵۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی قیمت جهانی غلات به شدت بالا رفته که عمدتا ناشی از حوادث آب و هوایی است . مثلا خشکسالی شدید در روسیه و گرمای شدید در غرب میانی آمریکا . اما این حوادث کوتاه بود و بعد از یکی دو سال به روال خود بر می گشت . لیکن امروز تاثیرات اقلیمی حرف دیگری می زند امروز آمریکا مقدار زمین را طبق برنامه حفظ ذخایر خود کنار گذاشته اما اینها زمین هایی هستند که فوق العاده فرسایش پذیرند. روزگاری که زمین آماده ای وجود داشت که می شد در آن هنگام نیاز سریعا به زیر کشت بردند دیگر گذشته است با توجه به مشکلات اقتصادی و تغییر اقلیم پیش بینی می شود که برخی از کشورهای فقیر وارد کننده غله اصلا نتوانند هیچ غله ای وارد کنند و شاید همین حالا شروع شده باشد که ما می دانیم شروع شده است .

تاریخ این چنین می گوید: که تمدن سومر و تمدن مایا دو نمونه از تمدن های اولیه بسیاری هستند که ظاهرا علت سقوطشان آن بود که مسیری که در کشاورزی پیش گرفته بودند از نظر زیست محیطی ناپایدار بود از جمله مدیرت ضعیف ( شوری خاک و فرسایش خاک )

تازه ترین آمار سازمان ملل متحد بیانگر آن است

که جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی به  ۹٫۳ میلیارد نفر خواهد رسید بنابراین بسیاری از ما حتی برنامه ریزان اقتصادی ما نمی دانند که وقتی جمعیتی سالیانه ۳% رشد می کند در نهایت( طی یک قرن ۲۰برابر خواهد شدکه این امار تصاعدی است ) و با توجه به دو برابر شدن مواد غذایی در دنیا ، برای غالب آمریکایی ها که به طور متوسط ۱۰% درآمد خود را صرف غذا می کنند این مسئله زیاد مهم نیست .اما برای مصرف کنندگانی که ۵۰ تا ۷۰% درآمد خود را صرف غذا می کنند دو الی سه برابر شدن قیمت مواد غذایی موضوع جدی است  :
هشدار وافعی تکان دهنده

 

. درآمد اندک و چند برابر شدن مواد غذایی گرسنگی می آورد ، فقر می آورد، بیکاری می آورد به طور مثال در کشورهای جهان سوم همانند شبه قاره هند هنوز گرسنگی وجود دارد . بخش عظیمی از آفریقا گرسنگی وجود دارد و آمار بیانگر آن است که ۴۸% کودکان از نظر فیزیکی و ذهنی رشد نیافته هستند . جمهوری دموکراتیک کنگو مردم هر روز یک وعده غذا می خورند در کشور نیجریه و پرو گرسنگی وجود دارد .

با شرح فوق که هر سال ۸۰ میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده می شود.
همچنین که تعداد انسانها چند برابر می شود ما برای آب بیشتری برای زندگی و تامین غذا نیازمندیم در نتیجه اندکی نیمی از مردم در کشورهای زندگی می کنند که پیوسته منابع آب زیر زمینی خود را در اثر برداشت آب بیش از حد و نبود بارندگی کافی از دست داده اند ( در بسیاری از دشت های ایران ) و باید گفت

. امار سال ۱۹۷۱ میلا دی یعنی ۴۳ سال قبل ایران دارای۳۷۰۰۰۰۰ متریک تن گندم و ۸۵۰۰۰۰ تن جو و ۱۱۰۰۰۰۰ تن برنج بوده است و تولید گندم در زمان حال ۱۳۹۳ با توجه به خشکسالهای چند سال گذشته :گندم ابی نزدیک به ۳ تن در هکتار و دیم  ۸۰۰ الی ۹۰۰ کیلو گرم تخمین زده میشود. سطح زیر کشت گندم ابی در کشور حدود ۲ میلیون ۴۰۰ هزار  هکتار و گندم دیم حدود۳/۵ میلیون هکتار تخمین زده میشود، که همه ساله با توجه به مسائل اقتصادی و اب و خاک و کود و سم وغیره و تفکر اقتصادی مردم که خطا هم در ان زیاد است.

اکثراسطوح کشت بالا و پائین می اید و می رود ودر بعضی از محصولات  همانند هندوانه در سال ۱۳۹۲وخربزه شمام در سال۱۳۹۳ در شهرستانهای جنوبی فارس حتی بسیاری از کشاورزان مخارج کاشت و  داشت ان هم بیرون نمی اورند))دررابطه با امار کل گندم ابی کشور و تناج در هکتار در سال ۱۳۹۳ جاری امار تحت برسی دقیق تر میباشد) روش محاسبه تو لید گندم  ۱٫ گندمی که به سیلو می رود ۲-گندمی که به مرغداریها و غیره می فروشند.صاحب نظران می گویند،حدود ۵۰۰ هزار کیلو در کل مملکت ۳- مقداری که برای بذر سال ایند نگهداری مینمایند، گندم ابی حدود ۳۰۰ کیلو گرم در هکتار و دیم ۱۰۰ کیلو در هکتار ۴- مقداری هم که دربسیاری از روستاها برای پخت نان برمیدارند،

از طرفی کارشناسان و مسئو لان مراکز خدمات که ان هم رو به تعطیلی است، هنگامی که جا بجاه می شوند،در دادن امار تسلط ندارندو این است که امارهای واقعی بسیار دشوار است .

لازم به توضیح است که با توجه به پراکنش بارندگی سالانه حدود ۳۰ در صد اراضی زیر کشت گندم دیم جو دیم همه ساله جرای حیوانات از جمله گوسفندو بز میشود واین تا ان جا که اینجانب به خاطر دارم در سالهای گذشته همین بوده است،جز سال استثنای که ان هم کم بوده است.

بین سالهای ۱۳۷۵ الی ۱۳۸۶پرشهای در تولید گندم داشته ایم. حدود ۳/۷ تن در هکتار .

از سال ۱۳۸۶ نا سال ۱۳۹۳به علت کمبود بارند گی و  بعضی از مشکلات مدیرتی و اقتصادی و خاکی سیر نزولی داشته ایم،پیشبینی میشودبه علت مسایل گوناگون عنوان شده سطح زیر کشت سال جاری کمتر شود و ادامه هم خواهد داشت.

کشاورزان میگویند از سال ۱۳۸۴  الی۱۳۹۲ به علت کمبود قیمت گندم کشاورزان رو به سطح بیشتر جو نمودنند که از جمله مشکلات فنی وجود علف های هرز و بعدا از جمله خود جو در مزارع گندم مشکل ساز شد گفته میشود گل رز در مزارع گندم علف هرز بشمار می اید

مسایل و مشکلات کشاورزی ایران. در ۱۵ بند.۱-خشکسالیهای ۱۰۰سال گذشته ونبود پراکنش مفید سالانه. بخصوص برای زراعت دیم و مراتع و جنگلها و بیابانها.

۲-کمبود منابع ابی در کل کشور مشکلات شوری اب وتلخی اب وغیره در بسیاری از نقاط. و فرار کردن مردم از روستاهای کم اب وبی اب به دیگر نقاط مملکت یا جهان.کشورهای مشابه هم نگاه کنید که چه می گذر فقر غذا وبی ابی وبی مدیریتی.

۳-فقر اراضی  زراعی کمبود مواد عالی زیر یک در صد در کل مملکت. به عبارتی خسته و رنجور بودن اراضی.

۴– برنگرداندن کاه کلش زراعی به خاک در طول صدها  سال و سوزاندن بقایای زراعی کشاورزی برای کشت بعدی در صورتی که در امریکاه و کانادا صدها سال است تمام این بقایا تا عمق خاک زراعی مخلوط میشود حال مقایسه کنید وضعیت مواد عالی خاک مملکت ما وانها. از طرفی جند سال کوتاهی است که در این مملت از کشت حفاظتی سخن میگویند عملکرد ان هم در ایند با هم جستجو خواهم کرد

.امریکا در سال ۱۹۸۰ دهها هزار هکتار زیر کشت مدیرت حفاظتی داشت بنام no till farming and MINIMUM till in Agricalture که تحقیقات در رابطه با معایب ومحاسن ان شروع کرده بودند که اگر خدا توفیق دهدتاریخجه ای از ان خواهیم گفت. وباید گفت کشورهای که بقایای زراعت خود برای پس چر حیواناتاستفاده مینمایند جایگاه چندانی در مدیرت این کشاورزی ندارند و در خرید مشین الات هم سر مایه کذاری نکنند جز مسائل تحقیقاتی. یا کشاورزانی که مدیرت ان را دارند و اراضی انها محفوظ باشد از چرای حیوانات.

۵- مشکلات تناوب زراعی و کاربرد علفکشها و باقی ماندن سموم برای کشت بعدی و به دنبال ان کمبود تولید در واحد سطح. و نبود رعایت ایش. سر در گومی کشاورزان وباغدارن از نحوه استفاده سموم وکودها. و سردر گمی  کشاورزان در تنوع کودها وبخصوص سموم کشاورزی که به نظر اینجانب  این تاجران ومغازه داران هستند که مردم را هر طور که بخواهند بی برنامه  هدایت میکنند و مراکز خدمات هم از تنوع سموم وکاربرد انها چندان خبری ندارندوسئوال  اینجاست که جرا ما نمی  توانیم با یکی دو کشور تولید کننده سموم قرار داد طولانی مدت ببندیم تا کشاورزان وباغداران از اسم سموم کیفیت ومیزان مصرف و کاربرد اصولی ان اگاه وسر در گم نباشندودر اخر…..
باید گفت چند در صد از کشاورزان و باغداران ما از دوره کارانس سموم اطلاع دارندکه جند روز بعد از سمپاشی میتوانی میوه وسبزیجات درحدی که سازنده ان گفته است که انهم خود جای بحث دیگری دارد مصرف کنی،یا اگر علف کشی استفاده کردی  چه نوع کشت و جند مدت دیگر میتوانی کشت بعدی شروع کنی. و ای دوست عزیز حتما خیار و سیب درختی وگوجه فرنگی برای خوردن پوست بگیر که مشکلات زیاد در بر دارد و بفکر ویتامین پوستش نباش .

۶- فقر اراضی کشاورزی در کل کشور بند ۴و ۵ وتسطیح نبودن بسیاری از اراضی مملکت که مشکلات ابیاری براشت محصول وریزش محصول به هدر رفتن اب اضافی ونیروی گارگری وغیره به دنبال دارد

۷-مشکلات کیفیت کود های شیمیائی و دا می و  کشاورزی

 

۸-بالا بودن هزینه های کاشت داشت و برداشت

۹-کوچک بودن و مساحت اراضی زراعی

۱۰-کافی نبودن سوخت کشاورزی و حتی مرغداریها

۱۱-کف شکنی چاهای عمیق و نیمه عمیق هر ساله


۱۲-عدم نظارت مرکز خدمتات کشاورزی که میتوان گفت رو به تعطیلی است، قطع ارتبات دولت و کشاورزان وباغداران.

۱۳-سطح تولید محصولات کشاورزی از سال۸۶ بخصوص گندم و جو و ذرت و غیره پائین امده استوافت محصول کاملا مشهود است.
     42804950559447940837.jpg

۱۴-در صد قابل ملاحظهای از اب مصرفی کشاورزی به علت وجود  جوی های گلی یا خاکی از رودخانه


و سر قنات و سرچشمه و تلنبه تا سر مزرعه یا از بین میرود یا غذای علفهای هرز میشود یا تبخیر میگردد یا به زمین فرو میرود، واین امار در کل مملکت  وبسیاری از کشورها سر سام اور است.

۱۵- کارشناس عزیز راه دوری نمخواهد رفت با دید کارشناسی سری به شهرستانها ی فسا ، داراب، نیریز و جهرم ، ولار و لامرد و حتی مرودشت و اقلید و دیگر شهرستای استان خارج از شمال کشورکه ۲۵ استان است وبعضی از استانهای شمال  مانند گرگان بزنید و   سری هم به کشاورزان و باغداران مرتعداران و به جامعه تراکتورداران و کامبین داران که سالهای متمادی کاشته اندو بر برداشته اند بزنید و اگر خانه کشاورزی در استان شما ودر استان فارس اقای حاج سید محمد جعفری که از سال۱۳۶۴ به عنوان بازرس  و مسئول در بخش غلات کشور و هدایت وبرداشت غلات فارس و استانهای هم جوار به ریز قوت ها ونارسایهای زیر ساختی را بخاطر دارند و صاحب نظرند و  برنامه ریزی کمبین داران این استان و بسیاری از استانهای دیگر کشور هدایت و مشکلات مدیرتی و فنی کامبینداران را به روز برسی و جاره اندیشی می کند بزنید. سابقه این مرد بازنشسته از شرکت سهامی زراعی تخت جمشید تا امروز همه در راه  تولید وبرداشت غلا ت کشور بوده است وبا اقای مهندس شریعتمدار همگام بوده است. و اکنون هم صاحب نظر و فعال است.

و برای اینکه در مشکلات زیر ساختی بخش کشاورزی استان فارس بیشتر اگاه شوید و امار دقییفتری بدست بیاورید سری هم به برادر  ارجمند،جهادگر، جناب حاج طلعتی که اکنون مشاور سازمان جهاد کشاورزی و اطاق بازرکانی است که از سال ۱۳۶۴ در راه مکانیزه سیون کشور و غلات استان  فارس وکشور تمام تجربیات را لمس کرده اندبزنید

Image result for image of grains

ودر اخردر تهران  زحمت کشیده سری هم به جناب مهندس  شریعتمدار برادر ارجمند جهاد گر و کشاورزی که سالهاست در بخش کشاورزی این مملکت استخوانی خورد کرده اند و اکنون مشاور عالی وزارت جهاد کشاورزی است و  در پایان سری هم به جناب دکتر کلانتری بزنید برای جمع بندی.وجعفری میگوید، شغل پدری من،باغبانی،وکشاورزی و دامپروری بود

و اگر میخواهید کمی هم از مرحوم پدر اینجانب و ارادتش به امام علی ( ع)  و اولادش بدانید از حضرت ایت اله العظمی مکارم شیرازی سوال بفرمایید و کتابی به نام ممسنی(دشتی پر از نون وتشتی پر از خون) مربوط به نهضت فارس که  تنها روستای که غارت نشد گویم بود چرا؟ در صفحه۱۹۶ نویسنده  ان جناب  ملاگرگعلی صاذقی لطفا مطالعه فرمایید.  و از بزرگان عشایر قشقای ومردم دشمن زیاری وجاوید و همایجان و کمهر و  کاکان. سپیدان.و  دوکوهک وقلات وکلستان و قصردشت و  امروز که اول محرم است و کمی این مطلب را ویرایش کردم یادم به دوره نوجوانیم افتاد که شاعری که ارادتش به امام حسین و اولادش بوده است این جنین میگوید.

Image result for ‫عکس کارشناسان کشاورزی در حال ترویج‬‎
در جنب نهر القمه دیدم یکی شهید، گفتم جرا جدا زشهیدان دیگر است.
گفتا خموش باش که عباس نامدار، منظور او ادب به جناب برادر است .

و اگر میخواهید کمی هم از برادر بزرگم اقای حاج سید هدایت اله جعفری قاضی باز نشسته و وکیل دادگستری بدانید از دادگستری کرمان و بندر عباس و دادگاه تجدید نظر فارس و اداره اوقاف فارس سئوال بفرمائید؛که ما هر سه خدمت گذار مردم بوده ایم وهستیم و ۲سال هم در شهرستان اراک روستاهای دور دست بنام سیرکن منطقه قره کهریز که زمستان ۲ ساعت در برف راه میرفتیم و در اخر هم روستای نزدیک به جاده سپاه دانش بودم و۵ کلاس در یک کلاس با زحمت زیاد تدریس و اداره میکردیم.

و سال ۱۹۷۷ میلای تا ۱۹۸۵ میلای که در امریکا بودم  کار میکردم با رشتهای مرتبط  و مدتی هم  در یکی از بزرگترین گاوداری شیری و گوشتی  منطقه که تمام علوفه این گاوداری در اراضی خودش تولید میکرد به نام مزرعه (دیوید استال) stahlview farm  روستای winnebago    نزدیکی شهر راکفورد ،ایالت ایلینوز.   ودر طول این همه سال ۵۰ هزار تومان از این مملکت  پول خارج کردم که انهم مربوط به پدر و سهم خودم   بود و با پس اندازی هم در زمان جنگ به ایران باز گشتم ودو برادرم بنام سید هادی و سید مهرداد به مدت دو سال در تدارکات تیپ ۳۵ امام حسن مجتبی لشکر المهدی منطق اهواز وغرب در جبه وجنگ خدمت داشتند ،جرا برگشتم قسمت هر کسی خداوندطوری ورق می زند . و اکثر بچه ها هم با پدر کار میکردند از  سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰ مسئول زراعت دیم کمیته جهاد سازندگی بودم واز سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۵ عضو کمیته های باغبانی و زراعت وتحقیقات وزارت کشاورزی وجهادسازندگی و امور تحقیقات منابع طبیعی ومحیط زیست و وطرحهای مشارکت مردمی،بنیانگذار طرح ابخیزداری بادم دیم منطقه دژ کرد وجمال بیگ وسده اقلیدواگر برادران اداره ابخیزداری که سابقه کمی دارند از اساس این طرح سوالی دارند تشریف بیاورند در اداره جنگل تا مدارک مستند در اختیارشان بگذارم باید گفت.

 

اگر خدمات حفظ و ذخیره رطوبت یعنی شخم زدن انجام نشود همان طرحی که امروز مردم درامدی هم دارند.

 

 

 

 

به شکست مواجه خواهد شد . و چند سالی عضو دفتر عمرانی استانداری و بنیانگذار واگذاری حریم چاهای اب اشامیدنی شهری که نماینده ان اقای مهندس بهادری و روستای اقای سعادت اردکانی بود و  درمدیرت وقت منابع طبیعی برادر  جهاد گر سید محسن شاه امیریان که اکنون کارشناس دادگستری است واز نیکان میباشند و در حال حاظر برادر گرامی اقای مهندس سلیمی در ان جلسه ها  شرکت میکند واین مرد شریف که رشته جنگل است در شناسای پوشش جنگلی مهارت دارد و صاحب نظر است. و گفته میشود که در این تاریخ مردم بنارویه لارستان تانکر ۱۰۰۰ لیتریاب شور تصفیه شده که شرکت اب و فاضلاب از عمق ۱۶۰ متری بیرون می اورد به مبلغ ۷۰۰۰ تومان می فروشدو چه کسی قدر ابهای شیرین این مملکت را میداند.  باید گفت.سالها که  سرپرست ومدیر در امور جنگلداری و جنگلکاری وتولید نهال  و کارشناس مسئول بوده ام به خود اجازه میدهم که

بگویم که زیست بوم این کشور در حال تهدید ونابودی است،حدود ۵۰ در صد مواد غذای از خارج وارد میکنیم امار می گوید امسال هم  حدود ۹ میلیون در کل گنم تولید داشته ایم وبا مشکلات فوق که عنوان شده که خیلی هم از قلم افتاده، می توان تخمین زد که اگر این جنین باشد  در ۳۰ الی ۵۰ سال اینده کمبود اب همجنان گلوی این سر زمین را بفشارد که اکثر مواد غذای همانند عمارات از خارج وارد کنیم و بسیاری از مردم این سر زمین به کشور های پر منابع مهاجرت میکنند خواهد کرد.

دوستی جند روز پیش می گفت در این تاریخ در کشور دبی واطراف نزدیک به هزار دستگاه ابشیرین کن که از دریا اب مگیرندبرای مثال   باغداری کوجک عمدتا ساخت کشور ایتالیا است بکار گرفته اندکه یکدستگاه ۱/۵ اینج ان حدود ۲۵  میلیون تومان هزینه دارد و هر سال نزدیک به ۳ میلیون تومان هزینه تعمیرات دارد که در شهرستانهای گرمسیری استان فارس از جمله حاجی اباد زرین دشت اب شور را از عمق ۱۰۰ متری می کشند وبرای مرغداری و مزارع کوجک انهم ۲ الی ۳  روز  در هفته و جندین ساعت از ان استفاده مینماییند. و هزینه شیرین کردن اب سرسام اور است حال باید گفت

از سازمان حفاظت محیط زیست کشور ومردم این سر زمین سئوال کنید جند تالاب  این مملکت در این تاریخ خشک شده است  جند شهر بزرگ همانند اصفهان تهران کرمان و  غیره دجار کم ابی  میباشند.جه کسی قدر این ابهای شیرین این مملکت را می داندوجه کسی میتواند و با جه هزینه ای در ایند اب دریاها و چاهای شور را برای جمعیت این مملکت مهیا وشیرین کند.  باز هم باید گفت جه کسی قدر پوشش گیاهی این مملکت بخصوص گون زارهای متنوع این مملکت که از نظر اب خیزداری بی نظیر است وتمام روستایان و عشایر این مملکت انها را می شناسند که از یک گونه ان کتیرا و جندین گونه ان عسل طبیعی وغیره یافت می شود.

عکس ذیل مهندس جعفری است که اشاره کرده به منطقه انگور کاری قبل از روستای هریجان که استعداد این گونه انگور در این منطقه در شرایط دیم بی نظیراست وهنوز هم جای گسترش دارد شایان ذکر است این مسیر به طرف شهرستان ممسنی یکی از زیبا ترین منطقه از نظر انگور کاری دیم  وهمجنان فاجعه اورتری منطقه از نظر دیم کاری کندم وجو از نظر ابخیزداری است که دولت باید کمک کند تمام دیمزارهای این منطقه به انگور کاری دیم با همین رقم بومی تبدیل شود و کارخانه تبدیل ابغوره وشیره وغیره سرمایه وبرنامه ریزی کنند.

80007818093243278263.jpg74587160138481231300.jpg91971324237198336788.jpg
The grape of fars in iran
و چه کسی قدر رقم انگور (سیسدانگ)  که گویا به معنی ۳۰۰ دانه در یک خوشه می باشد که البته این اغراق است  در منطقه کله سیاه و دشمن زیاری که بعضی مردم محلی به ان (لر کش )میگوید بخاطر اینکه انگور رو میزی نیست وخداوند ان را برای شیره واب غوره وغیره وووودر منطقه ممسنی  که اینجانب و اقای مهندس کرامت ا. لوی حیم  کارشناس ترو یج اداره کل کشاورزی که کارشناسی صاحب نظر بود طرح برنامه دوم توسعه کشاورزی  استان فارس  در مدیرت اقای مهندس شریعتمدار  در رابطه با انگور ابی ودیم  تهیه کردیم که ان را روی سایت خواهم انداخت .وبه نتیجه رسیدیم که در سال ۱۳۷۰ شهرستان ممسنی ۱۰۰۰۰ هکتار  انگور دیم دارد که ۸۰ در صد ان رقم فوق  است و ان هم  بخاطر شاخه هایش وریشه های عمیقش ابخیز دار خوبی است ودر دنیا از نظر پوست نازکی ومیزان اب در دانه بی نظیر است و بر اورد کردم که از یک کیلو گرم غوره رقم   فوق  ۷۰۰ گرم  اب غوره بدست می اید و  ابغوره  ان کیلوی ۲۰۰۰  تا ۲۶۰۰ تومان فروش میرود که ابغوره اش بغش عظیمی از این مملکت و عمارات  برای پخت وپز ومزه و به عبارتی چاشنی مهیا میسازد ودر طول ۷۰ سال گذشته این سطح زیر کشت از خدمات دولتی محروم بوده است و می باشد.  امار استان فارس در رابطه با انگور ابی ودیم در سال ۱۳۷۰ این جنین جمع پبندی شد.

 

۱-سطح زیر کشت ابی ۱۰۰۰۰   هکتار دیم ۲۹۵۰۰ هکتار.

۲-میزان محصول به تن .ابی ۷۸۴۰۰تن در کل. دیم ۹۳۹۰۰  تن در کل.

۳- میزان عملکردابی ۸۰۰۰ کیلو گرم در هکتار و دیم۳۰۰۰ کیلو گرم در هکتار

عکس باغهای که میوه هایش سنگ شد چرا؟؟؟

 

حال باید دید که در طول ۲۳ سال بعد از تهیه ان طرح مدون که پیش بینی های بسیاری از این مسایل در ان شده است چه اقداماتی در استان فارس صورت گرفته است.
شایان ذکر است که در دیم کاری گونه های باغی جه انگور وچه بادام وچه انجیر و چه سماق اگر هر سال در اخرین بارندگی سالانه در ان منطقه اطراف گونه های مذ کور شخم زده نشود و لایه موینه خاک اطراف نهال قطع نشود  رطوبت سالانه به سطح خاک امده وتبخیر سرعت میگیرد نهال در تابستان دچار تنش میشود و در دراز مدت نهال خشک میگردد  به عنوان کسی که ۴۵ سال خود را با انگور سپری کرده ام به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد میدهم  .
۱-اول به این مردم سخت کوش وکم درامد برای شخم زدن و خریدگل گوگرد و جلو گیری از قارج سفیدک کمک مالی کنید.
۲- دوم وام زنجیر ه ای بی بهره بدهید.
۳- سوم  فیلم اموزشی برای محصول ارگانیک یا طبیعی برای دنیا تهیه کنید.
۴- چهارم برای فراوردهای جانبی از جمله شیره وشکلات طبیعی وغیره در ان منطقه ودر ایران برنامه ریزی کنید.
۵- پنجم اراضی دیم زارهای کم بازده با شیب زیاد در ان منطقه و  دیگر مناطق این مملکت در ارتفاعات که بارندگی بالای ۳۵۰ میلیمتر در سال است واز اب وهوای  وخاک مستعدی برخوردار است و  قابل ملا حظه  می باشد   توسعه رقم انگور فوق برنامه ریزی و وامهای بدون بهره بدهید .
۶- با توجه به نوع اقلیم و کمبود اب در بخش زیادی از این سرزمین   در رابطه با ارقام انگور ابی برای مصارف داخلی و صادرات برنامه ریزی کنید و در اخر  این یارانه ها باید به سمت این برنامه ها رفت نه ………….وباید گفت سعی هر کس به قدر همت اوست. پیش بینی اینده استان فارس با توجه به وضعیت بارندگی در شهرستانهای گرمسیری تولید لیموی ترش فارس رو به نزول وراه چارهای نیست که مردم در اینده بیشتر از اب غوره که کیفیت وطعم ان کمتر از لیمو نیست برای چاشنی غذا استفاده نمایند 

. و براستی بیش از ۴۰ سال است که رقم انگور تامپسون بی هسته thompson seed lees وارد ایران شده است اما یک خوشه انهم در بازار برای  نمو نه نمی بینی شایان ذکر است که این رقم یک نوع انگور رطبی دانه گوشتی hybrids بدون هسته است که نوع دانه بلند، گوشتی که کم هسته است که با رطبی های دیگر فرق دارد. در اطراف شیراز بخصوص دوکوهک و گویم وقلات و کلستان به صورت پراکنده در باغات مشاهده  میگردد وباز هم متاسفانه دانشگاهای ما مثل کشورهای پیشرفته ان را سلکسیون  یا انتخاب برای تکثیر نکرده اند واگر میخواهید نمونه ای از ان ببینید اگر عمری باقی باشد سال دیگر هماهنگ کنید . واگر می خواهید تاریخجه انگور thompson را  در ایران بدانید در ذیل عکس توضیحات.
وودر اخر چرا نمی شود این اراضی شیب دار منطقه دشمن زیاری شهرستان ممسنی فارس را تبدیل کرد به انگور سیسدانگ یا لرکش یا شیرازی برای ابغوره که در دنیا بی نظیر است.چه کسی مسئول این نوع ترویج در ایران است ایا اگر این اراضی دراسرائیل هم بود همین گونه روی ان برنامه ریزی می کردند.؟
77997581793090393197.jpg92458710896085771235.jpg

از استادان دانشگاه کشاورزی شیراز سوال کنید که در ایستگاه سد درودزن اوردنند برای گشترش ولی…….. ضمن پوزش که بعضی از ان عزیزان اساتیدکه اینجانب را میشناسند و ارادت هم خدمتشان دارم باید عرض کنم در کتابهای جاب شده  بنام روشهای تکثیر گیاهان زینتی   که در این دانشگاه که خود هم تحصیلات خارجی دارند سعی کرده اند با زحمات زیاد دها    ساعت کار  واژها ی ایرانی استفاده کنند که با مطالب امروز دنیا هم انجنان هم خوانی ندارد اما گله دارم که جرا حتی قلمه این انگور بی نظیر که از نظر صادرات در دنیا حرف اول می زند ان را تکثیر نکرده اند ودر اختیار مردم بکذارند چرا ایران نتواند انگور بی هسته و کم هسته به کشورهای دنیا صادر کند. جرا دانشگاه با مراکز تحقیقات با هم کار نمکنند ،اینکه تغیرات ژنتیکی نمی خواست،تمام ارقام انگور به راحتی و با شیوه و تکنیکهای مختلف امروزی درخاک معمولی  میتوان با قلمه تکثیر کرد و از انها سئوال کنید این دانشکده جند هکتار  اراضی زراعی دارد و باغبان کار کشته ای که تا یک سال قبل در انجا بود حتی میتوانست این انگور بی نظیر را تکثیر کند ودر اختیار مردم بگذارد و در امد اندکی هم داشته باشد  و این رقم  یعنی thompson و to kay table که بنام flame معروف است و بعضی از ارقامی که در ایران وجود دارد از نظر تازه خوری و صادرات بی نظیر است و از سال ۱۹۷۶ میلای این دو رقم  فوق در امریکاه و در منطقه کالیفرنیا و بعضی  ایالات دیگرسطح زیر کشت ان فابل ملاحظه و در کل ایالات وحتی بعضی کشورهای دیگر صادر میگردد که من شخصا این دو رقم را در هندوستان  و دبی دیدم . در گذشته نتوانسته ایم.روی ان کار کنیم و قابل ذکر است که اقای بهرام زارعی در مشکان نیریز ایستگاهی جهت تولید نهال به صورت علمی از چند سال پیش راه اندازی کرده است که رقم انگور flame  که رنگ ان قرمز اتشی و شکل ان گرد  است از امریکاه اورده است و توزیع میکند و این رقم اکنون در سروستان فارس به تولید رسیده و تا ریخجه ان بعدا خواهم گفت و از ایشان پرسیدم چرا رقم  thompson تولید نمی کنی  گفتند کسی متا سفانه ان را نمی شناسد یعنی بعد از  از ۴۰ سال که در ایران وجود دارد. ودر کتاب modern fruit sicence که در سال۱۹۷۹  در میشگان ما میخواندیم این جنین میگوید برای جوانان. The young people of to day Who will be the leader of The fruit industry  tomorrow
ایا این هم برای جوانان مملکت ما صدق میکند.

چهار (اکوسیستمی ) که غذای ما و تمام مواد خام نیاز ما به جز مواد معدنی تامین می کنند یعنی جنگلها ، مراتع ، شیلات و زمین های کشاورزی به علت مدیریت نادرست و ازدیاد جمعیت بدون برنامه رو به نابودی است و اگر کشورها بدون برنامه ریزی با توجه به منابع طبیعی و درآمد خود بدون برنامه ریزی دراز مدت برنامه ای نداشته باشند ضرر خواهند کرد.

 

گندم می گوید .چرا مهندس جعفری .  از امار گله دارد.سر شماری سال ۶۷ کشاورزی می گوید مهندس سال ۶۷ مسئول امار برداری یکی از شهرستان های استان فارس بود که در کشاورزی هم حرف برای گقتن داشتو هنوز هم تا حدودی دارد. شماره حکم/ ۴۹۷۰/ ۴۰۹ مورخه ۱۰/۵/۱۳۶۷ سازمان بر نامه بودجه استان فارس . جو میگوید با تمام کلاسهای اموزشی که کذاشتیم وقتی امار برداری شد

. براساس دقت اماری،جعفری چند نمونه از همه نمنه ها را گرفت و به مناطق رفت و مجددا از همان خانوارهای که قبلا امار برداری شده بود امار برداری کرد . متاسفانه ۸۰ در صد از  انهای که ایشان امار برداری مجدد کرد باداده های اماری قبلی همخوانی نداشت،بطور نمونه قبلا گفته بودنند ۳ هکتار زمین ابی دارم و بعد گفتند ۲ هکتار . جعفری میگوید وقتی بازرسان از تهران امدنند برای برسی این امار ها و  سوال کردند از کم کیف نحوه اماربرداری.
1

جعفری کفت متاسفانه این ملت حرف راست بنا به مسائل گوناگون یا  کم  میزنند یا اگر احساس کنند از هر نظر به نفع انها است تا جا داشته باشد به ان می افزایید واین بود که سید محمود از ان زمان دقتش در ارائه امار بالا رفت   و خدا را گواه میگیرد که از سال ۶۶ الی ۸۵ که مدیر بود و امروز که کارشناس مسئول است و

در سال ۸۵ بنا به دلایل مسائل اخلاقی و فنی مدیرتی از پست مدیریت در اداره کل منابع طبیعی فارس( کناره گرفت) که خدا را شکر می کنم که کنار رفتم و منافقان یزیدی را   هرگز خدا نخواهید بخشید تا ابد در این دنیا ودر اخرت به عذاب الهی کرفتارند و خواهند شد وخداوند و سازمان بازرسی   کل کشور و رسانهای جهانی دست انها رو کرد.

. و سید میگوید هیج گونه اماری را نه کم کردم ونه زیاد . وشما میتوانید از انهای که بامن کار کرده اند جه در مدیرت چالوس وچه در تهران و چه در استان فارس که کم هم نیستنند سوال بفرمایید . در اخر این جنین می گوییند

وقتی زمین از بی ابی می میرد وحاصلخیزی خود را از دست می دهد

 


که یکی از دعایای پادشاهان هخامنشی این بوده است که اهورامزدا این مملکت را از دروغ واز خشکسالی دور و در امان نگه دار. در پایان از کلیه افرادی که برای جمع بندی این امارها ومشکلات با این سایت همکاری کردنند کمال تشکر دارم.
وبرای اینک خسته نشوی وبه تکنولوزی بیشتر اندیشه کنی این هم ببین عزیزان طبیعت دوست.

وراه ما راه همکاری با تمام انسانهای کره خاکی برای توسعه پایدار حتی یک کلام

 

Top