18 / 01 / 2016

ارسال شده توسط در اسلایدر, عناوین کل مطالب, مطالب علمی | 0 نظر

.IRAN AND TURAN forest REGION.ناحيه رويشي ايران توراني در ايران.

http://md-jafari.world-watch.of-water.com/media/uploads/2016/01/62990467192090879618_thumb-2.png

نويسنده وگرداورنده و ويرايش وپزوهشگر وتحليل از :سيد محمود جعفري سازمان جنگلها ومراتع وابخيزداري ايران,مسئول وقت اداره فني جنگلكاري وجنگلداري در فارسبه نام خدا

 

سايت : md-jafari.of-water.com
(صاحب نظران  مديريت برنامه ريزي واقتصادي  گويند مملكت خوب يافتني نيست بلكه ساختني است )

درايران با توجه به تغير اقليم و وخشكسالي هاي پي در پي  ونبود پراكنش بارندگي كافي  وسخت شدن اراضي منابع طبيعي در دها سال زير
سم گوسفندان  وديگر حيوانات براي چرا وزندگي روستاي وعشايري.كه باران  روي زمين مانند روي شيشه فرار مي كندواكثرا به لحاظ نبود پوشش گياهي علفي وبوته اي ودرختي وغيره در زمين فرو نمي رود و به روان اب تبديل گشته وبا ايجاد جوي و گالي هاي  كوچك وبزرگ سر به رودخانه ها در اورده نيازمند (طرح ملي مردمي ودولتي با خفظ ذخيره نزولات  اسماني )با دستگاهاي بومي والگو گرفتن وساختن از دستگاهاي خارجي در ايران
Image result for ‫عكس سيد محمود جعفري اداره كل منابع طبيعي فارس‬‎61897848320072198854.jpg

بااستفاده از علم خطوط ترازيابي  وحلالي هاي ابگير مي باشد و  مي بايست هم اكنون شروع واستفاده وبرنامه ريزي كرد (چون جنگ حنگ اب است در دنيا ودر خاورميانه واز داستان نفت هم پيشه گرفته است . همان نفتي كه از بشكه اي 65 دلار به 25 دلار رسيده است

Image result for ‫عكس جنگلهاي ايران وتوراني در ايران‬‎Image result for ‫عكس جنگلهاي بنه در ايران‬‎70667302863452909010.jpg

 

کشور ایران با ۱۲ میلیون هکتار جنگل و اراضی جنگلی ( تقریبی ) در اقليم هاي خشك ونيمه خشك واكثرا فقير  از نظر منابع جنگلی می باشد. که این منابع نیز به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی و تخریب و فشار دامها و تبدیل اراضي و استفاده غیر اصولی مداوما در حال کاهش است .

 

Image result for ‫عكس جنگلهاي بنه در ايران‬‎AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

 

ناحیه رویشی ایران تورانی حدود از ۷۰٪ عرصه های منابع طبیعی کشور را به خود اختصاص داده است . زيرا در ارتفاعات هم ناحيه خليج فارس وعماني اكثرا گونه هاي ايران توراني يافت ميشود بطور مثال استان هرمزگان و شهرستان لار در فارس كه شخصا باز ديد شته ام.

Image result for ‫عكس جنگلهاي ايران وتوراني در ايران‬‎Image result for ‫عكس جنگلهاي ايران وتوراني در ايران‬‎

 

 

بنه یا پسته وحشی که به ( یاقوت سبز و یا مرواردی سبز یا طلای سبز ) که اینجانب همه را قبول دارم ُ با دامنه اکولوژیک بسیار وسیع   ECOLOGY   يا بوم شناسي يكي از شاخه هاي زيست شناسي است  كه انسان  در باره اثرات محيط بر روي موجود زنده و اثرات موجود بر محيط و اثرات متقا بل  موجودات زنده با هم دارند . كلمه اكو لوژي از لغت  OIKOS    به معني مسكن و پسوند   LOGOS  به معني شناخت سر چشمه يافته است . كه در   هر ۴ ناحیه رویشي خارج از شمال رویش دارد ( ایران و تورانی ُ خلیج عمانی ُ زاگرس و ارسباران ) از سال ۱۲۹۹ با شکل گیری اولین تشکیلات مدیریت جنگل تا لغایت ۱۳۷۶ سیر مدیریت دولتی در جنگلهای خارج از شمال دچار تحولات گوناگونی از جمله :

 

78781133603044829703.jpgImage result for ‫عكس جنگلهاي بنه در ايران‬‎57651703914681279797.jpg

 

 

۱-) قطع یکسره پیوند پسته بر روی بنه همانند طرح جنگلداری ارسنجان و میان جنگل فسا در فارس ۲-) طرح های ذغال گیری ۳-) طرح های قرق و احیاء ۴-) طرح های جامع جنگلداری ۵-) طرح های بهره برداری از بنه ۶-) طرح های مدیریت منابع جنگلی به طور مثال در سپیدان و ممسنی و بوانات استان فارس با مشارکت عرفداران ۷-) طرح ملی چند منظوره صیانت از جنگلهای زاگرس و جنوب همانند کوهمره سرخی در شهرستان شیراز و کامفیروز شمالی در شهرستان مرودشت و کامفیروز جنوبی در سپیدان و دشت برم کازرون که اکنون در دست اجراست.91468152431080178953.jpgImage result for ‫عكس جنگلهاي بنه در ايران‬‎

 

 شايان ذكر است که مدیریت دولتی در هر یک از دوره های مذکور پی آمدهایی داشته است از جمله بهره برداری سقز از درختان بنه که در تمام مناطق رویشگاهی این یاقوت سبز از بسیاری جهات :نمی تواند به عنوان یک گزینه اقتصادی معنی دار در مدیریت جنگلهای خارج از شمال به لحاظ خشکسالیهای اخیر و رو به تجدید نبودن این گونه بارزش و کند رشد و مسائل و مشکلات آفات و بیماریها و از همه مهمتر ذخیره مواد غذایی در اندام درخت برای زندگی و زنده مانی با توجه به نبود پراکنش بارندگی در اکثر نقاط رویشگاهی این درخت پر ارزش مطرح می گردد . اما سودجويان باز هم به كمك عوامل ؟؟؟؟ هنوز به دنبال ريشه كردن اين درختان با ارزش مي باشند. اين گونه در بسياري از نقاط با گونه هاي درختي وبوته اي ودرختجه اي همراه است. وبعضا بسياري از بوته ها ودرختچه ها پرستار اين گونه با ارزش بوده وهنوز هم اگر قرق طولاني در مراتع وجنگلها باشد همكار و پرستار ودوست خوبي مي باشند.

 

نقش قرق در زادآوری این گونه با ارزش54252592197734959862.jpg72787317612454073175.jpg

 

مهندس جعفری  گوید هنگامی که در کمیته کشاورزی جهاد سازندگي همراه همکاران ارجمند آقای مهندس محسنی و مهندس اسکندری و دیگر همکاران جهادی برای انجام وظیفه بهتر و بیشتر به اداره کل منابع طبیعی استان فارس منتقل شدیم ُ بنده طی حکمی به شماره ۶۳۲ مورخه ۸/۱/۱۳۷۰ مامور شدم که تمام ایستگاهها و طرحها و پروژه های در دست اقدام ادارات فنی ذیربط را بازدید و نتیجه عملکرد (وضع موجود) را به مدیریت برای برنامه ریزی بهتر و رفع مشکلات موجود گزارش نمایم :اولین طرحی که بازدید داشتم طرح جنگلداری ارسنجان بود که در سال ۱۳۵۴ با مدیریت وقت آقای مهندس بابایی معاونت ذفتر جنگلداری کشور تهیه و مرکز آن ایستگاه علی آباد کمین به عنوان مرکز رویشی ایران و تورانی انتخاب گردیده است .

 

این طرح حدود ۱۰هزار هکتار است: که قسمتی از آن محصور و یا هدف حفاظت و قرق با قرقبانان کافی اداره می شد و تا سال ۱۳۸۳ که اینجانب از طرح بازدید بعمل آوردم زاد آوری در محدوده طرح به خصوص زادآوری در کنار گونه های پرستار کاملا مشهود بود تا اینکه قرقبانان رفته رقته بازنشسته شدند و این طرح که مردم منطقه آنرا پذیرا شده بودند کم کم رها شد و امروز بدون قرقبان دائم رو به نابودی می رود. چرا؟؟؟؟؟؟

Image result for ‫عكس جنگلهاي ايران وتوراني در ايران‬‎Image result for ‫عكس جنگلهاي ايران وتوراني در ايران‬‎

 

همانگونه که اساتيد و کارشناسان و بهره برداران مطلع اند در منطقه رویشی زاگرس پس از گونه مختلف  quercas-sp    بلوط که بیشترین سطح جنگل این منطقه را به خود اختصاص داده است گونه ارژن و بنه   p atlantica  و در بعضی نقاط   p. mutica  خارج از محدوده زاگرس یافت می شود به طوری که می توان گفت اطراف کویره ای ایران را پوشانده  بوده است . وامروز كم كم ؟؟؟؟

 

بنه یا پسته وحشی گیاهی است از خانواده یا تیره  anacardiaceae  با حدود ۱۳ گونه در دنیا شناسایی شده که به صورت درختان کوتاه و درختچه می باشد و در بخشهای گسترده ای در بسیاری از استانها و کشورهای همسایه پراکنده اند گفته می شود سطح جنگلهای بنه در ایران به طور تقریبی ۵ میلیون هکتار است ُ این خانواده در ایران بطور نسبي کاملا شناخته شده است و دارای ۴ جنس در نواحی جنوبی و جنوب شرقی و بخش مرکزی و شمالی ایران پراکنده است.

 

Image result for ‫جنگلهاي بنه در ارسنجان فارس عكس ديدني‬‎Image result for ‫عكس جنگلهاي بنه در ايران‬‎

لازم به توضیح است که جنس درختچه پر  cotinus  و انبه mangifera   و پسته pistacia    و سماق rhus   از یک خانواده می باشند که بعضا تعجب آور است.

 

شایان ذکر است سه گونه پسته در ایران و جود دارد که :

11514952247776027264.jpg

 

۱- پسته معمولی خوراکی  1-pistacia  vera

 

۲- کلخونگ 2-pistacia  khinjak

 

که رو به تحدید و در بسیاری از رویشگاهها رو به انقراض است.؟؟؟؟؟

 

بنه وحشی 3-pistacia  atlantica

 

که شامل سه زیر گونه است با نام های:

 

 1-  p.  atlantica   subsp/cabulica كابلي

 

2-    p.atlantica  subsp/ matica

3-    p  .atlantica  subsp / cordica

 

Image result for ‫جنگلهاي بنه در ارسنجان فارس عكس ديدني‬‎Image result for ‫عكس جنگلهاي بنه در ايران‬‎

 

درخت بنه گیاهی است چند منظوره که علاوره بر استفاده از چوب آن بعنوان سوخت و استفاده از میوه و روغن ُ کاربرد دارویی و خوراکی متعددی دارد و نقش قابل توجه آن در زمینه استخراج صمغ (سقز) این ماده با ارزش بر هیچ کس پوشیده نیست و در سالهای اخیر به دلیل بهره برداری بی رویه و غیر اصولی از یکسو و شرایط نامساعد محیطی ( پراکنش نامناسب بارندگی و خشکسالی های پی در پی و طغیان افات و امراض بخصوص جانور (تشی ) یا چوله  Hysterix  به این گیاه پر ارزش ُ و این گونه منحصر به فرد با پراکنش بسیار خوب همراه بادام کوهی و ارژن و زالزالک و کیکم و شن شیرخشت و اسپس و گیلاس وحشی و انواع و اقسام گون و درمنه ُ با تهدید جدی روبرو شده و تجدید حیاط آن به شدت کاهش پیدا کرده که بسیاری از مناطق رویشگاهی با توجه به فشار دام و آتش سوزیهای بسیار به ندرت دیده می شود .

 

بنه یکی از با ارزشترین گونه های جنگلی ایران تورانی است :
که در طول ادوار گذشته همواره مورد بهره برداری های بی رویه آدمی  و خسارت حيوانات از جمله تشي يا چوله كه پوست وتنه مي خورد و اوندهاي غذاي را از بين برده و اين موضوع به وفور: که زخمهای کهنه و بسته بر روی تنه های آن گواه بر این ادعا دارد . درختی مظلوم و بردبار و پر محصول و آبخیزدار خوب همانند تنگرس وارژن وبادامك وكيكم  وزالزالك وغيره اما با طول عمر بيشتر وريشه هاي عميق تر با توجه به بافت خاك زير پاي ان قوي دل .كه در سنگ هم مي رويد.

 

.75871660258959128771.jpgImage result for ‫عکسهای تخت جمشید با کیفیت بالا‬‎28944113866343512382.jpg

 

بنه درختی است که در بیشتر اقلیمای خشک و نیمه خشک ایران رویده است میوه این درخت با ارزش حدود ۳۰٪ چربی خوب و سالم و خوراکی دارد.

جنگلهای بنه همراه بادام کوهی که آن هم بسیار با ارزش و گفته می شود که بادام کوهی هم حدود ۱۰۰ سال عمر می کند در حال تخریب و زیر سم گله دامداران بخصوص بز و گوسفند , و استفاده مردم در حال تخریب و تعدیل هستند .
این عکس در زمان مدیریت اقای مهندس محسنی می باشد که اینجانب در حال توضیحات فنی تولیدنهال وکاشت نهال واهمیت نهال کاری  و فضای سبز وتولید اکسیزن در دنیا ومشکلات از بین رفتن جنگلهاو وغیره اقای مهندس محسنی روبرووسط عکس می باشد.

SKMBT_C45116022916180_0002

 

پراکنش بنه و پسته در ایران به شرح ذیل گزارش گردیده است.

 

این گیاه در ایران از دامنه های جنوبی البرز تا سواحل جنوب کشور و از شرق تا غرب و حتی حاشیه کویرها بجز اقلیم خزری مرطوب دیده می شود.  بنه در كشور ارمنستان همراه  درخت يا درختجه عناب شخصا مشاهده كردم در سال 1394 نزديك يك كليسا .

 

۱-   در استان خراسان شمالی 1- p. vera  در منطقه سرخس  در شرق

2- p .atlantica
3- p. mutica
4- p  .khinjuk

 

۲-   در استان ایلام

 

1- p . atlantica

2-p . khinjuk

 

در ارتفاعات ۸۰۰ الی ۲۰۰۰ متر از سطح دریا

Image result for ‫عكس چراي دامها در جنگل ايران زاگرس‬‎

 

۳-   در استان کرمان  p . mutica گزارش است

 

۴- در لرستان-p . atlantica

 

 Image result for ‫عكس چراي دامها در جنگل ايران زاگرس‬‎Image result for ‫عكس چراي دامها در جنگل ايران زاگرس‬‎

 

 

۵-   در استان یزد  p  .khinjak

 

در ارتفاعات ۱۳۰۰ الی ۲۸۰۰

 

۶- اردبیل در منطقه خلخال   ارتفاعات ۸۰۰ الی ۱۸۰۰ نام گونه ذکر نگردیده است .

 

۷-   کردستان   p. atlantica

 

 

۸-    یاسوج     p .  mutica and  p. atlantica

 

 41320401376993250619.jpg20456118341372304389.jpg

 

 

۹-    آذربایجان شرقی   p. mutica  گزارش شده اما با توجه به سرشت این گونه می بایست   p. atlantica  هم نیز باشد.

 

در ارتفاع ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ حاشیه رودخانه ارس تا کنار دریاچه ارومیه پراکنده است.

 

۱۰-   استان کرمانشاه

 

ارتفاعات قلاجه  p . mutica

 

۱۱-   سیستان و بلوچستان

 

   p . atlantica

p .khinjak

 

 

دامنه جنوبی و شمال کوه تفتان ارتفاعات ۱۶۰۰ الی ۲۴۰۰ از سطح دریا

 

   12 –  در خوزستان . در دامنه كوه سولك و كوهرزگه و جنگلي بزرگ از درختان بلوطو بنه و بادام جنگلي مي باشد

78000668800091021025.jpg

.
13-    در  فارس    p . atlantica  p . mutica  p. khinjak.  .  p.kurdica گونه بنه در اکثر این مناطق ورویشگاه وجود دارد و در اطراف كارخانه سيمان دشت موك با گونه هاي همرا ه زيباي دلنشيني به طبيعت داده  وبين جاده فيروزاباد به فراشبند و كازورون و اين درخت زربيني است كه در كنار جاده روئيشگاه زربين فيروزاباد است كه حدود 18 هكتار بطور پراكنده عمدتا در رودخانه ابراز وجود مي كند. این عکس اینجانب است در دشت موک کنار جاده نزدیک کارخانه سیمان.منطقه بوانات و بنه های انهنوز زبان زد است .رویشگاه طبیعی زبان گنجشک در بوانات تنها رویشگاه طبیعی در فارس است . این دوعکس منطقه تنگ غنیمی در خرامه فارش بین جاده ارسنجان وخرامه است.

منطقه تنگ غنیمی وچشمه عاشق در خرامه که سالها نگهبان داشت و امروز ندارد اکنون هم دیدنی است لیکن به نابودی می رود.

مبایل قدیم 463

خيال روي تو جون بگذرد به گلشن چشم            دل از پي نظر آيد به سوي روزن چشم

 

بشر با  فكر ومديريت وبرنامه وچاره جوي  راه زندگي بهتر را مي جويد. وبايد صورت مسئله را با مشورت ديگر مبتكران طراحي واجرا نمود  اما شايد شما هم ابتكار جديتري يابيد كه ديگران ::     نيا    فته   اند.     چرا مي تواني همچون كه ديگران توانسته اند. وبايد گفت كه تخت جمشيد و پاسارگاد هم كه مهد تمدن ايران زمين يعني پارس مي باشد در منطقه ايران و توراني  قرار گرفته است.عکس ذیل اقای مهندس بوستانی رئس اداره مهندسی ومهندس منصوری  معاونت وقت فنی ومهندس نجفی معاون اداره فنی بیابان. واینجانب رئیس وقت اداره فنی جنگلداری وچنگکاری. در شهرستان داراب.

 AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

 

شايان ذكر است كه در استان فارس قطر برابر سينه درخت بنه تا بيش از يكمتر  و قطر تاج دوازده متر مشاهده ميگردد.

در سر جهان  بوانات كه روزي گردوي ان مشهور بود و اما با خشكسالي امروز ؟؟؟و فسا و فيروز اباد .  بنه در اكثر استان فارس در رويشگاه ايران و توراتي و زاكرس مشاهده ميگردند،ساير گونه هاي همراه زالزالك،شن،ارس،كلخونگ،افدرا،،شيزخشت، ومهمترين گونه هاي هاي زير اشكوب ان،درمنه،سگ جاز،كاروان كش،خوشك،تنگرس،كلاه ميرحسن ميباشند.

در اكثر رويشگهاي فارس بنه درشيبهاي جنوبي و شرقي بادام  تلخ و تنگرس در شيبهاي شمالي   غربي باكيكم وارژن و زالزالك و شن در ارتفاعات    مشاهده مي گردد بطور يقين با توجه به اينكه بنه بسيار كند رشد ميباشد . بنه هاي كهنسال  استان فارس بيش از 600 سال عمر دارد كه علاقه مندم اگر اساتيد يا كارشناساني بطور علمي برسي كرده  باشند با ذكر مطالب ايميل بفرماييد.

 

14  -در استان هرمزگان – در ارتفاعات بستك و گاو  بندي وحاجي اباد  و در بيشتر مناطق كوهستاني يافت ميشود .

 

ناگفته نماند بخش وسیعی از ارتفاعات و قلل کوههای فلات مرکزی کشور تحت پوشش اجتماعات جنگل       از ارتفاعات نواحی غربی کاشان آغاز شده و امتداد آن تا بخشهای وسعی از حوزه های آبخیز جنوب غربی و همچنین ارتفاعات جنوب شرقی نطنز شامل میگردد.

 

جنگلهای بنه و بادام به صورت پراکنده و لابلای آن گونه های مختلفی از گون زارها   astragalus و چوبک  acanthophyllum  و کلاه میرحسن    acantholimon  که مختص بخشهای کوهستانی و تراسهای فوقانی ناحیه رویشی ایران و تورانی بوده و در اجتماعات بادام کوهی ( بخورک)    amygdaletam  scopariae   به طور طبیعی انتشار یافته است.

 

مشاهدات انجام گرفته:

نشان می دهد که گونه های مختلف بنه درست است که در خاکهای عمیق و نیمه عمیق و آبرفتی بهترین رشد را دارا هستند لیکن ُ درختی است بردبار و کم توقع در نقاط صخره ای و سنگلاخی و در شکاف تخته سنگها براحتی استقرار یافته و در اثر رشد بطئی و مقاومت بسیار زیاد آن نسبت به خشکی و فعالیت زیاد سیستم پر فشار ریشه ُ گیاه قادر است ُ سنگها را متلاشی و روند تکامل خاک را تسریع سازد ( به طور مثال تک درختچه ای در منطقه ارسنجان فارس وسط تخته سنگی گواه این موضوع است که عکس آن سالها در اداره کل منابع طبیعی توزیع می گردید .

 

رویشگاه بنه در نواحی مختلف کرکس از ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۲۹۰۰ متر از سطح دریا پراکنش دارد

. و این خطوط هماباران از ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی متر واقع شده است  که عهده پوشش زیراشکوب آن شامل جوامع درمنه کوهی و انواع گون های بالشتکی می باشند.

 

 

و گزارش گردیده در صورتی که بخواهند از پایه بنه   p .  mutica  برای تولید پسته به  صورت  فارياب استفاده نمایند به ترتیب ُ ارقام احمد آقایی ُ کله قوچی و اوحدی توصیه می گردد.

 

 

با توجه به تجربه ساليان متمادي در اداره  فني جنگل يعني 23 سال پي در پي از ديدگاه تاكسونوميكtaxonomic و گياه شناسي botany با توجه به مشاهدات سالهاي گذشته

ضمن قدرداني و  تشكر براي كليه اساتيد صاحب نظر كه اين همه رنجو زحمت كشيده اند كه قابل تحسين است چه خارجي وچه داخلي بسياري از گياهان از جمله  بلوط وارژن وبلوط وبادام كوهي وكيكم و زالزالك و بنه و كنار  وگز شوره  از نظر نمونه برگ خوشه وبذر وفاصله برگ عرض برگچه ها نسبت طول به عرض برگچه ها وزن هزار دانه و فصل خزان و برخي از صفات ديگر تفاوت در انها كاملا مشهود است كه در ايران مطالعات دقيق صورت نگرفته است .

 

با توجه به مسايل مشكلات مالي وگرفتن قرقبان دها ساله و مسايل اجتماي و دامداري و نبود بارندگي و پراكنش بارندگي در سالهاي گذشته و متوسط با رندگي در اقليم ايران توراني بامتوسط بارندگي 170 الي 260 ميليمتر و 8 ماه در سال هجگونه بارندگي نيست غني سازي جنگل جواب گو نيست ونبايد در طرحاي دولتي هزينه كرد و تنها حفظ وضع موجود است با گماردن قرقبان و چراي ملايم با گوسفند نه بز ودر هر چند سال براي جلوگيري از اتش سوزي  وبرنامه ريزي با د   بالگرد   وخريد ان الزامي و مي بايست  باچراي ملايم فقط با گوسفند در كوتاه مدت  گونه هاي علفي را چرا داد تا گونه هاي اصلي از بين نرود اما مشكل اجتماي بين راه است؟؟؟

 

شايان ذكراست :
بهترين راه  حفظ ذخيره نزولات اسماني با بهره گيري از فنون خط تراز كه باران در جويها جمع شود و فرار نكند  روش تهيه چاله وچوله ابگير در زمين و  بذر گياهان وگياهان هم در ان خطوط رشد و نمو مينمايند 1- قرق طولاني مدت 2-عمليات ايجاد فارو و في ما بين فارو  چاله وچوله درست كردن است كه اب در انها جمع و نفوذ پيدا كند و اين عمليات با الگو گرفتن از بعضي  ازكشورهاي جهان از جمله امريكا واستراليا و وايران  با دستگاهاي بومي ايراني  وخارجي كه در اين كشور وجود دارد مي توان ساخت وخريد با كمترين هزينه ودر گذشته هم در فارس وايران انجام شده واين طرح  طرح ملي مي طلبد كه متاسفانه توجه انجناني به ان نشده اعتبارات به سمت بسياري از كارهاي نا پايدار هزينه گشته ومي گرددو باز هم  بايد گفت( اين طرح ملي مي طلبد) عكس اراضي با خار شتر كه در اينده بسياري از اراضي ايران را پوشانيده وخواهند پوشاند. متاسفانه؟ همان شتري كه عكس ان در ذيل است.

طرحهاي جنگلكاري  در بسياري از ادارات فني و در اداره فني جنگل وبعظا طرح هاي اداره بيابان بطور مثال در اباده ودر لار با گونه ناي فضاي سبزي دولتي. تاريخ نشان داده از جمله استان فارس طرح هاي دولتي به لحاظ مسايل اقليمي واجتماي ونبود اعتبارات طولاني مدت در دراز مدت به شكست مواجه ميگردندو اعتبارات اين مملكت به هدر مي رود .زيرا نزولات اسماني وپراكنش نيست واغلب گونه هاي درختي با نياز ابي  به ابياري دراز مدت نيازمند است و رها كردن ان با وضعيت امروز نا سازگار است ومديران اجراي هم يك نسخه مي پيچند براي همه استانها و  همه .  ازمون و خطا است

 

براستي بياد داري قنات هاي ايران در گذشته چقدر اب داشت.

 

34 هزار حلقه قنات در ایران – مهمترین اخبار ایران و جهان


Image result for ‫عكس قنات هاي ايران‬‎Image result for ‫عكس قنات هاي ايران‬‎

 جند هكتار اراضي زراعي وباغات از قناتها از جمله همين استان فارس ابياري مي شد ودر طول سال ابدهي هم داشت واكنون چه ميگذرد وشايد در ايده در رابطه با تاريخ قنات واهميت ان مطلبي بنويسيم واگر خودتان سايت نداري ونوشته مدوني داري ايميل بزنيد بنام خودتان روي سايت خواهم گذاشت. وبايد گفت بسياري از اراضي شهرستان فسا وديگر شهرستانها كه با قناتها ابياري و كشاورزي مي شد امروز اراضي به خار شتر تبديل وتلنبه ها خشك شده وبايستي شغل جديد ايجاد نمود.؟؟؟؟حال بگویید که شتر ودهان ان چرا این توراست؟

Image result for ‫عكس اراضي با خار شتر‬‎Image result for ‫عكس رشته قنات در ايران‬‎

 

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top