۲۶ / ۱۰ / ۱۳۹۴

ارسال شده توسط در عناوین کل مطالب, مطالب علمی | ۰ نظر

How to Plant a Tree.چگونه نهال(مثمر وغیر مثمر)بکاریم

How to Plant a Tree.چگونه نهال(مثمر وغیر مثمر)بکاریم

پزوهشگر ونویسنده وترجمه وتحلیل از سید محمود جعفری
مسئول وقت اداره فنی جنگلکاری وجنگلداری استان فارس اداره کل منابع طبیعی سازمان جنگلها

تصویر مرتبط

بدست  خود درختی می نشانم/ به پایش جوی آبی می کشانم..البته ابیاری قطره ای.

52444135112555548262.jpg23129699530343174790.jpg
65774019389437312928.jpg 82704925579348283384.jpg

وَ جَعَلنا مِنَ الماءِ کُلَّ شَی­ءٍ حَیّ…  سوره مبارکه انبیاءایه ۲۹( از اب تا زندگی) سایت جهاد گران. کلبه دانش قدیمی و روز. از تمام علمای مذهبی روشن فکر ومتدین جهان استدعا دارد .که بخشی از مطالب ارشادی خود را مربوط به اب و خاک  و پوشش گیاهی وتهیه تولیدات کشاورزی ومسایل زیست محیطی شود و از ایات  کتاب های اسمانی مرتبط برای ارشاد مردم جهان استفاده نمایند زیرا در اینده بی شک بحران اب وغذا در پیش است  .ما دعای خیر می کنیم برای این گروه از علما به یقین  :پیشاپیش ولات حضرت امام حسن عسکری علیه ااسلام را به  تمام شیعیان معتدل جهان تبریک می گوییم. وبه همه قسم می دهیم که از نام این بزرگ مردان تاریخ سوء استفاده مذهبی ننماییم

AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

12999071892684950122.jpg10599607556958238548.jpg05294860769710954382.jpg

.27668060905690946911.jpg09650786236307771774.jpg

 

فصل درختکاری (نهال) در بسیاری ار اقلیم های جهان از جمله ایران شروع شده ومی شود. این مطلب هنوز درحال پردازش است.
برگ سبزی از تجربیات عملی برای عزیزان سایت. سیدمحمود گوید بسیاری از اطلاعات ریز اینجانب از این کتاب که در امریکا خریدم اغاز شد.
THE ORTHO PROBLEM SOLVER در گوگل به انگلیسی بنویسید وهمانند برق می ایند علم یعنی زحمت و کنجکاوی و وقت گذاشتن.اگر مطلبی از کسی کسب می نمای به قلم وبه زبان بیاوریم و همه من نگوییم منی وجود ندارد هر چه مطالعه کنیم باز هم مطلب زیاد تر است در این دنیا یعنی علم  روی علم بیشتر است. وباز هم (توانا بود هر که دانا بود).

08235897740160890585.jpg08235897740160890585.jpg

60193111488182608810.jpg66391601444730618234.jpg


THE ORTHO PROBLEM SOLVERاین کتاب با دانش حلال بسیاری از مشکلات روز باغبانی جهان است که من از ان استفاده می کردم.

۱- طریقه کاشت وبکار بردن فنون برای نها ل های غیر مثمر یعنی در امر فضای سبز ومحوطه سازی
۲-طریقه کاشت وبکار بردن فنون برای نهال های مثمر یعنی تولید میوه خوراکی در علم باغبانی.

گفتنی های از سید محمود(از اب تا زندگی) کلبه دانش در گوگل.
جعفری گوید گزینش من در وزارت جهاد سازندگی ۳٫۵ سال جستجو وطول کشید. شاید به خاطر انکه در امریکا تحصیل کرده بودم تا با دستور جناب اقای مهندس  فروزش وزیر وقت وزارت جهاد سازندگی در سال ۱۳۷۰ خاتمه یافت.بعد از ۱۵ روز که نامه ای در مسافرت استان فارس وسرکشی به طرح ها وپروژه ها حضور ایشان رسیدم.  این چنین شد. حکم وزیر ملاک عمل است.

45296198124974981809.jpg02547533784514337311.jpg

 

.اینجانب برای جناب فروزش که انسانی روشن فکر ودلسوز و متدین می باشد. دعای خیر وسلامتی برای خود وخانواده دارم .باشد که این موضوع ورقی در تاریخ سادات   تا ابد باقی بماند.و(از اب تا زندگی )ثابت کند که انهای که با خدا ورسول خدا در هر دینی می باشند تا ابد زنده اند ودر تاریخ نام انها خواهد ماند.
۱لف-غیر مثمر فضای سبز ( خانگی اداره یا شرکتها و جنگل کاری های که با ابیاری معمولی سنتی یا تحت فشار قطره ای ویابا تانکری ابیاری وغیره برنامه ریزی شود.
۱-قبل از هر گونه اقدام می بایست بدانیم
فضای سبز برای چه می خواهیم کوتاه مدت بلند مدت منبع اب در کوتاه مدت وبلند مدت اب اشامیدنی یا پس اب شهری  است وغیره.
۲ –بررسی وضعیت اقلیم واب وهوا و حداقل درجه  زیر صفر وحداکثر بالای صفر ورطوبت نسبی هوا در طول سال.
 
۳ –برسی وضعیت خاک منطقه .بافت. عمق  لایه سخت زیرین وحاصلخیزی و  EC  و PH .وغیره.

۴-طراحی وتهیه نقشه بر اساس علم و طراحی فضای سبز با مقیاسی که راحت بتوان بر روی ان
۱- طراحی ابیاری وروش ابیاری ۲ جاده های اصلی وفرعی ۳- باد غالب ۴– فاصله بین درخت و ردیف ها  مثلا   و ۶ در ۶  یا ۵ در ۶ یا ۷ در ۷ یا۱۰ در ۱۲برای درخت بستگی به خدمات وگونه ونیاز بشر وگسترش درخت در هنگام رشد مفید ومعقول ومسایل هرس دارد.. و ۱۵ سانت در ۱۵ ثانت بوته گل کاری  وگل رز ۱ در ۱ یا درختجه ۳ در ۳ یا  یا ۳ در ۴ متر برنامه ریزی برای سم پاشی وخدمات مبارزه با علف های هرز وهرس درختان و جاده ها  وفاصله بین ردیف ها باید برنامه ریزی شود.باید همه این فاصله ها  بر اساس زیبای وفرم دادن درخت و یا درختجه وزمانی که گیاه یا درخت به سن بالغ می رسد وچه شکلی در بر می گیردمشخص وسپس چاله یا گوده تهیه کرد.

۵-مشخص کردن خطوط کاشت.درمکان های کوچک مانند منزل با  بکارگیری ذهن ویا خط زندن بر روی خاک تسطیح شده . فاصله کاشت گیاه ابتدا مشخص وسپس چاله یا گوده بیرون می اوریم ۲- در مکانهای بزرگ ابتدا نقشه برداری و با خط کشی با رسیمان بنای وبهترین وسیله گچ بنای   و علامت با گچ است. واگر باران بارید وخطوط از بین رفت تکرار بکنید. واگر وسیله های مهندسی بهتر موجود باشد برای سرعت عمل وکاربردی باشد ما ان هم پیش
نهاد می کنیم.

۵ -گیاهان در اقلیم شمال کشور وبسیاری از نقاط دنیا و خارج از شمال .زاکرس وایران تورانی وخلیج عمانی کشور وکشورهای مشابه با این اقلیم ها. و یعنی درخت. گل.  بوته یک ساله وچند ساله. درختچه .. چمن گرم سیری یا سرد سیری ونوع چمن و مخلوط بودن تخم چمن برای سازگاری بهتر پا خوری بیشتر تخم چمنی که گونه فستوکای ذیل و دیگر فستو کا های مطالعه شده در ان باشد برای ایران مناسب است.به خصوصیات جند نوع fescue در ذیل در دنیا برای چمن کاری ومقاوم بودن وچند منظوره بودن توجه نمایید. .

 

The fescue grass species are easily planted with grass seed and include the sub species of broader leaved, bunching grasses named tall fescueand the group of finer leaved shorter fescue grass namedFine Fescue. Fine fescue grass species are creeping redhard fescuechewings fescue and sheep fescue. Fescue grass varieties are drought tolerant, require less fertilizer, develop a deep root system and thus are eco friendly.

 Kentucky 31 Tall fescue is now used primarily in turf and lawn grass applicationsدر ذیل

Kentucky 31 Tall Fescue Grass
۱-CREEPING RED FESCUE GRASS
Creeping Red Fescue Grass
۲-HARD FESCUE GRASS
Hard Fescue Grass
۳-CHEWING FESCUE GRASS
Chewings Fescue Grass

58801369350226536040.jpg

 

۱-( چمن اسپورت SPORT مخلوط با فسکیو  fescue grass یعنی فستوکا )در مناطق سرد سیری ومیان بند سرد  در بالا در اینده خواهیم گفت.
۲-در منطقه گرمسیر.چمن مرغ وهم خانواده گرمسیری در ذیل در اینده خواهیم گفت.
Bermuda grass is one of the most popular of the warm season grasses. Bermuda grass can be easily planted from grass seed, sod or grass plugs. Bermudagrass is planted for beautiful, durabl


Princess 77 Bermuda Grass

که اگر افرادی  مشکلی در این رابطه دارند حتی به صورت ریز ما پاسخگو هستیم واین تجربه را داریم و بهترین فصل چمن کاری  در شیراز واطراف اخر پاییز است نه اول بهار. بهار به گرما می خورد وچمن نمی تواند مستقر شود وبه افات وامراض وبیماری برخورد می کند وهزینه و وقت به هدر می رود.گیاهان همیشه سبز. وخزان کننده.  پهن برگ یا سوزنی برگ. فصل گل دهی زمان گلدهی .طول مدت گلدهی. سرما پذیری گرما پذیری .ریشه وانواع ریشه مانند  .یا پیاز دار. نیاز به رطوبت زیاد یا معمولی ویا خشکی پسند خوب. طول عمر گیاه .مقاوم در برابر باد  واتش باد . مقاوم در برابر افات وبیماری ها وامراض .مقاوم در برابر برف. مشکلات درختکاری در زیر تیر چراغ برق که مشکل بزرگی در مملکت ما است مقاوم در برابر تنش خشکی و یا اب گرفتگی سطح زمین وبالا امدن اب سطحی. شور پسندی وحد شوری یعنی تا چه مرزی تحمل دارد  ومسایل خاک های شور قلیا. که بدترین نوع خاکها در جهان است بحث EC ,PH   که( پ اچ مربوط به اسیدی وبازی  ۰ تا ۷ اسیدی و۷ تا ۱۴ بازی به حساب می اید اغلب خاکهای غیر شور خارج از شمال تا انجا که ما اطلاع داریم حدود ۷ تا ۸٫۵ دور می زند ولی این ملاک نیست وباید خاکها ازمایش داد بزرگترین مشکل مملکت ما این است که کشاورزان وباغداران در ازمایش خاک بسیار ضعیف واطلاع جندانی ندارد که حتی نیم در صد  PH  با لا وپایین روی تناج یعنی عملکرد هر محصولی می تواند اثر گذارباشد و (وقتی که PH  بالا باشد عناصر ریز مغزی از جمله اهن وروی و منگنز برای بسیاری از گیاهان در خاک ازاد نمی شود وگیاهان با کمبود مواجه می گردند).. ودر فضای سبز هم مشکلات خاص خود دارد  ]  بحث اهن دوست بودن بعضی گیاهان. که زندگی گیاه مانند انسان مختل می سازد. بحث ارتفاع گرفتن گل. درختجه ودرخت در طراحی که کدام جلو چشم وکدام عقب تر وکدام عقب ترها باشد یعنی از گیاه با چشم انداز خوب استفاده کنید وخود را گم نکنند در زیبای. بحث رنگهای گل گیاهان در طول سال بحث مهم دیگری است بحث گرده گلها برای افرادی که در جهان حساسیت بینی وچشمی برای انها دارد که بحث بسیار با اهمیتی است بحث گیاهانی که گرد وغبار بیشتر می توانند از هواه بگیرند مهم است .بحث گیاهان که مسایل صوتی را بشکنند بحث دیگری در علم فضای سبز می باشد ودها مسایل دیگر.علم فضای سبز در جهان بسیار با اهمیت. و یک حرفه وعلم ودانش وسیع وعلم باغبانی ظریف می طلبد. وباید گفت بسیاری از نیروهای شهرداری در این مملکت به لحاظ نداشتن علم ریز باغبانی هزینه های بسیار هنگفتی روی دست مردم ودولت می گذارند. که اگر می خواهید بصورت نمونه بدانید به  به اداره کل منابع طبیعی فارس اداره فنی چنگل تشریف بیاورید تا (از اب تا زندگی برای شما توضیح کامل بدهد)
 ۵- تهیه گودال یا گوده یاچاله برای درختان ذیل به عمق( یک متر در یک متر )وبرای درختان مانند سدروس  از جمله cedrus Deodara یک متر در دو متر عمق . این گونه درختان باید زیر پای ان غنی سازی صورت گیرد واب معقول بخورد وگرنه زود از بین می روند.. وبرای درختان ودرختجه های معمولی همانند کاج  pinus eldarice و سرو  شیراز  cupressus sempervirens var fastigiata ونقره ای  cupressus arizonice که بایدگفت سرو نقره ای بذر ان از امریکا به ایران قبل از انقلاب اورده اند ویکی از بهترین گونه سوزنی برگان است برای بسیاری از نقاط ایران. و زربین  cupressus semvar  horizontalis و کاج سیاه    pinus nigra وبادامی  pinus pinea و بلوط  غرب  وشمال quercus Robur  و  petraea  و  macranthera و در امر فضای سبز  باید ترویج گردد در ایران در مناطق زاکرس بجای صنوبر و نارون وچنار  حتی افرا معمولی وبید). .و اقاقیا   robinia pseudoacia وزبان گنجشک  fraxinus rotundifolia و سدروس  در بالا اسم علمی  گفتیم  وانواع سرو خمره ای و ارغوان  cersis  siliquastrum همه یک در یک متر با بیل مکانیک( ما کاشت  صنوبر  populus nigra populus alba وسفیدار و افرا  acer  pseudo – platanus معمولی وچنار وبید و نارون در امر فضای سبز توصیه نمی کنیم در خیلی از اقلیم ایران به لحاظ مصرف اب زیاد ومشکلات بیماری وبرف وغیره جز موارد خاص پیش اید.

 ۸-تهیه زمین ابتدا کل زمین را(ریپر یاsub soiler (پشت تراکتور با اسب بخار معقول یا بلدوزر به عمق ۶۰ سانتیمر بشکنید برای جنگل کاری های با وسعت واگر نخواستید همه سطح زمین را بشکنید بعد از طراحی خطوطی که نهال در ان قرار خواهد گرقت را فقط بشکنید. وسپس گچ ریزی در خطوط یا فقط در مکان جای نهال روی خط دقیق وتراز صحیح در جای گودال های مشخص شده با بیل مکانیک گودال ویا گوده تهیه وطرز تهیه

۹- طرز تهیه گودال این طور باشد
. بعد از اینکه زیر پای نهال شکسته شد برای اینده نگری و رشد مناسب ریشه و گسترش ریشه از دیدگاه غذا وهوا و نفوذ اب و اب باران با بیل مکانیک اول خاک سطحی را بیرون ریخته در یک طرف وسپس خاک زیرین  را در  طرفی دیگر وقتی عمق دلخواه بدست امد خاک روی یعنی خاک سطحی که قوی تر ودارای غذای بیشتری است را ته گودال ریخته واگر  میزان خاک به اندازه کافی کف گودال را پر نکرد با توجه به رعایت شیب زمین از بالای گوده نه زیر گودال که بعدا اب باران یا ابیاری( فرارنکند) کمی خاک سطحی را بر داشته و به خاک ته گودال اضافه تا پر شدن دلخواه بدست اید شایان ذکر است گوده را که تا نیمه پر کردیدحتما بروید در گوده وبا پاخاک را فشرده نماییدتا خاک کاملا نشست کند .در غیر این صورت بعد از کاشت نهال وابیاری نهال فروکش می کند .هم کج می شود وهم تعادل یقه نهال با خاک به هم می خورد واین موضوع حتی در کشورهای پیش رفته مردم رعایت نمی نمایند یا نهال خشک می شود.یا از زیبای می افتد. لطفا فراموش نشود وتمام پله ها روی کاغذ یاداشت برداری نمایید… در بعض موارد نیاز است که خاک زراعی حمل ودر کل گودالها از ان استفاده نمود .تعریف خاک زراعی مارن سفیدوسرخ نباشد.رنگ ان گچی واهکی نباشد  خاک شور نباشد.خاک مرده ساختمان نباشدنسبت ماسه بادی ورس وغیره معقول باشد ماسه بادی تنها یعنی سنگ ریزه وخاک مرغوب نیست در بعضی موارد امکان استفاده ار کودهای حیوانی وبرگی پوسیده  وحتی کود فسفات امونییم  وپتاس  ویا فسفات و و پتاس با هم مخلوط  در زیر پای نهال قبل از کاشت یعنی ته گودال به طریقی که در سال اول ریشه را نسوزاند می توان استفاده نمود شایان ذکر است استفاده از کودهای شیمیای بخصوص (اوره و نیتراته ) و حتی سولفاته و مشابه در دنیا اگر انسان اطلاع کافی نداشته باشد  به خشک شدن نهال منجر می شود ومی بایست استفاده از کودهای شیمیای بطور کل با کارشناسان خبره وافراد با تجربه استفاده نمود. ولازم است که بدانیم هر نوع گیاهی نسبت به کود شیمیای وحتی حیوانی واکنش خاصی نشان میدهند واینطور نیست که ما هر چه  دلمان بخواهد می توانیم کود حیوانی وغیره به گیاهان بدهیم وهمه را به یک چشم نگاه بکنیم هر گیاهی نسخه مدیریتی خاص خود می طلبد.

 ۱۰-طرز انتخاب و کاشت نهال بسیار با اهمیت است .
A
( 1
به نهال های ذیل نگاه کنید.

08593539232671962554.jpg15838768010501892420.jpg88256878298784964962.jpg10671792456636297007.jpg

89018900424368107367.jpg14993402547884923021.jpg59053911827627129629.jpg92696481163248815508.jpg15020579448073417400.jpg06864430625100000706.jpg46189383631319013540.jpg79377676136720530734.jpg82296610201549297737.jpg


نهال ریشه عریان اینجا بایدگفت تمام نهالهای خزان کننده همانند پهن برگان خیر مثمر ومثمر می شود در خزانه تولید وبا ریشه لخت در خواب زمستانی به موقع از زمین بیرون و سپس در فصل مناسب در هر اقلیمی کاشت نمود ولی این برای همه درختان خزان کننده فرمول کامل نیست مثلا برای انواع خرمالو هنگام جابجای با خاک بهتر است زیرا تلفات نمی دهد وریشه ان به هوا دیده گی حساس است  وباید گفت پایه خرمالو خرمندی است .توجه سمت راست نهال خرمالوی چهار قاش ژاپنی که می توان همانند سیب سبز خوری کرد ونیاز به رسیدن همانندخرمالوی معمولی ندارد .بدنه ان نگاه کنید روی بدنه گره های سفید کوچک و چشم های جوانه زن به هم دیگر نزدیک تر اند وخرمالوی معمولی سمت چپ برعکس به دقت نگاه کنید. 

47179846057909691098.jpg

 

روال تولید این چنین است که ابتدا باید خرمندی خزانه کنی بعد جابجا کنی وسپس پیوند خرمالو مرغوب وخوش تخم روی ان زده شود. توجه اگر خرمندی جابجا نشود معمولا ریشه افشان نمی زند  جز در خاک های بسیار عمیق وقوی واین مهم عیب است و وقتی در بازار خرید می نمایید ریشه افشان ندارد. … در رابطه با سوزنی برگان اول که ما توصیه می کنیم همه سوزنی برگان در گلدان پلاسیکی نازک مقاوم جنس مرغوب که در برابر افتاب وغیره دوام داشته باشد تولید گردد.وسپس برای خرید. .پلاستک را محکم از دو طرف بکشید اگر خوب کش امد واز هم پاره نشد جنس دست اول است نه باز یافتی در بازار جنس های مختلف است کنترل کنید حتما. در سایزهای معقول با توجه به مسایل رشد ریشه و زمان تولید و غیره سایز  گلدان را انتخاب کنید .برای تولید نهال. دوم ارتفاع نهالهای خزان کننده فضای سبز  (می تواند ۵۰ سانتیمتر تا دو متر باشد.. و بیشتر امکان تلفات زیاد تر است جز  بادستگاهای ذیل از خاک بیرون وکاشت گردد. )در سوزنی برگان فقط سرو خمره ای  thuja orientalis در بعضی گونه ها ودر کاج معمولی   pinus eldarica یا تهران و یا کاج سیاه  و اگر بیشتر در خزانه باقی بماند هزینه زیاد ودرخت تولید کرده اید نه نهال جوان سالم . جابجا کردن درخت جوان انهم با دستگاهای نهال بردار که عکس ان در  ذیل همین سایت است که اینجانب از عملکرد ان کاملا اشنای دارم ودر امریکا از ان استفاده می کردم. ودر جهان استفاده می نمایند. دیگر گونه ها از جمله سروشیراز و سرو نقره ای وزربین وغیره نباید ریشه عریان تولید کرد و همه باید گلدانی و بهترین سایز هم ۵۰ سانتیمتر تا ۱ متر. برای کاشت در عرصه اصلی است و برای نهالهای گرمسیری از جمله انواع اکاسیا و ابریشم وسوبابل و ناترک و کنارمعمولی و کنار باغی وکهور پاکستانی  و درمان عقرب و کازوارینا وکنکارپوس وغیره سایز معقول همان ۵۰ تا ۷۰ سانیمتر است البته بعضی از نهالها در مدیرت قوی وحساب شده سایز ۲۰ الی ۵۰ سانت ارتفاع هم می توان استفاده نمود که باید کنجکاو بود وسئوال شود. برای انتقال به عرصه اول ۱- فصل انتقال بسیار مهم است چون اگر ریشه از گلدان بیرون زده باشد امکان دارد که در هنگام جابجای نهال خشک گردد ۲- نوع گیاه بعضی از بعضی حساس تر می باشند….. و باید گفت که شهرداری ها باید در امر فضای سبز در نقاط گرمسیری از نارنج وانواع نخل وکنار وخرنوب کازرون بیشتر استفاده نمایند ومنابع طبیعی در امر ابخیزداری  با قرق علمی  وطولانی در مناطق گرمسیر یعنی خلیج عمانی بهترین گونه مقاوم کنار و اکاسیا ویکتوریا و کهور پاکستانی  و در سرحد  ومیان بند وکویری درختچه تاغ و انواع تاغ و  و قیچ در مناطق بیابانی  در فارس واقلیم های مستعد ودیگر گونه های اصلاح کویری که با اداره بیابان مشورت شود در هر استانی و با مدیرت علم چاله های ابگیر که ما در همین سایت مطلب وعکس داریم( چگونه اب باران را ذخیره کنیم) و باابیاری چندین ساله معقول ودیگر روش های ابخیزداری معمول دنیا از جمله ابگیر در خطوط تراز همانند طرح جناب دکتر کوثر در گربیگان فسا. که این طرح در مکان های خاص دنیا کابرد دارد نه همه جا طرح های حوضچه های ابگیر مطالعه مناطق بالا دست وشاخه های روان اب بسیار با اهمیت است زیرا باران با توجه به توپگرافی زمین و شیب زمین راه خودیعنی عبور خود را  پیدا میکند(تا شدت چه باشد)
B-  نهالهای ریشه عریان خزان کننده  فضای
 سبز مانند زبان گنجشک واقاقیا وبلوط غرب و منطقه ارسباران و شمال برای فضای سبز با ابیاری نه( طرح غنی سازی جنگل غنی سازی قبلا در مطلب سوسک بلوط ومدیرت زاکرس و در مطلبی دیگر غنی سازی جنگ با ابیاری اولیه واب باران توضیح داده شده است).. وارغوان وسنجد و انواع توت وغیره بهترین سایز همان  ۵۰ سانتیمتر تا دو متر است ونیاز به هرس سر هم  در هنگام کاشت ندارد جز موضوعی خاص پیش اید.  برای جابجای. وکاشت در بستر اصلی.

C- نهالهای گونی پیج کنفی نه پلاستیکی که عکس هر دو در بالا امده است که ریشه با کرسکی کاملا بیرون اورده باشند که خاک در گونی نپاشیده باشد ومی توان در هنگام خرید کنترل کرد بحث گونی پلاستیکی این است که شما نمی توانیدبا پلاستیک نهال را بکارید ومجبور می شوید که پلاستیک دور نهال برداشته و در ان زمان امکان دارد خاک بپاشد وریشه هوا دیده وخشک و یا تنش در ان دیده شود. بنابراین نهال با گونی کنفی شما می توانید با گونی بکارید تنها لازم است که نخ  ان در صورتی که پلاستیکی باشد با کارد یا قیجی قطع نمود واین موضوع با اهمیت است.در رابطه با گلدان های چوبی شما می توانید ۴ عدد از ۴ طرف و۱ عدد در زیر تخته ها را بردارید ونهال را کاملا با گلدان چوبی بکارید بعد از مدت کوتاهی گلدان چوبی می پوسد ومشکلی نیست
D-نهال های که در پلاستیک  های مشکی  یا سفید نازک تولید می شود  که در بالا جنس مرغوب ان توضیح دادیم. گیاهان همیشه سبز. مانند سرو شیراز. زربین سرو نقره ای وانواع شمشادهای همیشه سبز وگیاهان همیشه سبز دیگر وانواع سروهای دیگر. می بایست قبل از بیرون اوردن طوری به ان اب داد که رطوبت به اندازه ای باشد. که در هنگام پاره کردن پلاستیک با تیغ موکت بری خاک از ریشه جدا نشود  و خاک و ریشه مانند تخم مرغ صحیح وراحت در گودال کذاشته وخاک ارام دور ان ریخته شود ودر هنگام کاشت ارام خاک اطراف ریخته  . لازم است این نکته توجه شود که پلاستیک به علت مسایل فنی باید کاملا دور ریخته نه در طبیعت مشکلات زیست محیطی دارد وپلاستک پوسیده نم شود ان طور که خیلی از مردم عادی فکر می کنند.. وتنها کف پلاستکیک بیرون اوردن  وکاشتن اشتباه  بزرگی است که خیلی از کارشناسان بد ترویج می نمایند. که خود باید ترویج شوند.

عکس ذیل کتیبه شاهپور بزرگ ساسانیان است در تنگ چوگان ودرخت خرنوب در منزلی که اینجانب درکنار ان ایستاده ام نزدیکی تنگ چوگان  ,یکی دیگر چند صد متر کنار رودخانه در روبروی نقش در جاده تنگ چوگان بصورت طبیعی میباشد.شهرستان کازرون مورخه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ خرنوب می گوید من را توجه وبرای فضای سبز در اقلیم های مستعد ترویج دهید.

80859985889858581691.jpg58619106450672095964.jpg62569366269544486975.jpg

 

اثر زیر  وبالا از شاهپور بزرگ است که پس از چیره شدن بر والرین روم دستور می دهد نقش آن را ترسیم کنند.

تا کنون ۴ نقش از اسارت والرین روم نقش گردیده است که سه نقش آن در کازرون-تنگ چوگان….و یک نقش آن در نقش رستم است….اثرهای زیر که با هم می بینید در تنگ چوگان کازرون است

البته شایان ذکر است که والرین روم در شهر بیشاپور در کازرون نگهداری می شده است…قضیه از این قرار بوده است که شاهپور بزرگ پس از چیره شدن بر والرین دستور می دهد کاخی به نام کاخ والرین برای این رومی اسیر شده تهیه ببینند..تا این پادشاه تحت الحفظ تحت نظر خودش باشد..حتی شهر بیشاپور به دستور شاهپور و بدست رومیان اسیر شده ساخته می شود..حتی مشهور است که جسد والرین و همسرش هنوز هم در شهر بیشاپور موجوداست

اما عکس های اسارت والرین روم درتنگ چوگان کازرون را با هم می بینید

 

نقشی دیگر از اسارت والرین روم در نقش رستم است که بسیار شبیه این نقش است..اما همانطور که در بالا توضیح دادیم..این نقش در تنگ چوگان کازرون است

B-  از کارهای بزرگ شروع می کنیم  به (بند ۹) بالا نگاه کنیم گفتیم که گودال را تا نیمه وبا توجه به ارتفاع ریشه سر گوده را  خالی گذاشته. جای نهال وقتی که زیر پای ان مدیرت حاصلخیزی شد روی خط با یک نفر کمکی که نهال را گرفته است ویا به وسیله یک چوب  ویا مفتول  یا نهالهای گلدانی که خود به ایستد.در کنار نهال می گذاریم که بتواند روی پای خود به ایستد. سپس با رعایت اینکه چقدر یقه نهال باید زیر خاک برود خاک نرم به ارامی  دور ریشه سالم واستاندارد ریخته وبعد از اتمام اطراف نهال را با پا فشرده می کنیم .نکته قابل توجه بعضی وقتها می خواهیم سر گوده حدود ۲۰  تا ۲۵  سانتیمتر بعد از کاشت خالی بماند برای ذخیره اب باران یا ابیاری این نکنه باید در موقع کاشت رعایت شود که خیلی از مردم رعایت نمی نمایند ودر ابیاری قطره ای نیاز چندان نمی باشد. . بعد از کاشت باید سریع ابیاری صورت گرفته  یعنی خاک اب ویا داغ اب نهال شود که ریشه هوا نبیند.وبه اب باران اکتفا نکنید تجربه می گوید که خیلی از افراد ابتدا فکر ابیاری بعد از کاشت نمی نمایند ونهال را می کارند وتا اب به ان برسد تمام زحمات بباد می رود
E-نهالهای که در گلدان های پلاستیکی زخیم از جنس پولی اتیلن وغیره می باشد. ابتدا وضعیت رطوبت خاک کنترل شود که نیمه خشک باشد. وسپس با کارد زخیم قصابی کم ارزش و.تیز کف گلدان را بیرون بیاورید  مانند شکل بالا و کنار گذاشته بعد ان را در گودال بگذارید در مکانی که دلخواه است بسیار ارام که نهال از کف خراب نشود. وسپس با کارد یک طرف گلدان پلاستیکی را عمودی یعنی از بالا به پایین بشکافید تاپایین وقتی شکافته شد از دو طرف بطرف بیرون دو لبه کشیده وگلدان از خاک ارام جدا شده وقالبی در زمین قرار می گیرد. و می توانید انگاه دور ان خاک بریزید وخاک با ریشه به هم خورده نمی شود لازم است که گفته شود بعضی از مردم می خواهند گلدان را صرفه جوی کنند ونهال را از با لا می کشند وریشه خوب در گلدان کار نکرده وخاک از ریشه جدا شده ونهال اصلی را از دست می دهند.باز هم باید گفت در بعضی نقاط دنیا از جمله ایران ودر فارس نهال در حلب روغنی کاشت می نمایندکه انهم با حلب بر باید چهار طرف ان شکافت وقالبی نهال بیرون وسپس کاشت نمود. ۱۱-چگونه نهال را در گودال بگذاریم. A- رعایت خطوط کاشت به وسیله  ریسمان کشی کاربرد گچ بنای از جمله روش  تک کاشتی یا  مثلثی ویا مربع وهر گونه طراحی زیبا سازی همه باید خطوط با هم بخواند. یعنی از نظز هندسی منظم ویا غیر منظم با توجه به فاصله کاشت ورشد نهای گیاه وهرس پذیری و نحوه ابیاری ومبارزه با علف های هرز وغیره و وسیله کار برد ذهن  انسان در کارهای بسیار کوچک . علامت با تکه چوب یااهن کاربرد گچ در ان اندازه بی ضرر است برای هر نوع علامت گذاری.

.C-اکثر نهالها باید یقه ان در هنگام  کاشت به اندازه ای زیر خاک برود که قبلا در نهالستان زیر خاک بوده است وان از رنگ تنه در پایین یعنی همان یقه معلوم است. نهالهای که با بذر تولید می شود بسیار با این موضوع حساس هستند مانند سوزنی برگان . ولی نهال های قلمه تولید کمی بیشتر برای ایستادگی وریشه زنی بیشتر می توان  ساقه ان را در خاک دفن کرد.

D- هرس درختان .درختجه و بوته ها. از یک ساله تا چندین ساله ها.
همه فنون خاص خود دارند یعنی هر گیاه با توجه به نیاز انسان  ورشد معقول ان گیاه برای بهره برداری بهتر ۱- میوه  ونوع میوه ۲- زیبای در امر فضای سبز باید به روش علوم باغبانی هرس و با ان رفتار کرد وهر چه علوم هرس از یک بوته گل تایک درخت یعنی که در اینده درخت می شود با روش علمی وتجربی بهتر هرس شود به یقین نتیجه بهتر خواهد بود.در بالا شکل نهال و درخت که با علامت قرمز روی شاخه ها زده شده ازچپ نگاه بفرمایید این نهال سیب معمولی است که از سال اول ودوم وسوم نحوه هرس تعلیم می دهد بعضی از گیاهان نحوه هرس همانند و بعضی با هم نزدیک و بعضی کاملا متفاوت می باشند بنابراین باید به متخصصین مشورت شود ودر غیر این صورت به یقین  ضرر خواهیم کرد.

ب -درختان میوه ای 
عکس ذیل سمت راست نهال شناس نامه دار یعنی دقیق بدانی این نهال چه نام و خصوصیات دارد . و عکس سمت چپ فقط گمان داشته و یقن نداری. که فروشنده گناه در بر دارد برای همیشه.اگر نداند.

 

05563159980186311811.jpg43513341215758691262.jpg

 

پیوند ها باید در بالای خاک قرار گرقته و هر چه پیوند بالا تر باشد منظور حد استاندارد است. از سطح خاک بهتر است زیر ۱۵ سانتیمتر کم است ۱۵تا  ۲۰ سانتیمتر خوب است واگر پیوند زیر خاک رود مشکلات بیماری وامراض خواهد داشت بدون شک. جز گونه ای باشد که وقتی زیر خاک پیوند برود کمی ساقه هم زیر خاک رفته که ساقه ریشه بزند.که این هم معمول وفنی نیست (در  الو زرد وسیاه و والوچه ممکن است) لازم است بدانیم  پا جوش های که زیر پیوند بیرون زده می شود در سال اول ودوم وغیره فراموش نکنید که انها باید از ته قیچی شود تا نهال اصلی رشد معقول داشته باشد.. در گونه های فضای سبز همانند  توت مجنون و اقاقیا پیوندی پیوند باید بالای ۱۸۰ سانیمتر باشد تا درخت جلوه دهد هنگام چتر زدن. ودر هنگام کاشت پیوند را با توجه به منطقه اب وهوای پشت به باد کاشت نمایید که باد در اینده ان را یعنی پایه اصلی ودرخت باردار از هم جدا نشود.شایان ذکر است بعضی از ارقام میوه ها از جمله سیب های پاکوتاه مادر ان به بیماری وامراض حساس می باشند و باید به طریقی برنامه ریزی کرداطراف درخت شیب خاک ان بالا باشد و رطوبت اطراف تنه متصل به خاک نماندو این موضوع بسیار مهم است که با کارشناسان مشورت نمایید .همجنین برای مناطق باد خیز هم این مسئله مهم می باشد.

توجه در امر کاشت نهالهای مثمر فنون انتخاب نهال شناسنامه دار وعمر وسرمایه هدر نرود بسیار بااهمیت بطور مثال می خواهی( زرد الو جعفر خانی .بکاری-  شدو )از اب در اید)یا انگور عسکری می خواهی انگور سیاه در اید. گونه ها وارقام که مستعد باغداری اطراف شیراز است انواع خرمالو وزرد الو جعفر خانی چند رقم وزرد الو ماماک از سیب فقط سیب  گلاب کهنز اصفهان یا کرج و ترش سفید سیب و گوجه کرجی نه گوجه قصردشت کرجی دانه ان درشت وگوشتی در حمل خوب است  وگوجه برغانی که در اذربیجان واصفهان بیشتر تولید می گرد لیکن باید توجه شود که باید خاک خوب حاصلخیز باشد. و الو سیاه و زرد  قطره طلاع  وانواع توت  وزالزالک اصفهان  وانواع انگور عسکری دانه بلند وفلیم امریکا ورطبی دانه بلند گوشتی  وریش بابا وسمر قندی وشاهرودی (وسیسدانگ یا لر کش برای ابغوره ) ویا قوطی… موضوع مشکلات نهال شناسنامه دار هنوز در مملکت ما بسیار است هر چند. چند سالی است که کارشناسان روی ان کار می کنند ودر سال ۱۳۷۳ اینجانب با مهندس روشن زاده در اداره کل کشاورزی فارس در خیابان نادر ما امار نهالستاها را جمع اوری کردیم برای بر نامه ریزی نهالهای شناسنامه دار در کشور که می توان گفت که نهالستان اقای بهرام زارعی به روش تولید نهال نوین در فارس از همین جا شروع شد وچند سالی است که روی انواع بادام وانگور وزردالو وبه اصفهان با پایه نوعی به وغیره فعال ودر کشور پیش تاز است تا این تاریخ.و باید گفت که قدم های مثبتی برداشته شده لیکن کافی نیست ودولت باید نظارت بهتر وبیشتری بر روی تولید کنندگان نهال مرغوب وبا کیفیت کشور داشته باشد.شایان ذکر است که بحث ازمایش خاک وبحث نوع اقلیم و تهیه گودال وبکار بدن انواع کودهای الی وشیمیای در پایین  ته گودال یعنی زیر ریشه نهال های مثمر چه بصورت تهیه کانال چه تک گوده ای در هنگام کاشت بسیار با ارزش وباغداران باید قبل از کاشت نهال روی ان سرمایه گذاری کنند واز این فن ومدیرت فرار ننمایند زیرا این عملیات یعنی غنی سازی خاک قبل از کاشت نهال اینده ای در بر دارد که شما با توجه به فقر خاکهای ایران نتیجه خواهید گرفت ولازم است بدانیم  ما در شمال امریکا وبعضی از مناطق دیگر جهان که خاک های انها داری بافت خوب ومواد الی خوبا ست  زندگی نمی کنیم  وانها هم مدیرت حاصلخیزی خاک به روش نوین چه طبیعی وچه شیمیای دارند.و باید در نظر گرفتکه واراضی  ما خسته کوفته وبدون مواد الی است وبه کمک اولیه وبعدی نیاز مند است  واکثر باغات ایران برای مدیرت کود ها ونحوه کود دادن وابیاری وعلفهای هرز  وسم پاشی وهرس با مشکل بسیار  گریبان گیر می باشند.اگر نمی توانید خدمات را مهیا نمایید سرمایه خود را هدر ندهید. واز کارشناسان خبره علمی صحرای کمک بگیرید .(از اب تا زندگی) اساتید و کارشناسان کتابی وپشت میز نشینی را قبول ندارد زیرا( تکنولوژی )انها را قبول ندارد وعلم به کشاورزان وباغدارن و مرتعداران وغیره منتقل نمی شود واین قشر خاک خورده و.افتاب خورده نیستند. لازم است که در این مطلب عنوان کنم لطف بفرمایید. وباید گفت برای خرید نهالهای ریشه عریان ریشه ان کاملا نگاه بفرمایید که سالم  ورشه های افشان خوب داشته وریشه اصلی هم خوب ومعقول باشدئ وباید توجه کرد که شکل ظاهری همه گیاهان ریشه ها مثل هم نیست وفرم ان می تواند فرق داشته باشد.و وقتی که روی ان کمی با ناخن دست زخم می کنی اول سفید زیر ان باشد دوم پوسیده نباشد وسوم اگر هنگام بیرون اوردن نوک ریشه ها شکسته شده باشد ان را با قیجی باغبانی قطع وکنار بگذارید به عبارتی هرس فنی ریشه انجام شود ولازم است که باز هم گفته شود که نهالهای درختان مثمر همانند انواع سیب وهلو والو وبه اصفهان وگوجه کرجی وانواع گوجه وخرمالو بعد از خرید و کاشت سریع از سطح زمین به ارتفاع ۷۰ سانتیمتر سر ان قطع یعنی هرس شود در نهال گردوه چندان نیاز نیست جز موارد خاص پیش اید در مرکبات هم بطور کل نیاز نیست که سر ان هرس شود شاید نیاز باشد چند شاخه کوچکی در پایین نهال هرس گردد. وباید از بنگاهای فروش نهال وکارشناسان با تجربه در هنگام خرید سئوال کرداین موضوع بسیار بسیار با اهمیت است وگرنه درخت اصلی یعنی همان نهالی که کاشته اید در اینده نازک ورنجور وچتر نمی زند ونکته دیگر اینکه غذا هم به ریشه وبدنه اصلی در سال اول خوب نمی رسد وتلفات زیاد است نکته بعدیکه باید توجه شود باز هم  بسیاری از گیاهان یعنی همان درختان  ودرختجه ها وگلها به سایه حساس هستند ونور ونور ونورکافی برای رشد معقول وتولید گل ومیوه به انها نمی رسد هر نهالی که می کارید ما میدانیم این نکته تکراری است ودر بالا هم  گفته ایم توجه شود سایه برای بسیاری از گیاهان سم است برای بسیری از گیاهان در( حد معقول مفید ) که ان گیاهان را باید در علم وعمل جدا کرد.ولی بحث ما در بالا بحث تولید گل ومیوه است وزندگی گیاه را با رکود متوجه می سازد یعنی مرگ تدریجی. پس توجه شود وهنگام کاشت فاصله وافعی در هر درخت از چهار  طرف رعایت گردد. وبه اینده بیندیشیم واین همان سئوال است که ما کوتاهی میکنیم ودر اینده ضرر خواهیم کرد به یقین.
46857177635508982646.jpg80135516290802510158.jpg

سری به سایت (جناب اقای پرفسور اسماعیل فلاحی در گوگل )در دانشگاه ایداهو امریکا بزنید که همکاران وزارت جهاد کشاورزی هم این جناب را می شناسند. استاد باغبانی وزراعت یعنی  یک دانه گندم ویک دانه میوه خوب ومرغوب تر به دست مردم جهان بر ساند. مغز میوه کاری امریکا.دانش روز .کنجکاو در علم روز. خدمت روز. وخدا اهل ایمان وعلما ودانشمندان را در دو جهان در نظر قرار دارد وهر که از راه خدا  منحرف شود یا نشود  یا بی علم ودانس سرعت بگیرد. یعنی نیک وبد کند اگاه است. کلام خدا در قران مجید.

شایان ذکر است چند سال قبل پرفسور به ایرا ن امدند وما به همراه تعدای از همکاران بخش باغبانی جهاد کشاورزی فارس از منطقه کودیان وباغهای سیب ودر دانشکده کشاورزی خدمت معلومات این جناب بودیم ولذت بردم به این دانش فنی کابردی.
 به راستی چرا ایرانیان در امریکا نابغه هستند این مرد شریف استاد میوه کاری امریکااست استاد برجسته ایرانی اهل منطقه طالقان ایران وخدا رحمت کند وروح ان همیشه شاد باشد جناب ایت اله طالقانی.

65941560990213624312.jpg64573930495476653579.jpg05054115726838157237.jpg

۲-جعفری گوید تمام کسانی که این مطلب را مطالعه می نمایند (ونیاز به کمک دارد درتمام نقاط دنیا  و مطالب عنوان شده دربالا .از اب تا زندگی توان دارد. به یقین به فارس وانگلیسی( ایمیل .تلفن ..حضوری ) همکاری نماییم لطفا تلفن هم در ساعات معمول ۷ صبح الی ۲  بعد از ظهر امکان پذیر است لیکن سئوالات را ابتدا پخته وروان و۱ و۲  نمایید. اداره کل منابع طبیعی فارس ادارفنی جنگل.در ذیل این دستگا های( درخت کن) هیدرولیک است که در دنیا درختهای جوان را با ان بیرون ودر محلی دیگر می کارند اینجانب در امریکا بیشتر برای افرای قرمز   red maple و درخت ( blue spruce    نوئل نقره ای )از ان استفاده می کردم که مردم شمال امریکا عاشق این دو گونه هستند وهزینه می کنند در شرکتها وپارکها ومنازل.


28377185450140557332.jpg91445993193726084632.jpg

 

 بحث ما همه با ابیاری تحت فشار واجبارا ابیاری طشتکی.یا تشتکی می باشدلطفا به عکسهای ذیل توجه شود بسیاری از مردم جهان از جمله ایران در ابیاری قرقابی مشکل دارند زیرا نهال یا درخت نباید در جوی اب قرار بگیرد باید در وسط یا اخر تشتک ابگیر قرار گیرد زیرا اب بهتر وبیشتردر پای درخت نفوذ می نماید وغدا یا مواد غذای هم هم شتشو نمی شود.اب در جوی حرکت کند ونهال بایست در وسط تشتک قرار گیرد.88627996375317157447.jpg20473241929844600355.jpg

 حرف های تکراری ولی توجه بیشتر لازم است.

درخت و درختکاری:درخت این جاندار  زیبای با زبان بی زبان ازگرانبهاترین آفریده ها برای آدمی است که خداوند این نعمت را به بندگانش هدیه داد ولی بشر نمک نشناس است وقدر ان به لحاظ زیاده خواهی نمی داند.. کمتر کسی است که به عمرش درخت نکاشته باشد و یا لااقل در فکر کاشتن یک درخت یا بوته یا درختجه نبوده باشد،درختکاری یک سنت پسندیده از پیامبران خدا تا همه  مردم از زن تامرد و تا نو جوان تا خردسال به آن علاقه دارند. ما هم باید به درختکاری وطبیعت دوستی وحمایت از پوشش گیاهی توجه بیشتری داشته باشیم و همه ساله درخت اقتصادی و حساب شده یعنی تعین گونه سازگار  با اب و هوای ان منطقه  برای منظور مورد نظر با ابیاری نوین تحت فشار و اب باران بکاریم و از آن نگهداری کرده ودرختان ودرختجه و گلهای پیر فرسوده را از خاک بیرون اورده و استفاده بهینه نمایید. وجای ان درختان اقتصادی تر و بهتر بکارید.یعنی از اب استفاده بهتر شود و در منازل اگر نیاز باشد خاک را نو کنید به عمق ۸۰ سانتیمتر و دیگران را هم در این کار خدا پسندانه تشویق نماییم.برای فضای سبز کهنه و از بین رفته وباغات در صورت وجود اب برای انتخاب گونه ونهال اقتصادی وسازگار وزیبااز کارشناسان همانند پزشکان بهره گیرید زیرا اگر استفاده نکنید سرمایه خود را به هدر می دهید.لازم است که گفته شود برای بازسازی باغات قدیمی از راه کاشت نهال جدید.نکنه مهم درخت جدید نباید در جای درخت قدیم کاشته شود.به لحاظ افات وامراض ومواد غذای زیر پا.وبعضی از باغات باید تعین گونه جدید شود به لحاظ رعایت موارد فنی.برای نمونه  در زمینی که قبلا زردالو کاشته اید دیگر زرد الو نکارید باید اگر اقلیم جواب دهد که می دهد رقم انگور کشمشی ویا صادرات یاارقام مرغوب ایرانی وخارجی بکارید.

درختکاری یا نهال:نهال معمولا به ۵ صورت در اختیار قرار می گیرد:۱- نهال ریشه عریان استاندارد ۲- نهال گلدانی پلاستیکی باشکل های گوناگون یا سفالی استاندارد. ۳- نهال گونی پیچ  فقط کنفی استاندارد. نه پلاستیکی که در ایران مرسوم است امان از بی اطلاعی. ۴-نهال حلب روغنی تولید۵- نهال چوبی یا تخته ای.

نهالهای ریشه عریان:می توان این گونه نهال را در اواخر زمستان و یا اوایل بهار قبل از بیدار شدن درخت یا نهال از نهالستانها و مراکز فروش نهال تهیه کرد .در موقع خرید به سالم بودن کلیه اجزای نهال توجه شود که شاخه ، تنه و ریشه تازه  وداری ریشه افشان ومرکزی قوی وسالم،

 نهالهای گلدانی:اینگونه نهالها را در تمام طول سال می توان انتقال داد و در محل مورد نظر کشت نمود، مشخص کردن وضعیت ریشه ها قبل از بیرون آوردن نهال از گلدان کار مشکلی است و می توانید ظاهر آنرا معاینه کنید و اگر ریشه ها از سطح خاک اطراف گلدان و سوراخهای زهکش زیر گلدان بیرون زده باشد از انتخاب این چنین گلدانی جدا خودداری کنید جز تجربه قبلی داشته با توجه به نوع گیاه وزمان کاشت ورعایت موارد فنی. که هرس ریشه انجام گیرد.

نهالهای گونی پیچ:معمولا بعضی از نهال درخت و درختچه ها را وقتی که از زمین نهالستان برای انتقال به محل اصلی بیرون می آورند به سبب حساسیتی که دارد و احتمال خشک شدن آنها در فاصله بیرون آوردن از نهالستان و کشت وجود دارد به هنگام کندن از بستر خزانه ها نهال را همراه با خاک اطراف ریشه آن بیرون می آورند و ریشه ها را بدون آنکه صدمه ببینند همراه با مقداری از خاک خود که قبلا ریشه در زمین وخاک خود بوده با مقداری خاک داخل گونی کنفی نه پلاستیکی پیچیده و محکم با نخ می بندند و برای جلوگیری از خشک شدن داخل ، مرتبا کمی آب به گونی می پاشند وهنگام کاشت نخ را باز و با گونی کنفی می کاند.

 خصوصیات یک نهال خوب: ۱-ریشه فراوانی داشته باشد.۲-ساقه آن مستقیم و بدون انشعاب باشد۳-تاج آن طبیعی و انشعاب داشته باشد.۴- پوسته نهال باید شاداب و آبدار باشد.۵-در نهالهایی که همیشه سبزهستند رنگ برگها باید سبز معمولی یا سبز تیره یکدست باشد.همچنین آثار ضعف و پژمردگی در برگها دیده نشود۶- ریشه نهال باید شادابی و رطوبت داشته باشد و بریدگی و شکستگی آن بسیار کم باشد وهنگام کاشت ریشه های شکشته نوک ان هرس شود.۷-باید توجه داشته باشید که اعضای مختلف نهال از زخم و وجود حشرات و بیماری به دور باشد. نهال های شناسنامه دار را کنترل نمایید. زیرا عده ای که نهال تولید می نمایند و یا فروشنده هستند سیب قرمز را بجای سیب زرد می فروشند وادعای تجربه هم متاسفانه دارد واین فرهنگ ندانم چکاری و فریب دادن مردم باید.دولت به ان برخورد کند. جعفری گوید در برج دی وبهمن ۱۳۹۳ اکثر نهالستانهای اطراف شهرستان شیراز را بازدید داشتم بیش از ۸۰ در صد نهالهای تولیدی مثمر دارای شناسنامه نبود واگر اداره باغبانی قبول ندارد  ما حاظریم با هم جستجو کنیم. دارا وسارا می گویند تا کی مردم علاقمند به باغداری در این مملکت باید موش ازمایشگاهی بی برنامگی باشند.

 توصیه های مهم:هیچ وقت نباید برای در آوردن نهال از زمین آن را بکشید .کمی می شود به ان کمک کرد. مناسفانه بعضی از تولید کنندگان نهال مدتها زحمت می کشند تا یک نهال تولید کنند ولی در زمان بیرون اوردن نهال از خاک اطراف ان را خوب خالی نکرده وبخش زیادی از ریشه هادر هنگام بیرون اوردن نهال با بیل دستی از دست می دهند.بهترین زمان برای کاشتن نهال در روزهای ابری و زمانی که باد کم می وزد می باشد.برای کاشت نهال ابتدا مقداری خاک مرغوب کف گودال بریزید برای نهال های غیر مثمر و سپس نهال را روی آن قرار دهید با بالانس کردن یقه نهال. جاهایی که خطر چرای نهال به وسیله دام وجود دارد باید از نهال مراقبت بیشتر و کاملتری شود. وحساب شده باشد .و برای کاشت نهال های مثمر فرمول خاص خود می طلبد که بالا را مطالعه نمایید.
توجه.عکس ذیل درخت جوان یاقوت سبز یا بنه است در شهرک صدرا  فضای سبز پیوند اعضا می باشد.ومی گوید این نهال ۲ ساله از بذر است پس رشد من به ارتفاع ان نگاه کنید با توجه به سازگاری وخشکی پسندی بسیار خوب است من را با ابیاری قطره ای در فضای سبز شهری توسعه دهید وشک نکنید که من به درد فضای سبز شهری نمی خورم.شروع کن وهمت کن این شاهد من است انسانهای که علم با چشم خود می بینند وباور ندارند علم ندارند.

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top