۲۸ / ۱۰ / ۱۳۹۴

ارسال شده توسط در اسلایدر, عناوین کل مطالب, مطالب علمی | ۰ نظر

.IRAN AND TURAN forest REGION.ناحیه رویشی ایران تورانی در ایران.

http://md-jafari.world-watch.of-water.com/media/uploads/2016/01/62990467192090879618_thumb-2.png

نویسنده وگرداورنده و ویرایش وپزوهشگر وتحلیل از :سید محمود جعفری سازمان جنگلها ومراتع وابخیزداری ایران,مسئول وقت اداره فنی جنگلکاری وجنگلداری در فارسبه نام خدا

 

سایت : md-jafari.of-water.com
(صاحب نظران  مدیریت برنامه ریزی واقتصادی  گویند مملکت خوب یافتنی نیست بلکه ساختنی است )

درایران با توجه به تغیر اقلیم و وخشکسالی های پی در پی  ونبود پراکنش بارندگی کافی  وسخت شدن اراضی منابع طبیعی در دها سال زیر
سم گوسفندان  ودیگر حیوانات برای چرا وزندگی روستای وعشایری.که باران  روی زمین مانند روی شیشه فرار می کندواکثرا به لحاظ نبود پوشش گیاهی علفی وبوته ای ودرختی وغیره در زمین فرو نمی رود و به روان اب تبدیل گشته وبا ایجاد جوی و گالی های  کوچک وبزرگ سر به رودخانه ها در اورده نیازمند (طرح ملی مردمی ودولتی با خفظ ذخیره نزولات  اسمانی )با دستگاهای بومی والگو گرفتن وساختن از دستگاهای خارجی در ایران
Image result for ‫عکس سید محمود جعفری اداره کل منابع طبیعی فارس‬‎61897848320072198854.jpg

بااستفاده از علم خطوط ترازیابی  وحلالی های ابگیر می باشد و  می بایست هم اکنون شروع واستفاده وبرنامه ریزی کرد (چون جنگ حنگ اب است در دنیا ودر خاورمیانه واز داستان نفت هم پیشه گرفته است . همان نفتی که از بشکه ای ۶۵ دلار به ۲۵ دلار رسیده است

Image result for ‫عکس جنگلهای ایران وتورانی در ایران‬‎Image result for ‫عکس جنگلهای بنه در ایران‬‎70667302863452909010.jpg

 

کشور ایران با ۱۲ میلیون هکتار جنگل و اراضی جنگلی ( تقریبی ) در اقلیم های خشک ونیمه خشک واکثرا فقیر  از نظر منابع جنگلی می باشد. که این منابع نیز به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی و تخریب و فشار دامها و تبدیل اراضی و استفاده غیر اصولی مداوما در حال کاهش است .

 

Image result for ‫عکس جنگلهای بنه در ایران‬‎AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

 

ناحیه رویشی ایران تورانی حدود از ۷۰٪ عرصه های منابع طبیعی کشور را به خود اختصاص داده است . زیرا در ارتفاعات هم ناحیه خلیج فارس وعمانی اکثرا گونه های ایران تورانی یافت میشود بطور مثال استان هرمزگان و شهرستان لار در فارس که شخصا باز دید شته ام.

Image result for ‫عکس جنگلهای ایران وتورانی در ایران‬‎Image result for ‫عکس جنگلهای ایران وتورانی در ایران‬‎

 

 

بنه یا پسته وحشی که به ( یاقوت سبز و یا مرواردی سبز یا طلای سبز ) که اینجانب همه را قبول دارم ُ با دامنه اکولوژیک بسیار وسیع   ECOLOGY   یا بوم شناسی یکی از شاخه های زیست شناسی است  که انسان  در باره اثرات محیط بر روی موجود زنده و اثرات موجود بر محیط و اثرات متقا بل  موجودات زنده با هم دارند . کلمه اکو لوژی از لغت  OIKOS    به معنی مسکن و پسوند   LOGOS  به معنی شناخت سر چشمه یافته است . که در   هر ۴ ناحیه رویشی خارج از شمال رویش دارد ( ایران و تورانی ُ خلیج عمانی ُ زاگرس و ارسباران ) از سال ۱۲۹۹ با شکل گیری اولین تشکیلات مدیریت جنگل تا لغایت ۱۳۷۶ سیر مدیریت دولتی در جنگلهای خارج از شمال دچار تحولات گوناگونی از جمله :

 

78781133603044829703.jpgImage result for ‫عکس جنگلهای بنه در ایران‬‎57651703914681279797.jpg

 

 

۱-) قطع یکسره پیوند پسته بر روی بنه همانند طرح جنگلداری ارسنجان و میان جنگل فسا در فارس ۲-) طرح های ذغال گیری ۳-) طرح های قرق و احیاء ۴-) طرح های جامع جنگلداری ۵-) طرح های بهره برداری از بنه ۶-) طرح های مدیریت منابع جنگلی به طور مثال در سپیدان و ممسنی و بوانات استان فارس با مشارکت عرفداران ۷-) طرح ملی چند منظوره صیانت از جنگلهای زاگرس و جنوب همانند کوهمره سرخی در شهرستان شیراز و کامفیروز شمالی در شهرستان مرودشت و کامفیروز جنوبی در سپیدان و دشت برم کازرون که اکنون در دست اجراست.91468152431080178953.jpgImage result for ‫عکس جنگلهای بنه در ایران‬‎

 

 شایان ذکر است که مدیریت دولتی در هر یک از دوره های مذکور پی آمدهایی داشته است از جمله بهره برداری سقز از درختان بنه که در تمام مناطق رویشگاهی این یاقوت سبز از بسیاری جهات :نمی تواند به عنوان یک گزینه اقتصادی معنی دار در مدیریت جنگلهای خارج از شمال به لحاظ خشکسالیهای اخیر و رو به تجدید نبودن این گونه بارزش و کند رشد و مسائل و مشکلات آفات و بیماریها و از همه مهمتر ذخیره مواد غذایی در اندام درخت برای زندگی و زنده مانی با توجه به نبود پراکنش بارندگی در اکثر نقاط رویشگاهی این درخت پر ارزش مطرح می گردد . اما سودجویان باز هم به کمک عوامل ؟؟؟؟ هنوز به دنبال ریشه کردن این درختان با ارزش می باشند. این گونه در بسیاری از نقاط با گونه های درختی وبوته ای ودرختجه ای همراه است. وبعضا بسیاری از بوته ها ودرختچه ها پرستار این گونه با ارزش بوده وهنوز هم اگر قرق طولانی در مراتع وجنگلها باشد همکار و پرستار ودوست خوبی می باشند.

 

نقش قرق در زادآوری این گونه با ارزش54252592197734959862.jpg72787317612454073175.jpg

 

مهندس جعفری  گوید هنگامی که در کمیته کشاورزی جهاد سازندگی همراه همکاران ارجمند آقای مهندس محسنی و مهندس اسکندری و دیگر همکاران جهادی برای انجام وظیفه بهتر و بیشتر به اداره کل منابع طبیعی استان فارس منتقل شدیم ُ بنده طی حکمی به شماره ۶۳۲ مورخه ۸/۱/۱۳۷۰ مامور شدم که تمام ایستگاهها و طرحها و پروژه های در دست اقدام ادارات فنی ذیربط را بازدید و نتیجه عملکرد (وضع موجود) را به مدیریت برای برنامه ریزی بهتر و رفع مشکلات موجود گزارش نمایم :اولین طرحی که بازدید داشتم طرح جنگلداری ارسنجان بود که در سال ۱۳۵۴ با مدیریت وقت آقای مهندس بابایی معاونت ذفتر جنگلداری کشور تهیه و مرکز آن ایستگاه علی آباد کمین به عنوان مرکز رویشی ایران و تورانی انتخاب گردیده است .

 

این طرح حدود ۱۰هزار هکتار است: که قسمتی از آن محصور و یا هدف حفاظت و قرق با قرقبانان کافی اداره می شد و تا سال ۱۳۸۳ که اینجانب از طرح بازدید بعمل آوردم زاد آوری در محدوده طرح به خصوص زادآوری در کنار گونه های پرستار کاملا مشهود بود تا اینکه قرقبانان رفته رقته بازنشسته شدند و این طرح که مردم منطقه آنرا پذیرا شده بودند کم کم رها شد و امروز بدون قرقبان دائم رو به نابودی می رود. چرا؟؟؟؟؟؟

Image result for ‫عکس جنگلهای ایران وتورانی در ایران‬‎Image result for ‫عکس جنگلهای ایران وتورانی در ایران‬‎

 

همانگونه که اساتید و کارشناسان و بهره برداران مطلع اند در منطقه رویشی زاگرس پس از گونه مختلف  quercas-sp    بلوط که بیشترین سطح جنگل این منطقه را به خود اختصاص داده است گونه ارژن و بنه   p atlantica  و در بعضی نقاط   p. mutica  خارج از محدوده زاگرس یافت می شود به طوری که می توان گفت اطراف کویره ای ایران را پوشانده  بوده است . وامروز کم کم ؟؟؟؟

 

بنه یا پسته وحشی گیاهی است از خانواده یا تیره  anacardiaceae  با حدود ۱۳ گونه در دنیا شناسایی شده که به صورت درختان کوتاه و درختچه می باشد و در بخشهای گسترده ای در بسیاری از استانها و کشورهای همسایه پراکنده اند گفته می شود سطح جنگلهای بنه در ایران به طور تقریبی ۵ میلیون هکتار است ُ این خانواده در ایران بطور نسبی کاملا شناخته شده است و دارای ۴ جنس در نواحی جنوبی و جنوب شرقی و بخش مرکزی و شمالی ایران پراکنده است.

 

Image result for ‫جنگلهای بنه در ارسنجان فارس عکس دیدنی‬‎Image result for ‫عکس جنگلهای بنه در ایران‬‎

لازم به توضیح است که جنس درختچه پر  cotinus  و انبه mangifera   و پسته pistacia    و سماق rhus   از یک خانواده می باشند که بعضا تعجب آور است.

 

شایان ذکر است سه گونه پسته در ایران و جود دارد که :

11514952247776027264.jpg

 

۱- پسته معمولی خوراکی  ۱-pistacia  vera

 

۲- کلخونگ ۲-pistacia  khinjak

 

که رو به تحدید و در بسیاری از رویشگاهها رو به انقراض است.؟؟؟؟؟

 

بنه وحشی ۳-pistacia  atlantica

 

که شامل سه زیر گونه است با نام های:

 

 ۱-  p.  atlantica   subsp/cabulica کابلی

 

۲-    p.atlantica  subsp/ matica

۳-    p  .atlantica  subsp / cordica

 

Image result for ‫جنگلهای بنه در ارسنجان فارس عکس دیدنی‬‎Image result for ‫عکس جنگلهای بنه در ایران‬‎

 

درخت بنه گیاهی است چند منظوره که علاوره بر استفاده از چوب آن بعنوان سوخت و استفاده از میوه و روغن ُ کاربرد دارویی و خوراکی متعددی دارد و نقش قابل توجه آن در زمینه استخراج صمغ (سقز) این ماده با ارزش بر هیچ کس پوشیده نیست و در سالهای اخیر به دلیل بهره برداری بی رویه و غیر اصولی از یکسو و شرایط نامساعد محیطی ( پراکنش نامناسب بارندگی و خشکسالی های پی در پی و طغیان افات و امراض بخصوص جانور (تشی ) یا چوله  Hysterix  به این گیاه پر ارزش ُ و این گونه منحصر به فرد با پراکنش بسیار خوب همراه بادام کوهی و ارژن و زالزالک و کیکم و شن شیرخشت و اسپس و گیلاس وحشی و انواع و اقسام گون و درمنه ُ با تهدید جدی روبرو شده و تجدید حیاط آن به شدت کاهش پیدا کرده که بسیاری از مناطق رویشگاهی با توجه به فشار دام و آتش سوزیهای بسیار به ندرت دیده می شود .

 

بنه یکی از با ارزشترین گونه های جنگلی ایران تورانی است :
که در طول ادوار گذشته همواره مورد بهره برداری های بی رویه آدمی  و خسارت حیوانات از جمله تشی یا چوله که پوست وتنه می خورد و اوندهای غذای را از بین برده و این موضوع به وفور: که زخمهای کهنه و بسته بر روی تنه های آن گواه بر این ادعا دارد . درختی مظلوم و بردبار و پر محصول و آبخیزدار خوب همانند تنگرس وارژن وبادامک وکیکم  وزالزالک وغیره اما با طول عمر بیشتر وریشه های عمیق تر با توجه به بافت خاک زیر پای ان قوی دل .که در سنگ هم می روید.

 

.75871660258959128771.jpgImage result for ‫عکسهای تخت جمشید با کیفیت بالا‬‎28944113866343512382.jpg

 

بنه درختی است که در بیشتر اقلیمای خشک و نیمه خشک ایران رویده است میوه این درخت با ارزش حدود ۳۰٪ چربی خوب و سالم و خوراکی دارد.

جنگلهای بنه همراه بادام کوهی که آن هم بسیار با ارزش و گفته می شود که بادام کوهی هم حدود ۱۰۰ سال عمر می کند در حال تخریب و زیر سم گله دامداران بخصوص بز و گوسفند , و استفاده مردم در حال تخریب و تعدیل هستند .
این عکس در زمان مدیریت اقای مهندس محسنی می باشد که اینجانب در حال توضیحات فنی تولیدنهال وکاشت نهال واهمیت نهال کاری  و فضای سبز وتولید اکسیزن در دنیا ومشکلات از بین رفتن جنگلهاو وغیره اقای مهندس محسنی روبرووسط عکس می باشد.

SKMBT_C45116022916180_0002

 

پراکنش بنه و پسته در ایران به شرح ذیل گزارش گردیده است.

 

این گیاه در ایران از دامنه های جنوبی البرز تا سواحل جنوب کشور و از شرق تا غرب و حتی حاشیه کویرها بجز اقلیم خزری مرطوب دیده می شود.  بنه در کشور ارمنستان همراه  درخت یا درختجه عناب شخصا مشاهده کردم در سال ۱۳۹۴ نزدیک یک کلیسا .

 

۱-   در استان خراسان شمالی ۱- p. vera  در منطقه سرخس  در شرق

۲- p .atlantica
۳- p. mutica
۴- p  .khinjuk

 

۲-   در استان ایلام

 

۱- p . atlantica

۲-p . khinjuk

 

در ارتفاعات ۸۰۰ الی ۲۰۰۰ متر از سطح دریا

Image result for ‫عکس چرای دامها در جنگل ایران زاگرس‬‎

 

۳-   در استان کرمان  p . mutica گزارش است

 

۴- در لرستان-p . atlantica

 

 Image result for ‫عکس چرای دامها در جنگل ایران زاگرس‬‎Image result for ‫عکس چرای دامها در جنگل ایران زاگرس‬‎

 

 

۵-   در استان یزد  p  .khinjak

 

در ارتفاعات ۱۳۰۰ الی ۲۸۰۰

 

۶- اردبیل در منطقه خلخال   ارتفاعات ۸۰۰ الی ۱۸۰۰ نام گونه ذکر نگردیده است .

 

۷-   کردستان   p. atlantica

 

 

۸-    یاسوج     p .  mutica and  p. atlantica

 

 41320401376993250619.jpg20456118341372304389.jpg

 

 

۹-    آذربایجان شرقی   p. mutica  گزارش شده اما با توجه به سرشت این گونه می بایست   p. atlantica  هم نیز باشد.

 

در ارتفاع ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ حاشیه رودخانه ارس تا کنار دریاچه ارومیه پراکنده است.

 

۱۰-   استان کرمانشاه

 

ارتفاعات قلاجه  p . mutica

 

۱۱-   سیستان و بلوچستان

 

   p . atlantica

p .khinjak

 

 

دامنه جنوبی و شمال کوه تفتان ارتفاعات ۱۶۰۰ الی ۲۴۰۰ از سطح دریا

 

   ۱۲ –  در خوزستان . در دامنه کوه سولک و کوهرزگه و جنگلی بزرگ از درختان بلوطو بنه و بادام جنگلی می باشد

78000668800091021025.jpg

.
۱۳-    در  فارس    p . atlantica  p . mutica  p. khinjak.  .  p.kurdica گونه بنه در اکثر این مناطق ورویشگاه وجود دارد و در اطراف کارخانه سیمان دشت موک با گونه های همرا ه زیبای دلنشینی به طبیعت داده  وبین جاده فیروزاباد به فراشبند و کازورون و این درخت زربینی است که در کنار جاده روئیشگاه زربین فیروزاباد است که حدود ۱۸ هکتار بطور پراکنده عمدتا در رودخانه ابراز وجود می کند. این عکس اینجانب است در دشت موک کنار جاده نزدیک کارخانه سیمان.منطقه بوانات و بنه های انهنوز زبان زد است .رویشگاه طبیعی زبان گنجشک در بوانات تنها رویشگاه طبیعی در فارس است . این دوعکس منطقه تنگ غنیمی در خرامه فارش بین جاده ارسنجان وخرامه است.

منطقه تنگ غنیمی وچشمه عاشق در خرامه که سالها نگهبان داشت و امروز ندارد اکنون هم دیدنی است لیکن به نابودی می رود.

مبایل قدیم 463

خیال روی تو جون بگذرد به گلشن چشم            دل از پی نظر آید به سوی روزن چشم

 

بشر با  فکر ومدیریت وبرنامه وچاره جوی  راه زندگی بهتر را می جوید. وباید صورت مسئله را با مشورت دیگر مبتکران طراحی واجرا نمود  اما شاید شما هم ابتکار جدیتری یابید که دیگران ::     نیا    فته   اند.     چرا می توانی همچون که دیگران توانسته اند. وباید گفت که تخت جمشید و پاسارگاد هم که مهد تمدن ایران زمین یعنی پارس می باشد در منطقه ایران و تورانی  قرار گرفته است.عکس ذیل اقای مهندس بوستانی رئس اداره مهندسی ومهندس منصوری  معاونت وقت فنی ومهندس نجفی معاون اداره فنی بیابان. واینجانب رئیس وقت اداره فنی جنگلداری وچنگکاری. در شهرستان داراب.

 AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

 

شایان ذکر است که در استان فارس قطر برابر سینه درخت بنه تا بیش از یکمتر  و قطر تاج دوازده متر مشاهده میگردد.

در سر جهان  بوانات که روزی گردوی ان مشهور بود و اما با خشکسالی امروز ؟؟؟و فسا و فیروز اباد .  بنه در اکثر استان فارس در رویشگاه ایران و توراتی و زاکرس مشاهده میگردند،سایر گونه های همراه زالزالک،شن،ارس،کلخونگ،افدرا،،شیزخشت، ومهمترین گونه های های زیر اشکوب ان،درمنه،سگ جاز،کاروان کش،خوشک،تنگرس،کلاه میرحسن میباشند.

در اکثر رویشگهای فارس بنه درشیبهای جنوبی و شرقی بادام  تلخ و تنگرس در شیبهای شمالی   غربی باکیکم وارژن و زالزالک و شن در ارتفاعات    مشاهده می گردد بطور یقین با توجه به اینکه بنه بسیار کند رشد میباشد . بنه های کهنسال  استان فارس بیش از ۶۰۰ سال عمر دارد که علاقه مندم اگر اساتید یا کارشناسانی بطور علمی برسی کرده  باشند با ذکر مطالب ایمیل بفرمایید.

 

۱۴  -در استان هرمزگان – در ارتفاعات بستک و گاو  بندی وحاجی اباد  و در بیشتر مناطق کوهستانی یافت میشود .

 

ناگفته نماند بخش وسیعی از ارتفاعات و قلل کوههای فلات مرکزی کشور تحت پوشش اجتماعات جنگل       از ارتفاعات نواحی غربی کاشان آغاز شده و امتداد آن تا بخشهای وسعی از حوزه های آبخیز جنوب غربی و همچنین ارتفاعات جنوب شرقی نطنز شامل میگردد.

 

جنگلهای بنه و بادام به صورت پراکنده و لابلای آن گونه های مختلفی از گون زارها   astragalus و چوبک  acanthophyllum  و کلاه میرحسن    acantholimon  که مختص بخشهای کوهستانی و تراسهای فوقانی ناحیه رویشی ایران و تورانی بوده و در اجتماعات بادام کوهی ( بخورک)    amygdaletam  scopariae   به طور طبیعی انتشار یافته است.

 

مشاهدات انجام گرفته:

نشان می دهد که گونه های مختلف بنه درست است که در خاکهای عمیق و نیمه عمیق و آبرفتی بهترین رشد را دارا هستند لیکن ُ درختی است بردبار و کم توقع در نقاط صخره ای و سنگلاخی و در شکاف تخته سنگها براحتی استقرار یافته و در اثر رشد بطئی و مقاومت بسیار زیاد آن نسبت به خشکی و فعالیت زیاد سیستم پر فشار ریشه ُ گیاه قادر است ُ سنگها را متلاشی و روند تکامل خاک را تسریع سازد ( به طور مثال تک درختچه ای در منطقه ارسنجان فارس وسط تخته سنگی گواه این موضوع است که عکس آن سالها در اداره کل منابع طبیعی توزیع می گردید .

 

رویشگاه بنه در نواحی مختلف کرکس از ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۲۹۰۰ متر از سطح دریا پراکنش دارد

. و این خطوط هماباران از ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی متر واقع شده است  که عهده پوشش زیراشکوب آن شامل جوامع درمنه کوهی و انواع گون های بالشتکی می باشند.

 

 

و گزارش گردیده در صورتی که بخواهند از پایه بنه   p .  mutica  برای تولید پسته به  صورت  فاریاب استفاده نمایند به ترتیب ُ ارقام احمد آقایی ُ کله قوچی و اوحدی توصیه می گردد.

 

 

با توجه به تجربه سالیان متمادی در اداره  فنی جنگل یعنی ۲۳ سال پی در پی از دیدگاه تاکسونومیکtaxonomic و گیاه شناسی botany با توجه به مشاهدات سالهای گذشته

ضمن قدردانی و  تشکر برای کلیه اساتید صاحب نظر که این همه رنجو زحمت کشیده اند که قابل تحسین است چه خارجی وچه داخلی بسیاری از گیاهان از جمله  بلوط وارژن وبلوط وبادام کوهی وکیکم و زالزالک و بنه و کنار  وگز شوره  از نظر نمونه برگ خوشه وبذر وفاصله برگ عرض برگچه ها نسبت طول به عرض برگچه ها وزن هزار دانه و فصل خزان و برخی از صفات دیگر تفاوت در انها کاملا مشهود است که در ایران مطالعات دقیق صورت نگرفته است .

 

با توجه به مسایل مشکلات مالی وگرفتن قرقبان دها ساله و مسایل اجتمای و دامداری و نبود بارندگی و پراکنش بارندگی در سالهای گذشته و متوسط با رندگی در اقلیم ایران تورانی بامتوسط بارندگی ۱۷۰ الی ۲۶۰ میلیمتر و ۸ ماه در سال هجگونه بارندگی نیست غنی سازی جنگل جواب گو نیست ونباید در طرحای دولتی هزینه کرد و تنها حفظ وضع موجود است با گماردن قرقبان و چرای ملایم با گوسفند نه بز ودر هر چند سال برای جلوگیری از اتش سوزی  وبرنامه ریزی با د   بالگرد   وخرید ان الزامی و می بایست  باچرای ملایم فقط با گوسفند در کوتاه مدت  گونه های علفی را چرا داد تا گونه های اصلی از بین نرود اما مشکل اجتمای بین راه است؟؟؟

 

شایان ذکراست :
بهترین راه  حفظ ذخیره نزولات اسمانی با بهره گیری از فنون خط تراز که باران در جویها جمع شود و فرار نکند  روش تهیه چاله وچوله ابگیر در زمین و  بذر گیاهان وگیاهان هم در ان خطوط رشد و نمو مینمایند ۱- قرق طولانی مدت ۲-عملیات ایجاد فارو و فی ما بین فارو  چاله وچوله درست کردن است که اب در انها جمع و نفوذ پیدا کند و این عملیات با الگو گرفتن از بعضی  ازکشورهای جهان از جمله امریکا واسترالیا و وایران  با دستگاهای بومی ایرانی  وخارجی که در این کشور وجود دارد می توان ساخت وخرید با کمترین هزینه ودر گذشته هم در فارس وایران انجام شده واین طرح  طرح ملی می طلبد که متاسفانه توجه انجنانی به ان نشده اعتبارات به سمت بسیاری از کارهای نا پایدار هزینه گشته ومی گرددو باز هم  باید گفت( این طرح ملی می طلبد) عکس اراضی با خار شتر که در اینده بسیاری از اراضی ایران را پوشانیده وخواهند پوشاند. متاسفانه؟ همان شتری که عکس ان در ذیل است.

طرحهای جنگلکاری  در بسیاری از ادارات فنی و در اداره فنی جنگل وبعظا طرح های اداره بیابان بطور مثال در اباده ودر لار با گونه نای فضای سبزی دولتی. تاریخ نشان داده از جمله استان فارس طرح های دولتی به لحاظ مسایل اقلیمی واجتمای ونبود اعتبارات طولانی مدت در دراز مدت به شکست مواجه میگردندو اعتبارات این مملکت به هدر می رود .زیرا نزولات اسمانی وپراکنش نیست واغلب گونه های درختی با نیاز ابی  به ابیاری دراز مدت نیازمند است و رها کردن ان با وضعیت امروز نا سازگار است ومدیران اجرای هم یک نسخه می پیچند برای همه استانها و  همه .  ازمون و خطا است

 

براستی بیاد داری قنات های ایران در گذشته چقدر اب داشت.

 

۳۴ هزار حلقه قنات در ایران – مهمترین اخبار ایران و جهان


Image result for ‫عکس قنات های ایران‬‎Image result for ‫عکس قنات های ایران‬‎

 جند هکتار اراضی زراعی وباغات از قناتها از جمله همین استان فارس ابیاری می شد ودر طول سال ابدهی هم داشت واکنون چه میگذرد وشاید در ایده در رابطه با تاریخ قنات واهمیت ان مطلبی بنویسیم واگر خودتان سایت نداری ونوشته مدونی داری ایمیل بزنید بنام خودتان روی سایت خواهم گذاشت. وباید گفت بسیاری از اراضی شهرستان فسا ودیگر شهرستانها که با قناتها ابیاری و کشاورزی می شد امروز اراضی به خار شتر تبدیل وتلنبه ها خشک شده وبایستی شغل جدید ایجاد نمود.؟؟؟؟حال بگویید که شتر ودهان ان چرا این توراست؟

Image result for ‫عکس اراضی با خار شتر‬‎Image result for ‫عکس رشته قنات در ایران‬‎

 

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top