۲۷ / ۱۰ / ۱۳۹۴

ارسال شده توسط در عناوین کل مطالب, مطالب علمی | ۰ نظر

. Taxus baccataسرنوشت . درختان سرخ دار ایران در شمال

http://md-jafari.world-watch.of-water.com/media/uploads/2016/01/91319729499952676081-1.png

 پزوهشگر ونویسنده سید محمود جعفری (بنام یکتا خدای عالم وبنام هستی ها)

مسیری دیگر برای تماشای  این مطلب که ودیو است و( ویدیوها) دیگر .درگوگل بنویسید  ودیوهای سید محمود جعفری منابع طبیعی فارس .درانجا هم ودیوهای اینجانب استفاده کنید.
  در بعضی مواقع که فیلم مشاهده نمی شود .  فلش یا کمان ذیل  یا سمت راست در بعضی مناتورهای دیگر.کلیک کنید..برای سرعت انترنت.و مشاهده فیلم.


(ازاب تا زندگی)
کاش انسانها تو را بهتردرک میکردند. از نوراباد ممسنی فارس تا شمال ایران اقلیم  و مردم چه می گویند وچه نیاز دارند ایا همه به دنبال نابودی طبیعت اند یا راه چاره برای زندگی ندارند جز از طبیعت استفاده نمایند؟

.jpg

سُرخدار (نام علمی: Taxus baccata) نام گونه‌ای درخت سوزنی‌برگ است از تیره سرخداریان (Taxaceae).

این گونه را می‌توان میراث زنده و شاهکار جنگل‌های طبیعی شمال ایران دانست. از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصربه‌فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی‌مانده از دوران سوم زمین‌شناسی است.

سرخدار درختی است سوزنی برگ، سایه پسند و دارای پوست فلس‌دار. چوب درون آن به رنگ قرمز شاه بلوطی و برگ‌های آن دائمی و همیشه سبز است که در قسمت پایینی درخشان و براق است و نیاز به خاک مرطوب دارد. بلندی درخت به ۹ تا ۳۰ متر و قطر آن به ۳ متر می‌رسد. رشد آن بسیار کند و رویش ارتفاعی آن سالانه ۱۰ سانتیمتر است. میوه نوع ماده آن به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است. بذر سرخدار توسط پرندگان از جملهقرقاول پخش می‌شود. سنجاب‌ها نیز به انتشار بذر سرخدار کمک می‌کنند.

 Taxus baccata MHNT seed.jpg

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top