10 / 01 / 2016

ارسال شده توسط در اسلایدر, عناوین کل مطالب, مطالب علمی | 1نظر

.Parrotia persica trees in iran.وضعيت درختان انجيلي ايران در شمال

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRY6dpd1lcDbK67bc9bycNSUOOB20PQcwGvrSCHB9lYCRcMkWvQRQ

 پزوهشگر ونويسنده و ترجمه وتحليل از جعفري.
تصویر مرتبط

 جعفري ‘,گويد.72 ساعت كلاس اموزشي ذيل براي راه چاره مديريت جنگلها برنامه ريزي شد ولي تا كنون؟

PARTIEICIPATORY APPROACH TO FOREST AND RANGE MANAGMENT

1993/ AUGUST/5 تا 22 JULY دكتر رابرت فيشير  از دانشگاه  HAWKESBURY WESTERN SYDNEY  استراليا.دكتر ايرج ملك  محمدي مدير گروه ترويج واموزش كشاورزي  مهندس ربيع فلاح رئيس سازمان دكتر محمد حسين عمادي WORKSHOP ON  كلاراباد چالوس. اي درختان شمال و خارج از شمال از ان تاريخ تا بحال چه برسر شما امده است. در ان تاريخ به بعد با تلاش همگاني مديرت و اعتبارات  جنگلهاي شمال وخارج از شمال جدا شد.

OF-WATER.COM از اين طريق هم مي توانيد وارد سايت شويد.به انگليسي بنويسيد.

از مديرت تا حفاظت    تا  برنامه ريزي.عكس ذيل . سمت راست توسكاي قشلاقي وسمت چپ ييلاقي است است.

25055223458471339922.jpg


 جعفري گويد اينجانب از سال 1366 با مدرك فوق ليسانس از امريكا كه به تاييد وزارت علوم ايران رسيده است وارد وزارت جهاد سازندگي شدم:82132784618977804940.jpg

وطبق قانون  ومقررات وزارت خانه اين مملكت از  سال 1370 از مزاياي 80 درصد هيئت علمي تا مربي 17 مزايا شامل اينجانب گرديد وپس از ان مزاياي اينجانب قطع ونمي دانم بر اساس چه قانوني سازمان جنگلها واخيزداري ومراتع كشور مزاياي اينجانب را قطع كرده اند وامروز مورخه 10 ديماه 1393 كه رياست سازمان برادر جهادگر جناب جلالي با مجموعه اي از مسئولان ديگر استانها در شيراز گردهماي داشتند چند دقيقه اي مزاحم ايشان شدم ومطالب قطع همترازي را خدمت ايشان توضيح دادم ونامبرده فرمودند مكاتبه نماييد تا پرونده شما تحت برسي قرار گيرد كه چرا……اميد واريم به حق قانوني خود برسيم. تا ببينيم چه خواهد شد.
71553308298611432419.jpg

 1-مدارك قانوني. كميته اجراي در مورخه 84/4/5 تشكيل وبرخورداري اقاي سيد محمود جعفري از همترازي پايه 17 رديف دوم جدول همترازي مورد تائييد قرار گرفت. اقايان ميرولي صفرزاده  سرپرست معاونت برنامه ريزي ارسلان منصوري مدير كل دفتر تشكيلات و روشها و مير ولي صفر زاده  مدير كل امور اداري .
شماره نامه
84/4/65008/22/1

 

 2-مدارك اينجانب طي شماره 39526ط – 75/6/18 به تاييد سازمان استخدامي كشور رسيده است.

توجه. مسيري ديگر براي ديدن و گوش دادن (ويديو ها.)  علمي اموزشي در گوگل بنويسيد به فارسي ( وديوهاي )سيد محمود جعفري  اداره كل منابع طبيعي فارس.

و صبر كنيد بستگي به سرعت اينترنت دارد باز مي شود.

 

جنگل های خزری به صورت نوار باریکي و بلندی روی دامنه شمالی سلسله جبال البرز ظاهر شده است.

طول این نوار حدود 800 کلیومتر و عرض آن بین 20 تا 70 کیلومتر در نوسان است. جنگل های شمال ایران از آستارا شروع و تا دره گلیداغی بجنورد ادامه می یابد.گسترش عمودی آن از سطح دریا شروع و تا ارتفاع حداکثر 2800 متر ادامه می یابد.

مساحت این جنگل ها در اوایل قرن جاری، دهه 20 به 6/3 میلیون هکتار بالغ برآورد شده است. با شروع بهره برداری تجاری از جنگل های مزبور و همچنین چرای مفرط و قطع بی رویه، این سطح دائما رو به کاهش نهاده است. به طوریکه امروزه حدود 9/1 میلیون هکتار جنگل در این منطقه باقی مانده که از این مقدار فقط 2/1 میلیون جزء جنگل های مرغوب و تجاری محسوب میشود.
تصویر مرتبط

جنگل های شمال از نظر تعداد گونه درختی و درختچه ای جزء جنگل های غنی از گونه محسوب می شوند و تقریبا 80 گونه درختی(به طورعمده پهن برگ) و 50 گونه درختچه ای به صورت طبیعی در این جنگل ها یافت می شود.

جوامع جنگلی ناحیه رویشی هیرکانی:

 

1-جوامع جلگه و ارتفاعات پایین (عمدتا بلوط شمشادستان , توسکاستان , توسکا لرگستان , جامعه انجیلی)

2-دامنه های متوسط (عمدتا انجیلی ممرزستان , بلوط ممرزستان)

3-دامنه های مرتفع (راشستان و راش – ممرزستان)

 

4-جوامع ارتفاعات فوقانی و مرز جنگل (شامل گونه های غالب اوری , لور , سرو سابینا و کامونیس).

جوامع راش – مشهورترین و گسترده ترین گونه درختی جنگلهای کوهستانی شمال – کلیماکس بخش وسیعی از جنگلهای هیرکانی را به خود اختصاص داده اند.
از مشهورترین درختان آن می توان :راش، بلوط، توسکا، اين برگ درخت ممرز است در ذيل .

 

ممرز، افرا، انجیلی، نارون، زبان گنجشک، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار، شمشاد، لرگ، لیلکی، خرمندی، آزاد، انجیر و… را نام برد.از درختچه های این جنگلها نیز ازگیل، زالزالک، زغال اخته، الوچه وحشی، انار، جل، خاس، کوله خاس، سیب وحشی و…كه قابل ذکر هستند

تصویر مرتبط

 

چهره متفاوتی از این جنگلها نیز در اذربایجان شرقی .در ارمنستان مركز  وارياته هاي زردالو بسيار مرغوب صادراتي  بسيار بازار پسند مي باشد
تصویر مرتبط
.كه خوب است منطقه اذربايجان ايران به ان توجه كند.عكس ذيل زغال اخته است.

تصویر مرتبط

و در منطقه ارسباران به چشم میخورد که به عقیده برخی جنگلشناسان مستقلا با نام جنگلهای ارسباران در طبقه بندی جنگلهای ایران یاد می شود. منطقه ارسباران همان زادگاه درخت يا درختچه زغال اخته  ايراني كه به انگليسي .CRAN BERRY  مي شود سالها بود من ارزو داشتم تا اين درخت با  ميوهاي خوش مزه كه اب ميوه ان در امريكا به وفور استفاده مي كردند ببينم و تا اينكه در سال 2015 تابستان ميلادي. همين سال به ارمنستان رفتم ودر بسياري از مناطق هم در جنگلها به صورت وحشي وهم سه رقم ان به صورت اهلي در ارمنستان پرورش و مردم از ان استفاده مي نمايند براي مصارف گوناگون همانند تازه خوري مانند ايران و شربت و زل  وكيك و غيره.عزيزان خوب به برگهاي زغال اغته توجه كنيد.در بازار ايران درختجه اي به عنوان زغال اخته مي فروشند كه ان زغال اخته نيست ودر اينده عكس ان درختجه در همين سايت خواهم گذاشت.

23722336024608995556.jpg

 

اقلیم شمال ایران در حقیقت یک اقلیم نیمه مدیترانه ی است که دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است.  و بخشي از ارمنستان هم همين اب وهوا را دارد. لازم است عنوان كنم كه بهتريت ارقام تمشك كه در امريكا هم موجود است در ارمنستان پرورش مي دهند واقليم ان بسيار مستعد.

 

میزان بارش سالانه به طور متوسط 1000 میلی متر است که بیشترین آن در قسمت های غربی و کمترین آن در نواحی شرقی است. به طور متوسط میزان بارندگی از غرب به شرق کاهش می یابد، حداکثر میزان بارش اندازه گیری شده در حدود 2000 میلی متر و حداقل 600 میلی تر در سال می باشد.تصویر مرتبط

پراکنش بارندگی در طول سال کاملا منظم نیست. بیشترین مقدار بارندگی در فصول بهار و پاییز و کمترین آن در تابستان است. طول دوره خشکی نیز از غرب به شرق افزایش می یابد. به طور متوسط طول دوره خشکی در غرب یک ماه، مناطق مرکزی 2 ماه و در قسمت های شرقی گاهی به 3 ماه در سال نیز می رسد. درجه حرارت متوسط سالانه یین 15 تا 18 درجه سانتی گراد است. میانگین گرمترین ماه سال بین 28 تا 35 درجه و سردترین ماه سال بین 1 درجه بالای صفر تا 4 درجه زیر صفر می باشد.و اما.
350 هكتار از سرخدارهاي ايران از منطقه هيركاني بيشتر باقي نمانده است   كه مي توانيد فيلم يا وديوهاي ان را هم در اپارات كه من گذاشته ام تماشا كنيد.

92360475685555184215.jpg

اين عكس اينجانب است كه در كنار يو ( yew )سرخ دار در شهر راكفورد الينوز در سال 1981 ميلادي مي باشد در اين شهر واطراف در امر فضاي سبز ما وديگران استفاده مي كرديم و واقعا زيباست. در بخشي ازشمال امريكا و كانادا بسيار استفاده مي شود و از سرما مرگ ندارد

48681433898557768823.jpg

 با گرم شدن كره زمين وتغيير اقليم باران هاي اسيدي والاينده هاي كارخانجات وگردوغبارهاي مضر ومديرت غير اصولي  انسانها ومشكلات زيست محيطي وبرداشت بي رويه ابهاي زير زميني كه ذخيره صدها وهزاران سال قبل است ونبود نزولات اسماني كافي بسياري از موجودات زنده به تدريج از بين خواهد رفت واين مشكلات امايش سرزمين وبرنامه توسعه پايدار بيشتر مي طلبد. حتي براي يك روز بقاي بيشتر انسانها وگياهان وحيوانات وغيره. وبه امار ذيل نگاه كنيد كه چه مي گذرد در دنيا 

واين جنين گفته مي شود توده هاي بسيار وسيعي ازسرخدار در دنيا از بين 

اين گونه از آستارا تا گرگان به صورت پراکنده در گروه هاي کوچک خالص و يا به صورت توده هاي بزرگ خالص وجود دارد و در بعضي نقاط جنگل هاي شمال مثل افراتخته و سياه رودبار و علي آبادکتول استان گلستان به صورت انبوه و توده هاي خالص و در ارتفاع 1250 متر تا ارتفاع 1800 متر از سطح دريا ديده مي شوند.

محلي ها، اين درخت زيبا را به علت سمي بودن برگ هاي آن، ناميمون دانسته و آن را براي حفظ دام هاي خود مضر مي دانند به همين خاطر با کندن آن و تنها به دليل منافع کوتاه مدت خود اين گونه با ارزش را از جنگل حذف مي کنند.

اين درخت در گويش هاي محلي گلستان به نام هاي مختلفي معروف است که در گرگان و علي آباد به آن

سرخدار، سرخه دار، سخدار و سرختال مي گويند.
95104153628410276535.jpg

يکي ديگر از دلايل در حال انقراض بودن اين گونه قاچاق آن است که سرشاخه هاي جوان اين درخت را به دليل اين که مدت طولاني تر سبز و تازه مي ماند در گل فروشي ها استفاده مي کردند اما چند سالي است که حفاظت و حمايت از اين گونه با ارزش رنگ جدي تري به خود گرفته است.

بهره برداري هاي بي رويه، نداشتن آگاهي ازارزش هاي آن و… از عمده دلايل نابودي و در معرض خطرقرارگرفتن گونه ها وتوده هاي سرخدار محسوب مي شود.

چوب سرخدار در مناطق مرطوب و حتي در زير خاک به خوبي در مقابل عوامل نا مساعد محيطي از قبيل تغييرات درجه حرارت و رطوبت سالياني دراز مقاومت کرده و نمي پوسد و کيفيت و دوام چوب آن منجر به بهره برداري بي رويه از اين درختان شده است.

سمي بودن برگ سرخدار و خوش خوراک نبودن آن براي دام ها که دامداران را وادار به قطع اين درختان کرده است تا با حذف اين پايه ها فضاي مناسبي براي سبزشدن علوفه کف جنگل ايجاد شود يکي ديگر از عوامل در خطر انقراض بودن سرخدار است.

گفته مي شود. استان گلستان چه به جهت سطح عرصه و چه به جهت انبوهي درختان سرخدارموجود در آن، داراي رتبه نخست اين گونه ارزشمند در کشور را داراست.

دو حوزه جديد سرخدار در منطقه گرگان شناسايي شده است که يکي از آن ها در منطقه زيارت به مساحت 50 هکتار است و اين کشف سبب شگفتي محققين و کارشناسان شده است اظهار کرد: بايد ياد آورشد استان گلستان چه به جهت سطح عرصه و چه به جهت انبوهي درختان سرخدارموجود در آن، داراي رتبه نخست اين گونه ارزشمند در کشور را دارا است.
تصویر مرتبط

از سال 1370 طبق مصوبه قانون حفاظت ازجنگل ها و مراتع کشور، حوزه 200 هکتاري افراتخته و حوزه200 هکتاري پونه  آرام علي آباد استان گلستان که داراي پوشش بيش از 80 درصد سرخداراست به عنوان ذخيره گاه اعلام شده است.
44859984473366348584.jpg

اين گونه در جنگل هاي شمال به صورت پراکنده وجود دارد و تنها در استان گلستان يک توده هکتاري پيوسته سرخدار قراردارد و با توجه به اهميت سرخدار از نظرخصوصيات تکنولوژي چوب، حفظ ذخاير ژنتيکي، ديرزيستي طولاني، کنترل فرسايش خاک، خواص درماني و دارويي و… حفاظت از اين گونه بايد بيشتر از قبل مورد توجه قرار بگيرد؟

 71553308298611432419.jpg

GLOBAL WATER STRESS IN THE WORLD
به اين امار نگاه كنييد در تمام كشور ها بحث  خشكسالي و اب بحث جدي وزنگ صدا به سر امده

.

  • By 2020, California will face a shortfall of fresh water as great as the amount that all of its cities and towns together are consuming today.
  • By 2025, 1.8 billion
 people will live in conditions of absolute 
water scarcity, and 65 percent of the worlds population will
  • To grow a ton of wheat uses 1,000 tons of water. The US is the largest exporter of wheat to the world. When we export a ton of our wheat, we are effectively including 1,000 tons of water in the bargain.
  • In the US, 21 percent of irrigation is achieved by pumping groundwater at rates that exceed the water supplies ability to recharge.
    براي توليد يك تن گندم هزار ليتر اب وبراي ديگر محصولات با توجه به نياز ابي ومسايل اقليمي وتكنولوزي مديريت بهره برداري كمبود اب حتمي است وبشر بايد راه چاره پيداكند و بس. به نقشه ذيل مريكا نگاه كنييد با رنگها وتعاريف گوناگون
  • There are 66 golf courses in Palm Springs.  On average, they each consume over a million gallons of water per day.
  • Lake Meade (the source of 95% of water for Las Vegas) will be dry in the next 4 to 10 years (see picture below).

Water scarcity is a global problem and is not confined to “poor” nations

This first picture shows areas of the US that are experiencing moderate (yellow), severe (red), and extreme (purple) drought.

23298445639985590222.jpg

The picture above is constantly updated, and now, in fall 2011, Texas is experience unprecedented drought. I was driving through Texas a few weeks ago, and at that time, local radio stations talked about how Austin, as just one example, had experienced 72 days in a row of 100 plus temperatures. Here’s a picture of the current (September 27, 2011) drought situation throughout the US. Note that drought levels in most of Texas are at level D4 – “Exceptional.

Taxaceae /tækˈss/, commonly called the yew family, is a coniferous familywhich includes seven genera and about 30 species of plants, or in older interpretations three genera and 7 to 12 species.سرخ دار بطور عمومي به انها خانواده( يو )   yew  گفته مي شود  كه 7 جنس و  30 گونه است  يا اين چنين در گذشته تعبير مي شود   3   جنس گياه و  7 تا 12 گونه   كه به صورت درختان كوچك يا درختجه  هميشه سبز مي باشد. بذور ان براي انسان بسيار سمي است وماده اي دارد بنامtaxine and taxol پرندگان وجوندگان ميوه ان را مي خورند وبذر ان را پس مي دهند در مدفوع . `

They are many-branched, small trees and shrubs. The leaves are evergreen, spirally arranged, often twisted at the base to appear 2-ranked. They are linear to lanceolate, and have pale green or white stomatal bands on the undersides. The plants are dioecious, rarely monoecious. The male cones are 2–5 millimetres (0.079–0.197 in) long, and shed pollen in the early spring. The female cones are highly reduced, with just one ovuliferous scale and one seed. As the seed matures, the ovuliferous scale develops into a fleshy aril partly enclosing the seed. The mature aril is brightly coloured, soft, juicy and sweet, and is eaten by birds which then disperse the hard seed undamaged in their droppings. However, the seeds are highly poisonous to humans, containing the poisons taxine and taxol.[3]

وامروز روزنامه خبر جنوب نوشت  3 ديماه 1393 زنگ خطر بي ابي در 20 استان ايران به صدا درامد كه بايد گفت همه ايران وبسياري از نقاط چهان. و گفته ميشود. 350 هكتار ديگر از سرخ دارهاي ايران بيشتر نمانده است.

( سرخ دار) كه به انگليسي( يو  )yew ( گفته مي شود ( درخت يا درختجه هاي است كه بازمانده از دوران سوم زمين شناسي وعصر يخبندان است.رويشگاه اين درختان در امريكاي شمالي واسياي جنوبي واسيا ودر اروپا واطراف مديترانه مي باشد اين گونه هاي عنوان شده به خاكهاي شني لومي واسيدي سازگار است ليكن به لحاظ اينكه در ريشه هاي انها موادي ترشح مي كند كه اطراف ريشها اسيدي مي نمايد وبه همين لحاظ مقدار بسياري از عناصر غذاي از جمله روي واهن در بدنه درخت زياد مي باشد . انسانهاي اوليه از برگ ان عصارهاي تهيه ميكرده اند كه با ان نوك نيزه هايشان را زهر الود ميكردنند كه به ان تاكسونمي گويند. كه از اين ماده هم نيز براي سرطان رحم وسينه استفاده مي شود اين درختج ها ودرختان در خاك هاي اهكي يعني بالاي پ اج    PH  هم سازگار مي باشندو برگهاي بسيار ريز وسبز زيبا دارد وبرگها طوري خزان مي كند كه انسان انها را احساس نمي نمايد  وبايد گفت كه سايه ونيمه سايه دوست وبايد رطوبت هوا بسيارمطلوب باشد براي زندگي خوب وشادابي ودر غير اين صورت دوام نمي اورد وشازگار نخواهد بود  وتنه ان مرتب پوست مي اندازد ورنگ ان سرخ است  گونه اي است بسيار نادر در دنيا. پراكنش در ايران  گرگان ومازندران. ودر اذر بايجان جنگلهاي ارسباران گزارش شده است رشد سالانه ان حدود 10 سانيمتر ارتفاع وعرض چند ميليمتر است ودرختان در ايران از 10 متر تا 20متر ارتفاع گزارش شده است. در شمال امريكا در امر فضاي سبز بسيار مورد استفاده همگاني قرار مي گيرد ودر اغلب ساختمانهاي تجاري ومنازل ديده مي شود وبسيار جاي خوشبختي است كه در اب وهواي مستعد در دنيا در امر فضاي سبز به لحاظ زيباي ومقاومت در سرماي زمستان از اين گونه ها تكثير و استفاده مي نمايند  مانند شمال usa .و نبايد در مناطق خشك ونيمه خشك ايران مورد استفاده قرار گيرد زيرا سازگار نيست واز زيباي ان حتي در مناطق سرد وزير سايه درختان دوام نمي اورد. گفته مي شود فقط 350 هكتار ديگر در شمال ايران باقي مانده است وتخمين زده ميشود به لحاظ مسايل گوناگون اقليمي ومديرتي وكهنسالي وغيره در 30 سال ديگر هيچ اثري  از اين گونها در ايران نباشد.
taxus baccata   گونه منحصر بفرد منطقه هيركاني ايران است از خانواده سرخ داران درعكس هاي بالا.

 72505714694505697558.jpg68110963695792679354.jpg07632910830910234415.jpg41528216058880882178.jpg62135320629322588482.jpg62135320629322588482.jpg25533014535373662227.jpg

80474982889711964796.jpg65324806343007243016.jpg64555661294820877803.jpg36747689628473610566.jpg71356692242214841681.jpg66228273949941610826.jpg

چرا دانش   ( عقل )كند كاري كه باز ارد پشيماني. ولازم دانستم كه اين بحث اين گونه زيبا با ارزش در اين مطالب هم اضافه شود.

25533014535373662227.jpg

و در ارمنستان در شهر ايروان تعداد معدودي اينجانب در جلو هتلي مشاهده كردم كه پيشنهاد دارم اين گونه با ارز ش با توجه به مو قعيت اب وهواي بعضي از مناطق ارمنستان در امر فضاي سبز گسترش دهند. كه واقعا زيبا است.

 

 

 

  1. ممنون از لطف شما

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top