۲۸ / ۱۰ / ۱۳۹۴

ارسال شده توسط در عناوین کل مطالب, مطالب علمی | ۰ نظر

. OAKS DISTRIBUTION IN IRAN.پراکنش گونهای بلوط در ایران

http://md-jafari.world-watch.of-water.com/media/uploads/2016/01/19905950512865695531_thumb-1.png

پز.هشگر ونویسنده و ترجمه وتحلیل از سید محمود جعفری سازمان جنگلها اداره کل منابع طبیعی فارس

پراکنش گونه های مختلف بلوط های ایران زمین.
به دست خود گیاهی می نشانیم به پایش قره ابی می کشانیم

88523964510425213139.png19905950512865695531.jpg


md- jafari.world-watch.of-water.com

DROUGHTS   KILLING   OAK TREES  IN  IRAN
خشکسالی بلوط های ایران را رو به نا بودی می برد.

AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

بلوط عمدتا در طول سلسه جبال زاگرس از بالاترین عرض جغرافیایی در حاشیه رودخانه ارس تا جنوب استان فارس در حوالی دشت شوراب منطقه مهکویه فیروزآباد رویش و ختم می شود .

گونه هایی از این جنس در ناحیه مرطوب خزری و سلسله جبال البرز نیز پراکنش دارند .

میزان بارندگی و شرایط رطوبتی ،‌ارتفاع از سطح دریا و عرض جغرافیایی و سازند زمین شناسی در پراکنش گونه های این جنس تاثیر دارند و بعضی از گونه ها از دامنه اکولوژیک گسترده تری برخوردارند.

در سلسله جبال زاگرس ، گونه های جنس بلوط از مهمترین گونه های درختی این نواحی می باشند که از ارزش زیست محیطی اقتصادی بسیار بالایی برخوردارند.

AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

. . MACRANTHERA این گونه بصورت گونه فضای سبزی در شهرک صدرا  تزدیکی شیراز کار شده ورشد ۵ ساله ان با  ابیاری نزدیک ۵ متر میرسد عکس با درخت ذیل مهندس جعفری می باشد که در اذر ۱۳۹۳ گرفته شده است..

 17379460904032233554.jpg

 پراکنش گونه.

۱-۱  ارسباران و حداقل ارتفاع از سطح دریا ۱۴۲۰ متر

و هر دو گونه Q.PETRAEA AND Q.MACRANTHERA.

با غالبیت    Q.PETRAEA    در این ارتفاع مشاهده می گردد .

با افزایش ارتفاع به ترتیب جمعیت گونه  Q.MACRANTHERA  افزایش و جمعیت  Q.PETRAEA    کاهش می یابد در جنگل های مکیدی دره سی و اشقلو به سمت آینالو و ایستگاه مارال ارتفاع ۲۲۸۰ متر مشاهده میگردد.

در بررسی داکثر ارتفاع رویش بلوط در ارسباران بالاترین حد رویش در مسیرکلاله و زرقان گونه

۲۳۴۲ متر می باشد.

پراکنش گونه .Q.PETRAEA

این گونه در جنگلهای ارسباران اغلب از ارتفاع ۱۸۰۰ متر به پایین رویش دارد و فرم رویشی این گونه در ارسباران به صورت درختچه و یا درختان کوتاه می باشد .

حداقل رویشی این گونه در حوالی عاشقلو در ارتفاع ۳۴۴ متر در حالشیه ارس مشاهده میگردد. (مجاور روستای عاشقلو)

این گونه در هرزویل منجیل در ارتفاعات ۱۰۶۰ متر همراه          Q. CASTANEIFOLIA   مشاهده میگردد. و گزارش شده که ارتفاعات میان بند جنگل های خزری احتمال حضور این گونه فوق وجود دارد.

پراکنش   گونه   Q.INFECTORIA

این گونه منحصرا در مناطق غربی کشور رویش دارد.

و رویشگاه آن وسیع است و این گونه به همراه دو گونه    Q.LIBANI   و     I.BRANTII   به طور توام و یا با   Q.LIBANI    و QBRANTII   به طور مجزا رویش دارد.

شروع این گونه از استان آذربایجان غربی ۲۶ کیلومتری بعد از پیرانشهر به طرف سردشت کردستان که گفته می شود حدود ۲ ساعت راه است  . نهالی که در دست برادر گرامی اقای جاج ابراهیم صدوق رئس سابق اداره فنی اداره کل منابع طبیعی استان فارس ومهندس جعفری است مهندس صدوق می گوید حدود ۲۰ دانه ان از منطقه سردشت کردستان گرفته ام که شکل ظاهری برگ ان با انهای که در منطقه بیمارستان پیوند اعضا به عنوان فضای سبز کار شده است کاملا شباهت دارد ودانشجویان وکارشناسان میتوانند در سال اینده که برگ روی درخت است وبذر دارد بازدید نمایند.واین گونه ما پیشنهاد میکنیم که در فضای سبز شهری با ابیاری تولید وتوسعه دهند ودرختانی مانند نارون را به لحاظ مسایل گوناگون تردی ساقه وامراض  وافات وبیماری هذف نمایند.

50059862390275345700.jpg

با گونه   Q.LIBANI   رویش دارد.

در مریوان و سروآباد تا حدود ۲۵ کیلومتر بعد از مریوان این گونه ادامه دارد در استان کرمانشاه مسیر پاوه در کنار قلعه گاه چند پایه این گونه گزارش شده است.

در روستای فریادرس و دره گچ کرمانشاه چند پایه تنومند گزارش شده است.

استان لرستان ، شهرستان فیروزآباد رویش این گونه گزارش شده است .

در کنار رودخانه کشکان رویشگاه حفاظت شده این گونه تحت عنوان طرح ذخیره گاه مازرو دار شینه قلایی به وسعت ۱۱۳ هکتار با این گونه در سال ۱۳۷۷ مورد حفاظت قرار گرفته است ارتفاع از سطح دریا ۱۵۵۰ متر و میزان بارندگی ۶۷۰ میلی متر می باشد.

پراکنش .   Q.LIBANI

 

97603041264263390524.jpg37462200910462860244.jpg

همانگونه که قبلا گفتیم این گونه همراه      Q.INFECTORIA    از ۲۶ کیلومتری ایرانشهر به طرف سردشت شروع می گردد.

رویشگاه منحصر به فردی از توده خالص  Q.LIBANI       در مسیر بانه ننور- دوآب و حد نایی این رویش تا ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریا و گزارش شده تنوع دورن گونه ای     LIBANI     مانند  CARDUCHORM         به وفور قابل مشاهده بوده است.

پراکنش     گونه Q.ROBUR

بررسی گسترده ای در آن تاریخ برای از نظر رویشگاهی بعمل آمده

۱-آذربایجان شرقی ، شهر اسکو ، داخل یکی از باغات حدود ۳ پایه با قطر تنه حدود ۶۰ سانتی متر که ۱۰۰ سال عمر دارد.
این گونه باتوجه به شکل بذر وبرگ در شهرک صدرای شیراز در بیمارستان پیوند اعضا که دانه ان باریک می باشد مشاهده می گردد.

۲-     بانه به مریوان؛ سه پایه گزارش شده ارتفاع ۱۶۱۶ متر از سطح دریا

۳-     مزار روستای شیپانجو یک پایه مسن به قطر ۱ متر گزارش گردیده.

۴-     دره زیارت ۲۰ پایه در ارتفاع ۱۵۶۰ متر گزارش شده

۵-     ارومیه دره سیلوانه تا ارتفاع ۲۰۱۰ متر مورد بررسی قرار گرفت با این گونه و گونه های درختی مهم این رویشگاه عبارتنداز: گلابی وحشی ، سیب وحشی ، بنه و زالزالک ، بادام وحشی و بوته های گون گزی

پراکنش گونه .Q. CASTANEIFOLIA

قبلا گفتیم این گونه مهمترین گونه خزری است و در سرتاسر مناطق شمالی از مناطق پست ساحلی تا ارتفاعات در استان اردبیل همراه با گونه های         PETRAEA   AND MACRANTHERA     در ارتفاعات گزارش شده.

در جنگل های هرزویل منجیل به صورت درختچه و در منطقه درفک ارتفاع ۲۰۳۵ مشاهده شد.

پراکنش گونهQ.BRANTII

این گونه بیشترین پراکنش و گستره اکولوژیک در بین گونه های بلوط از غرب تا جنوب ایران به استثناء نواحی شمال و شمال غرب کشور در بقیه عرصه های رویشگاهی از مناطق سرد معتدل تا مناطق گرم مجاور ناحیه خلیج عمانی رویش دارد.

در شمال غرب کشور این رویش این گونه به شرح زیر است:

۱-     آغاز رویش آذربایجان غربی ، حوالی روستای گومان ارتفاع این منطقه ۱۱۷۰ متر

۲-     میرآباد به طرف سردشت تا بانه و مریوان با گونه های        INFECTORIA      و     LIBANI      ادامه دارد.

۳-     در مناطق آرمرده و ننور و جاده بانه با گونه های فوق گزارش شده است.

۴-     در رویشگاه های بین بانه  مریوان و منطقه مروزی عراق و ایران مشرف به دشت شیلر عراق رویش دارد.

۵-     مسیر بانه و مریوان با گونه های فوق گزارش شده . پاوه  کرمانشاه همراه با    INFECTORIA     گزارش شده. در شهرستان ایلام ارتفاع ۱۴۸۰ متر شروع در شهرستانهای گهواره ، اسلام اباد ، سرمست ، قلاجه و غیره رویش دارد.

عرصه های ایلام به مهران در مناطق دره شهر و ارتفاعات کبیر کوه و تا ارتفاعات مقابل پل زال و غیره ادامه دارد.این گونه ذیل احتمالا PETRAEA می باشد که رویشگاه ان در بالا توضیح داده شده وتحت برسی میباشد.

AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

در استان لرستان.

۱-     رویش بلوط از جنوب شهرستان الیگودرز ارتفاع ۲۳۶۰ شروع و در توابع شهرستان تچلگر در استان چهارمحال و بختیاری تاخویه ادامه دارد، در بخش بشاگرد به صورت گسترده یا پراکنده رویش بلوط وجود دارد.

۲-     از ارزان تا محدوده ناحیه خلیج عمانی به صورت تنها گونه بلوط رویش ادامه و در منطقه شینه قلاچی همراه

با       Q.INFECTORIA           حضور دارند.

در خوزستان .

Q.BRANTII ، رویش این گونه در شهرستان اندیکا تا گردنه تاراز (۲۰۲۰ متر) و ۲۲۵۰ متر و حداقل این رویش در مسجد سلیمان شهرستان اندیکا ارتفاع ۵۹۱ متر رویش دارد.

مسیر ایذه در منطقه بازفت از لردگان و الیگودرز و ارتفاعات چین ، و خویه و شهرستان کوهرنگ پوشیده از بلوط است.

در ارتفاعات غربی پل قرح در استان چهار محال بختیاری تا پاتاوه و یاسوج کلیه عرصه های و ارتفاعات و حوالی سی سخت ارتفاع ۲۵۰۸ متر رویش دارد.

یاسوج

Q.BRANTII

به اردکان و یاسوج به اقلید و حوالی دهدشت تا ارتفاعات ۲۳۰۰ رویش وجود دارد.

استان فارس
Q.BRANTII

از اردکان که به طرف شیراز می آییم رویش بلوط نزدیکی شول شروع می شود و توده ای در تپه ای تا چند سال قبل منابع طبیعی فارس دور آنرا محصور کرده بودند که در ۴ سال گذشته پایه ها را سودجویان کندند.

رویش گسترده در منطقه بیضاء بعد از تنگ تیر شروع و تا کامفیروز ادامه دارد و در برشنه تا ارتفاع ۲۳۰۰ متر وجود دارد

شهرستان کازرون وکشاورزی در زیر اشکوب بسیاری از استانهای زاکرسی

Q.BRANTII

بین تنگ چوگان تا مقابل غار شاهپور ارتفاع ۹۳۰ متر در منطقه دشت برم کازرون و راه جدید شیراز کازرون وجود دارد که از سه سال قبل کرم چوب خوار بلوط بخش بزرگی از این رویشگاه را نابود کرد.

در چنارشاهیجان  دشت ارژن در کلیه عرصه های اطراف وجود دارد و زیراشکوب آن مردم زراعت می کنند. در بخش بزرگی از شهرستان ممسنی از جمله چاه چنار و سرناباد وغیره  وجود دارد.این دو درخت فوق گونه brantii و زیر گونه     است که در تاریخ۷/ اذر /۱۳۹۳ مهندس جعفری بین دو درخت ایستاده تلنبه خانه حسنی  نزدیکی روستای هریجان .ایستاده سمت راست در یک شرایط زود تر از سمت چب خزان کرده وسیستم برگی هر دو با هم فرق میکند.و این است که ما می گوییم بسیاری از گونه های جنگلی ایران دقیق مطاله نشده واختلاف نظر بسیار است .ودیگری عکس درخت همیشه سبز بلوط در نهالستان فیروزاباد که مادر ان در ایستگاه علی اباد کمین می  فارس می باشد..

45175476782204598552.jpg11788194021052995435.jpg

زیراشکوب آن مردم کشاورزی و بعضی نقاط انگورکاری دیم و بادامکاری وجود دارد و نزدیک به ۱۰۰۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در ده ها سال قبل به انگور دیم تبدیل شده است این انگور بنام سیسوانگ با بنام محلی لرکش گفته می شود که از نظر میزان آب و پوست تازگی و برای شیره و آب غوره در دنیا بی نظیر است .

در منطقه کوهمره سرخی و اطراف این رویشگاه وجود دارد و طرح صیانت در جنگلهای شمال در آن منطقه چند سالی است که اجرا می گردد.

در شهرستان فیروزاباد جنوب روستای میگلی منطقه مهکویه و دشت شوراب این رویشگاه پایان می یابد. BRANTII….. عکس ذیل بلوط همیشه سبز است که مادر ان در ایستگاه علیاباد کمین در شهرستان پاسارگاداست که ما در ۷ سال گذشته نهال ان تولید ودر فیرزاباد دراداره شهرستان کنار ایستگاه تولیدنهال کاشته شده و اقای مهندس قاسمی از نیروهای جوان و فعال جنگل در کناران ایستاده وانجانب در اخربهمن ۱۳۹۳شخصا گرفتم. وباید این گونه برای توسعه فضای سبز شهری توسعه یابد وهمت کارشناسان جوان وعلاقمند می خواهد. .قطع چوب  بلوط وتهیه زغال در بسیاری از استانهای زاکرسی

استان اصفهان

Q.BRANTII

شهرستان فریدون شهر ، پشتکوه اول به صورت کله ای وجود دارد

استان همدان
Q.BRANTII

شهرستان نهاوند ، روستای گیان سراب گیان به صورت کلله ای گزارش شده است. 

۱-     دکتر ثابتی در سال ۱۳۸۵ تعداد گونه های جنس بلوط در ایران را ۱۶ گونه ، ۵ زیر گونه و ۲ واریته گفته است.

۲-دکتر مظفریان ۱۳۸۳ تعداد گونه های جنس بلوط را در ایران ۸ گونه و ۳ زیر گونه و ۳ واریته گفته است و نظر قطعی در کشور همانند خیلی از گونه های دیگر وجود ندارد به طوری که     RECHINGER.میلادی ۱۹۹۷٫ در فلور ایرانیکا تعداد گونه های جنس بلوط در ایران ۷ گونه ۳ زیر گونه و ۳ واریته نام برده است.وهمان گونه که ملاحظه مینمایید اختلاف نظر در رابطه با گونه وجنس وزیر گونه و واریته وغیره در صاحب نظران کارشناس ومردم بومی واساتید همجنان که قبلا در نوشتهای مرتبط گفتیم زیاد است وکارشناسی ریز نشده وشاید هم در اینده بشود ویا نشود. مطلب گرداوری وتحلیل وبرسی و ویرایش از جعفری(.از اب تا زندگی) در گوگل بنویسید وکلیک کنید.لازم است توضح دهم این مطلب همیشه برای دانشجویان رشته جنگل ومنابع طبیعی وکارشناسان واساتید جوان کاربری است وبا تشکر وزنده باد برای جناب دکتر   نادری شهاب ودکتر جزیره ای وکلیه  کارشناسان ومردم بومی استانهای که در گرداوری این مطلب ملی همکاری نموده اند.ویاهمکاری بیشتر با ایمیل خواهند کرد.
شایان ذکر است برای کرم سوسکهای بلوط ومدیرت جنگلهای زاکرس  ومناطق ایران وتورانی وخلیج فارس عمانی در همین سایت مطلب به تفکیک میباشدودر اینده هم تکمیلتر خواهد شد.. وبرای اطلاعات بیشتر رجوع فرمایید واگر اطلاعات بیشتری خواستید ایمیل بزنید لطفا.شایان ذکراست که عکس پایین گونه
 q. macranthera  یا q.robur واختلاف نظر هم است وما پیگیر هستیم.در شهرک صدرا بیمارستان پیوند اعضا  نزدیکی شیرازاست که در اینده از تاریخچه ان خواهیم گفت. زاکرس وطبیعت زاکرس ومراکز اب ایران جرا از بین می رود رفته به رفته.

.وزنده باد جناب دکتر سید علی ملک حسینی.انسانی شریف وپرکار وماندنی در تاریخ ایران.شایان ذکراست که جناب دکتر به درخت بلوط وبلوط ها احترام خاص داردوباتوجه به پیگیری های این مرد شریف گونه های از بلوط استانهای دیگررا در اراضی بیمارستان پیوند اعضا شهرک صدرا درنزدیکی شیراز از کرج خریداری ودر ۵ سال قبل کشت نموده اندکه در ابان۱۳۹۳ اینجانب از ان ناحیه باز دید داشتم.که همه نهالها باتوجه به مدیرت خوب وابیاری مورد نیاز رشد قابل توجه ای داشته واکثر درختان به بذر نشسته بود .که با هماهنگی باغبان کارکشته این بیمارستان نمونه که کمک خیر اندیشان می طلبد.ما  وبا تشکر از رئس وقت اداره فنی جنگل اقای مهندس نیک منش بذور ان درختان نزدیک به ۱۰۰کیلو را با هماهنگی جناب دکتر ملک حسینی ودیگر همکاران واقای طهماسبی جمع اوری کردیم.واکنون فعالیت تولید وترویجی راپیشینه نموده ایم.مقداری از این بذور در زندان شیراز ومقداری در نهالستانهای منابع طبیعی ومقداری هم تاکنون به فضای سبز شهرداری شیراز برای تولید وپرورش فقط در فضای سبز شهری با ابیاری توزیع شده است وما بحث کشت دیم به هیج عنوان نداریم وکارشناسان مطلع باشند که چرا ما این گونه را برای فضای سبز پیشنهاد می کنیم. در اینده بیشتر از تاریخجه ان خواهیم گفت.عکس ذیل اقای طهماسبی باغبان فعال این بیمارستان با درخت ۵ ساله بلوط میباشد که اینجانب در ابان ۱۳۹۳گرفته ام.
به سایت جدید  در ذیل توجه فرمایید در اینده.سید محمود اداره کل منابع طبیعی فارس اداره فنی جنگل. کلبه دانش

66308142635228663173.jpg

md-jafari.world-watch.of-water.com
سید محمود منابع طبیعی فارس

جنگل های جهان:
وگفته می شود

       مساحت جنگل های موجود در جهان نزدیک به ۴ میلیارد هکتار یعنی حدود ۳۰ درصد کل خشکی های زمین برآورد می شود. ۲/۳ آن در نیمکره شمالی و ۱/۳ دیگر در نیمکره جنوبی قرار دارند. ۱/۳ این جنگل ها سوزنی برگ بوده که اختصاص به مناطق معتدله سرد و ارتفاعات دارد و ۲/۳ آن را جنگل های پهن برگ تشکیل می دهد که در مناطق معتدله گرم و دامنه های معتدل و دشت ها پراکنده اند. در مناطق معتدله مخلوطی از هر دو دسته پهن برگان و سوزنی برگان دیده می شوند و حدود ۱٫۵ میلیارد هکتار از این جنگل ها تحت بهره برداری قرار دارند. ۳۲ کشور در جهان دارای سرانه ای بیش از ۳۰ هکتار جنگل برای هر نفر می باشند که این کشورها ۵ درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده اند. متوسط سرانه جنگل در دنیا حدود ۰٫۶ هکتار برآورد می شود. بیشترین سطح جنگل نیز مربوط به روسیه و برزیل می باشد.

       روسیه با ۱۰۳۹ میلیون هکتار یعنی ۲۷ درصد مساحت کل جنگل های دنیا، بیشترین سطح جنگل را به خود اختصاص داده است. اقیانوسیه با ۱۹۸ میلیون هکتار یعنی ۵ درصد از مساحت کل جنگل های دنیا، کم ترین سطح جنگل را در مناطق شش گانه جهان دارد.منطقه آسیا که کشور ایران در آن قرار دارد با ۵۴۸میلیون هکتار جنگل مقام پنجم را نسبت به سطح وسیعش دارا می باشد. جدول زیر پراکنش مساحت جنگل های مناطق شش گانه دنیا را نشان می دهد. بر اساس این جدول چنانچه مساحت جنگل های هر قاره نسبت به سطح آن سنجیده شود، آمریکای جنوبی در مقام اول و قاره آسیا مقام آخر را کسب می کند.

 

منطقه

(قاره)

مساحت کل منطقه

(میلیون هکتار)

مساحت کل جنگل ها (میلیون هکتار)

مساحت جنگل های طبیعی (میلیون هکتار)

مساحت جنگل های دست کاشت (میلیون هکتار)

مساحت جنگل ها به کل مساحت منطقه (درصد)

مساحت جنگل ها به کل جنگل های دنیا (درصد)

روسیه

۲۲۶۰

۱۰۳۹

۱۰۰۷

۳۲

۴۶

۲۷

آمریکای جنوبی

۱۷۵۵

۸۸۶

۸۷۶

۱۰

۵۱

۲۳

آفریقا

۲۹۷۸

۶۵۰

۶۴۲

۸

۲۲

۱۷

آمریکای شمالی و مرکزی

۲۱۳۷

۵۴۹

۵۳۱

۱۸

۲۶

۱۴

آسیا

۳۰۸۵

۵۴۸

۴۳۲

۱۱۶

۱۸

۱۴

اقیانوسیه

۸۴۹

۱۹۸

۱۹۵

۳

۲۳

۵

جمع کل جهان

۱۳۰۶۴

۳۸۶۹

۳۶۸۲

۱۸۷

۳۰

۱۰۰

 

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top