۲۸ / ۱۰ / ۱۳۹۴

ارسال شده توسط در عناوین کل مطالب, مطالب علمی | ۰ نظر

.goat is animal or terrible herbicides to destroy the vegetation.بز گوشت تولید یا گیاهان را نابود.

.goat is animal or terrible herbicides to destroy the vegetation.بز گوشت تولید یا گیاهان را نابود.

 پزوهشگر ونویسنده بیش از ۴۵ سال تجربه در امور کشاورزی ودامداری و باغبانی  شغل  فامیلی .کارشناسی میدانی ومدیر: از رویشگاه خلیج عمانی تا ایران تورانی تا زاکرس  وخزری و از شمال امریکا ایالت میشیگان تا  جنوب امریکا. تمپا بی فلوریدا و بعضی از ایالات هندوستان مانند ممبی و  بنگالر و دهلی و  عمارات عربی حوالی دبی  بعضی از نقاط کشور ارمنستان .این چنین سخن دارد.از بز و  نا بودی پوشش گاهی بسیاری از کشورهای درحال توسعه وجهان سوم.بیش از نیمی از مساحت کشور ایران را مراتع تشکیل می دهد.

مبایل قدیم 127

 

تاریخچه ی استفاده از مراتع

دانشمندان و متخصصان بر این عقیده اند که گوسفند و بز به وسیله ی ایرانیان قدیم اهلی شده اند و قدمت دامداری را بیش از سی هزار سال می دانند. به هر حال آنچه به صورت تاریخ مستدل و قابل اعتماد وجود دارد، این است که هفت هزار سال پیش اجداد ما در سرزمین سرسبز ایران مشغول دامداری بوده اند و حرفه دامداری از گذشته های بسیار دور یکی از حرفه های مهم ایرانیان بوده و رمه و رمه گردانی در سرتاسر ایران رواج داشته است. حرکت اقوام کوچ رو از نواحی سردسیر به ایران، عمدتاً برای به دست آوردن چراگاه های سرسبز و خرم بوده است، هر چند از آن زمان تاکنون نظام دامداری و مرتعداری دستخوش تغییرات زیادی شده است، اما به احتمال بسیار زیاد مسأله ییلاق و قشلاق و کوچ نیز برای به دست آوردن علوفه های مناسب تابستانه و زمستانه در ایران به شدت رواج داشته است.

سرسبزی مراتع باعث شده که اقوام مختلف دامدار از سرتاسر شمال، شمال غربی و شمال شرقی وارد کشور آباد و خرم ایران شوند و چون بین جمعیت دام و گستردگی و سرسبزی مراتع تعادل وجود داشته است، مدتها مرتعداران بدون هیچ نگرانی مشغول دامپروری بوده اند، و چه بسا تمدن های بسیار عظیمی در این سرزمین شکل گرفته که حاصل سرسبزی و خرمی مراتع ایران بوده است.

 

 

 

من در ابتدا از بز معذرت خواهی میکنم که این حیوان اول از نظر جانور شناسی بصورت وحشی وحتی اهلی  زیبا وبی نظیر است واز نظر اهلی بودن بز وبزغاله در زندگی بشریت به انسان برای بقاوبه وطبیعت برای زاد اوری گیاهان یعنی بذر گیاهان در پشکل یا  فضولات انها کمک کرده است واینجا با توجه به مشکلات تغیر اقلیم وحفظ پوشش گیاهی ما مجبور هستیم که با بز این گونه رفتار وافعی در این مطلب بکنیم وشاید در جای دیگر در رابطه با بز مطالب ارزنده ای داشته باشیم که داریم واگر خدا توفیق دهد در اینده خواهم گفت.

69620523554292698507.jpg ودرخت زلیل.jpg

 

 

بنام انکه هستی را افریدو فرمود شکر نعمتش را بجای اورید و اگر نیاورید نسلی بر می اندازیم ونسل نو می افرینیم. کلام خدادر قران مجید.

 


بز بسیار چابک است بز از درختان بخوبی بالا می رود بز روی شاخه های درختان به راحتی می ایستد وبرگ درختان وجوانهای انتهای را می خورد.بز تقریبا تمام گیاهان از جمله علف ها  وبوته ها ودرختجه ها حتی انهای که خار دار وخشبی و یا   خشوی هستندمی خورد . دارد
 بز دندانهای تیز    وتا یک سانتی گیاهان در از زمین میکند ومیخورد .بز سرش را براحتی لابلای گیاهان می بردوبرگ وجونه های انتهای را می خوردو بز مجال باز سازی به گیاهان نمی دهد .گیاهان که برگهایشان کند ه وبه رکود رفت زندگی انها بهم می ریزد وریشه برای رشد متوقف می شود. بز کاغذ وکارتن وجوب وپلاستیک می خورد.در مرتع ایران مرتع دارن . فاکتورهای مرتع داری را بدلیل های مختلف انجام نمی دهند.ابتدای ترین کار که قرق وچرای تناوبی است رعایت نمی شود.فرشایش خاک در اراضی جنگلی ومرتعی قابل ملاحظه وبیداد میکند که در اینده در رابطه به فرسایش خاک در ایران ودر دنیا مطلب داریم وتوضیح خواهم داد.باماباش   have good time

 

43295749221289523664.jpg

 

تغییر اقلیم ومدیرت بشر طببعت را نابود میکند.
ایا بز در مناطق خشک ونیمه خشک غول علفکش هاست برای از بین بردن پوشش گیاهی یا تولید برای گوشت وامور زندگی

پوشش گیاهی چگونه نابود می گردد.

 

 

برآورد جمعیت دام به تفکیک نوع دام و استان در سال ۱۳۸۲ نگاه کنیید.

جدول شماره ۲-۱-۱                                                                                                                      ((واحد : هزار رأس – هزارنفر))

استان گوسفند

و بز

بز

و بزغاله

گاو و گوساله گاومیش شتر جمع­کل
اصیل دورگ بومی جمع
آذربایجان­شرقی  ۳۵۹۴  ۷۱۶              
آذربایجان­غربی  ۴۰۰۷  ۵۸۰              
اردبیل  ۲۳۱۰  ۲۶۱              
اصفهان  ۲۴۱۳  ۱۰۳۶              
البرز                  
ایلام  ۹۰۷  ۷۷۳              
بوشهر  ۹۸۳  ۱۱۸۸              
تهران  ۱۲۵۸  ۴۴۳              
چهارمحال و بختیاری  ۱۵۲۵  ۱۰۷۸              
خراسان­جنوبی   ۸۲۸۱  ۳۷۰۷              
خراسان­رضوی  /  /              
خراسان­شمالی  /  /              
خوزستان  ۲۶۶۳  ۱۳۶۵              
زنجان  ۱۰۴۵  ۱۷۵              
سمنان  ۸۲۰  ۴۵۲              
سیستان و بلوچستان  ۷۸۷  ۱۲۱۴              
فارس  ۳۷۸۴  ۴۳۱۳              
قزوین  ۷۶۶  ۱۴۵              
قم  ۸۴۲  ۱۶۳              
کردستان  ۱۲۵۳  ۵۷۷              
کرمان  ۱۵۲۸  ۲۱۶۶              
کرمانشاه  ۱۵۷۱  ۲۱۶۶              
کهگیلویه و بویراحمد  ۸۶۹  ۸۴۰              
گلستان  ۱۲۸۹  ۱۴۸              
گیلان ۸۶۶  ۱۷۷              
لرستان  ۳۲۳۲  ۱۶۰۳              
مازندران  ۲۰۳۰  ۲۳۲              
مرکزی  ۱۴۲۴  ۴۱۳              
هرمزگان  ۶۷  ۵۷۱              
همدان  ۱۴۷۳  ۳۵۸              
یزد  ۳۸۴  ۴۰۳              
جمع کل  ۵۱۹۵۹  ۲۵۶۷۹= ۷۷۶۳۸            

بشر  . اب    و  غذا   و   امکانات    اولیه زندگی   می خواهد یا نمی خواهد.

 

مبایل قدیم 558

 

 

جامه عشایری وروستای چگونه زندگی کنند.ممر در امد انها کجاست چرا بز پرورش می دهند.اگر بز پرورش ندهند چکار کنند.بز چقدر طبیعت را نابود می کند در کشوری که متوسط بارندگی جیزی نزدیک به ۲۰۰تا۲۵۰میلیمتر در سال است .و کره زمین هم گرمتر وگرمتر می شود واقلیم ایران زمین هم عوض شده است .چگونه دامداری باز داشته باشیم.چگونه گیاهان خود را باز سازی کنند. چه فرصتی برای باز سازی دارند.

 

23368471530258795665.jpg
 جعفری می گوید)گوشت بز  وکهره  بجه بز بیش از ۰۰۰ ۰۰۰ ۱( یک میلیون تومان) در هر کیلو(kg گرم) به طبیعت ایران خسارت وارد می کند.در اینده خواهیم گفت دانشجویان واساتید مطلب افتصاذی واجتمای تهیه فرمایید.پوشش گیاهی ایران زمین رو به نابودی است.مطلب (از اب تا زندگی) مطلب( از اب تا زندگی)

جمعیت دام کشور بر حسب واحد دامی در سال­های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ 

 جدول شماره ۲-۱-۲                                                                                                                  ((واحد : هزار واحد دامی))

شرح

ضریب واحد دامی

۱۳۹۱

۱۳۹۲

گاو و گوساله اصیل ۹٫۵ ۱۰۵۶۴  
گاو و گوساله دورگ ۶٫۵ ۳۴۵۹۳  
گاو و گوساله بومی ۴ ۹۳۸۰  
گاومیش ۶٫۵ ۳۲۶۳  
گوسفند و بره ۱ ۵۱۶۹۸  
بز و بزغاله ۰٫۷۵ ۱۹۰۲۹  
شتر ۵٫۵ ۸۵۸  

مبایل قدیم 131

وحال به این امار  وتحلیل ها ونوشتها نگاه کنیید.

وضعیت مراتع ایران

همانطور که قبلاً ذکر شد، از سطح ۱۶۴ میلیون هکتار وسعت کشور، ۹۰ میلیون هکتار یا ۵۵ درصد مساحت کشور را مراتع تشکیل می دهد. طبقه بندی سطح مراتع از نظر وضعیت، بر اساس آخرین آمار سازمان جنگلها و مراتع کشور در سال ۱۳۷۴ به قرار زیر است:

۹٫۳میلیون هکتار مرتع خوب (۱۰٫۳ درصد)، ۳۷٫۳ میلیون هکتار مرتع متوسط تا فقیر(۳،۴۳ درصد) و۴۳٫۴ میلیون هکتار مرتع فقیر تا خیلی فقیر (۴۶٫۴ درصد).

همچنین مراتع از نظر تولید علوفه ی قابل برداشت در هکتار به قرار زیر هستند:

الف) مراتع علفی ییلاقی ۱۴ میلیون هکتار با تولید متوسط ۲۹۰ کیلوگرم علوفه ی قابل برداشت در هکتار.

ب) مراتع بوته زار با وضعیت ضعیف و متوسط ۶۰ میلیون هکتار با تولید ۹۲ کیلوگرم علوفه ی قابل برداشت در هکتار.

ج) مراتع حاشیه ی کویر (خیلی ضعیف) با تولید بسیار کم ۱۶ میلیون هکتار با تولید متوسط ۲۵ کیلوگرم علوفه ی قابل برداشت در هکتار.

در مجموع دارای تولیدی برابر با ۱۰٫۷ میلیون تن علوفه ی خشک قابل بهره برداری مجاز و یا ۵٫۸ میلیون تن T.D.Nعلوفه ی مجاز می باشد.

اما واقعیت این است که مراتع خوب و متراکم‌ ما کمتر از ۱۰درصد و حداکثر ۱۰ میلیون هکتار است و بقیه ی مراتع، فقیر و کم‌بازده هستند. سازمان جنگل‌ها، مراتع متراکم را ۶ میلیون و ۶۴۰ هزار هکتار ذکر کرده که دارای تاج پوشش بیش از ۵۰ درصد هستند. بر اساس همین آمار، مساحت مراتع نیمه‌متراکم۲۰ میلیون و ۶۹۰ هزار هکتار اعلام شده که تاج پوشش آنها بین ۲۵ تا ۵۰ درصد و مراتع کم‌تراکم با تاج پوشش کمتر از ۲۵ درصد،۵۶ میلیون و ۵۰ هکتار از اراضی کشور را به خود اختصاص داده است. براین اساس، با احتساب ۳ میلیون هکتار مراتع شمال، ‌مجموع مراتع کشور ۸۶ میلیون و ۱۰۰هزار هکتار است.

علل تخریب و انهدام مراتع

مبایل قدیم 546

در خرابی وضع مراتع ایران، تنها انسان با چرای بی رویه ی احشام و دیگر اقدامات مقصر نیست، بلکه در بسیاری از موارد شرایط طبیعی عامل اصلی به شمار می رود.

عوامل طبیعی مؤثر در تخریب مراتع

الف – آب و هوا

برای به وجود آمدن مراتع خوب ( سبز و خرم)،‌ هوای معتدل و باران کافی لازم است. این شرایط فقط در قسمت های محدودی از کشور ما فراهم است.

۱- اثر کمبود و نا منظم بودن بارندگی

سطح وسیعی از کشور ما را مناطق خشک و بیابانی تشکیل می دهد که در برخی از نقاط آن، متوسط بارندگی سالیانه حتی از ۵۰ میلیمتر تجاوز نمی کند. در مناطق خشک و بیابانی نه تنها میزان بارندگی کم است بلکه توزیع آن نیز نامناسب است، به این معنی که ممکن است در طول سال اصلاً باران نبارد و یا سال ها باران نیاید، ‌در چنین شرایطی نمی توان حتی انتظار مراتع نامرغوب را هم داشت، چه رسد به مراتع مرغوب. فقط در سطحی بسیار محدود از کشور ( در شمال، شمال غربی و شمال شرقی و برخی نقاط مرتفع دیگر) باران نسبتا زیاد و منظم می بارد. در سایر نقاط، خشک و نیمه خشک، باران هم کم و  نامنظم می بارد. بنابراین قسمت اعظم مملکت از بارندگی کافی و به موقع برخوردار نیست و از علل فقر و خراب بودن وضع مراتع، همین ناکافی بودن میزان بارندگی، توزیع نامطلوب آن و خشک بودن هواست.

۲- اثر گرما و تبخیر شدید

دومین عامل طبیعی فقر مراتع، گرما و تبخیر شدید به خصوص در فصل تابستان است. در سطح وسیعی از مناطق خشک و همچنین مراتعی که در نقاط پست واقع شده است، شدت گرما اغلب مانع از رشد و نمو بسیاری از گیاهان می شود. شدت تبخیر، آب قابل دسترس گیاه را کاهش می دهد و موجب پژمردگی و رکود فعالیتهای حیاتی بیشتر می گردد.

۳- اثر باد

یکی دیگر از علل فقیر بودن مراتع در مناطق خشک وزیدن بادهای شدید است. باد با از جا کندن خاک و تجمع آن در نقاط دیگر ( فرسایش بادی) و همچنین بالا بردن شدید تبخیر و دیگر تأثیرات، موجبات از بین رفتن گیاهان و یا حداقل عدم رشد آنها را فراهم می سازد.

باد، در بسیاری از موارد آنچنان خاک را از جا کنده و زمین را چاله چاله کرده که پوشش گیاهی موجود به کلی از بین رفته و یا در حال از بین رفتن است و امکان تجدید حیات در این قسمت ها خیلی بعید می نماید. در دیگر نقاط، بادهای خشک با بالا بردن میزان تبخیر،‌ موجبات پژمردگی و رکود فعالیتهای حیاتی آنها را در فصول گرم به خصوص تابستان فراهم می آورد. حتی اثر بارندگی ها را زود محو می کند. انباشته شدن گردوغبار و یا به اصطلاح گرد گرفتن روی بر گها، سبب می شود که گیاه نتواند فعالیتهای لازم را انجام دهد، در نتیجه ممکن است هم از رشد و نمو باز بماند و هم مرغوبیت خود را از دست بدهد.
ودر اینجا باید گفت چگونه وبا چه وسیله ای می خواهی ۱ -۴ کیلومتر راه بروی  وچونه می خواهی با اتش سوزی بسازی و بسوزی وسیله نداری.رستم دستان می خواهد که دبه اب   ۲۰   لیتری به ارتفاعات ببرد .

بادها باعث شکستن شاخه های درختچه ها و بوته ها و خوابانیدن آنها می شود. یکی دیگر از اثرهای باد رفتن خاک (ماسه ای) اطراف ریشه، است که در این صورت ریشه در معرض هوا قرار می گیرد موجب خشک شدن آن گیاه می گردد.

ب – اثر جنس و ترکیبات زمین و شوری آب و خاک

اراضی که سطح آنها را رسوبات تبخیری شور و گچی و دیگر سازندهای نامناسب پوشانده است اغلب از لحاظ پوشش گیاهی فقیر و یا به کلی فاقد پوشش گیاهی اند(مانند سطح گنبدی نمکی).

در چنین خاکهای فقط گیاهان مقاوم به آهک و شوری یا به عبارت دیگر گیاهان آهک یا مقاوم به شوری  می توانند، رشد و نمو کنند.

آب های شور سطحی به تدریج موجب شوری بیشتر خاک ها و در نتیجه کم تر شدن تعداد یا پوشش گیاهی منطقه ی تحت تأثیر خود، می گردد. زیرا با افزایش میزان شوری، قدرت مقاومت گیاهان در مقابل شوری کاهش می یابد و سرانجام موجب نابودی آنها می شود. در چنین شرایطی دیگر امکان به وجود آمدن گیاه جدید هم از بین می رود. آبهای شور زیرزمینی به ویژه در مناطق خشک، روز به روز بر میزان شوری و قلیائی بودن خاک می افزایند که این امر اثر نامطلوبی روی پوشش گیاهی می گذارد.

در سطح زمین هائی از جنس کنگلومرا و یا زمین های ریزشی از نوع شیستی و کوه های با شیب تند و امثال اینها، گیاهان کمی می رویند و یا به عبارتی گیاهان در آن «بند نمی شوند».

د- کمبود یا فقدان آب آشامیدنی و عدم دسترسی به برخی از مراتع

مراتع یا قسمتهایی از آن به علت نداشتن آب یا راه کافی، و دور دست واقع شدن آنها یا مورد استفاده قرار نمی گیرند یا خیلی کمتر از ظرفیتشان مورد چرا واقع می شود. به طوری که همواره از لحاظ گیاهی غنی است و حتی سطح آنها بکر، و دست نخورده باقی مانده است. عدم استفاده ی کامل از این مراتع که پوشش گیاهی غنی دارد ولی فاقد آب هستند(برای نوشیدن دام) موجب می گردد مراتعی که دارای آب و در فواصل نزدیک به محل سکونت دامداران واقع شده اند مورد چرای بیش از حد دام قرار گرفته و تخریب و منهدم گردند.

عوامل غیر طبیعی مؤثر در تخریب مراتع( تأثیر اقدامات انسانی)

مبایل قدیم 134

همانطور که گفته شد از علل اصلی تخریب مراتع در بسیار ی از نقاط، عوامل مختلف طبیعی است، ولی اعمال و بهره برداری بی رویه ی انسان از مراتع در اغلب موارد، تأثیر بیشتری در تخریب و نابودی پوشش گیاهی داشته است و دخالت های نامناسب انسان سبب شده که عوامل مساعد طبیعی نیز نتواند مفید واقع شوند. از این رو تأثیر  انسان در نابودی مراتع عمده ترین مسئله است و باید راه حل های مناسب و اقدامات مفید و مؤثر و عملی تر برای جلوگیری از تخریب و نابودی بیشتر مراتع، ارائه گردد. انسانها به طرق مختلف در تخریب مراتع دخالت دارند از جمله:

۱- بهره برداری های نامناسب

۱-۱- بهربرداری نامناسب مستقیم

انسان به طور مستقیم به طرق مختلف موجب تخریب مراتع شده و می شود:

الف – تعدد جمعیت بهره بردار مرتعی.

ب – شخم مراتع جهت کشت زراعتهای دیم کم بازده و تبدیل آن برای سایر مصارف.

ج – بوته کنی جهت سوخت.

د – بهره برداری بیش از حد گیاهان مرتعی به منظور مصارف دارویی و صنعتی.

ه – مشاعی بودن ( غیر قابل تفکیک بودن آنها با سایر اراضی ) عرصه ی مرتع مورد بهره برداری و در نتیجه غیر اقتصادی بودن واحد های بهره برداری.

و – فقر مالی و عدم توان سرمایه گذاری بهره برداران در اصلاح و احیای مراتع.

۱-۲- بهربرداری نامناسب غیر مستفیم

دامداران با چراندن بی رویه ی دام های خود در مراتع باعث تخریب عمده ی مراتع می شوند.

چرای بی رویه: منظور از چرای بی رویه، چرای بی موقع (زود هنگام)، چرای ببیش از اندازه و چرای طولانی مدت (خروج دیر هنگام) یک مرتع است.

بنابراین انسان ها به طور غیرمستقیم از راه های زیر موجب تخریب مراتع می گردند:

الف – چرای بی موقع (چرای پیش رس).

ب – عدم تعادل بین تعداد دام و ظرفیت تولیدی مراتع.

ج – چرای مفرط (چرای بیش از ظرفیت مراتع) از طرق تعداد دام زیاد یا چرای طولانی مدت یک مرتع.

ه – تخریب مراتع در اثر حرکت تعداد زیاد دام در مسیر چرا.

و – هماهنگ نبودن انواع دام مصرف کننده با نوع مرتع( مثلا ً گاو باید از اراضی که پوشش غالب آن گراس ها هستند استفده کند.)

در اینجا لازم است که به رابطه ی بین دام و مرتع به لحاظ اهمیت آن به عنوان بیشترین و مهمترین مسئله در تخریب مراتع به ویژه در ایران اشاره گردد و در نهایت به راهکارها با توجه به وضعیت مراتع ( علم مرتعداری ) اشاره شود.

رابطه ی دام و مرتع

هر جامعه ی گیاهی از تعداد زیادی گیاه تشکیل شده است و در شرایط محیطی خاص خود از لحاظ خاک، ‌رطوبت و عوامل دیگر به حالت تعادل درآمده است. ورود تعدادی دام به این جامعه ی گیاهی تعادل موجود در این جامعه را به هم می زند. زیرا، دام با چرای خود از برگ و ساقه گیاهان، ‌رشد و نمو آنها را مختل و از تولید بذر که ضامن بقا و تداوم گیاهان مرتعی است تا حد زیادی جلوگیری می کند و با لگد مال کردن برگ، ساقه و ریشه گیاهان و سخت کردن خاک،‌ به مرتع صدمه می زند. از سوی دیگر، با افزایش مقداری کود دامی به زمین موجب تقویت زمین می شود و شرایط بهتر تغذیه ای را برای گیاهان فراهم می کند.

 ودرخت زلیل.jpg

اگر تعداد دام وارد شده به مرتع، مدت چرا ‌و نوع چرا به گونه ای باشد که گیاه بتواند آنچه با چرای دام از دست داده است جبران و تداوم بقای خود را حفظ کند مشکلی پیش نخواهد آمد ولی اگر تعداد دام زیاد باشد یا مدت و نوع چرا به گونه ای باشد که از مرتع بی رویه بهره برداری شود وضعیت نامناسبی پیش خواهد آمد. در نتیجه، دام گیاهان خوشخوراک را چرا می کند و از بین می برد و گیاهانی باقی می مانند که مورد علاقه ی دام نیستند؛ این گیاهان مجال رشد و توسعه بیشتری می یابند و در آن جامعه به صورت گیاه غالب در می آیند. هنگامی که چرای بی رویه چند سال ادامه یابد گیاهان یکساله جانشین گیاهان چندساله می شوند. در نتیجه،‌ جامعه ی گیاهی دستخوش تغییر و تحول زیادی می شود و بازده آن از نظر کمی و کیفی پایین می آید.

کم شدن پوشش گیاهی و سخت شدن خاک، موجب فرسایش بیشتر خاک خواهد شد و عوارض ناشی از فرسایش شدید خاک را که قبلاً به آن اشاره کرده ایم در پی می آورد. از این رو در استفاده از مراتع نکاتی را باید مورد توجه قرارد تا اکوسیستم مرتع به خوبی حفظ شود. از جمله این نکات، رعایت ظرفیت چرا و برداشت مجاز از مرتع است.

 

 

در ایران، دام ها به روشهای مختلف نگهداری و تغذیه می شوند. و میزان تأثیر آنها در تخریب مراتع طبیعی و همچنین نیاز به مراتع مصنوعی و دیگر علوفه و مواد مغذی که در داخل کشور تهیه و یا از خارج از کشور وارد می شود، متفاوت است. از این رو، دانستن اطلاعاتی درباره ی آنها، ما را با مسائل تغذیه ی دام ها از مراتع طبیعی و به طور کلی نیاز دام ها به مواد غذایی مختلف آشنا می کند.حال صورت مسئله ایا در دنیا در کشورهای پیشرفته ودر حال توسعه وجهان سوم چند فروند بالگرد در اتش خاموش کردن جنگلها ومراتع مشارکت دارد.؟ در جهان سوم اتش خودش به سخره وارتفاعات وکوه وسنگ می خورد وخودش خاموش می گردد.؟

طرح مرتعداری 

طرح مرتعداری، ‌طرحی است که در آن برنامه های مناسب ( براساس شرایط منطقه ) برای مدیریت مرتع، پیش بینی شده است. این طرح، با تلاش مجری ( بهره بردار ) و یا مجریان و با کمک و پشتیبانی دولت به مرحله اجرا در می آید.ودر اینجا باید گفت بعد از گذشت چندین سال از تهیه طرحهای مرتعداری در کل استان چند هزار یا میلیون طرح تهیه گردیده وچقدر برای تهیه این طرحها هزینه شده است وچند در صد از این طرحها در هر استان با اصول طرحهای مراتعداری تا کنون اجرا گردیده که دامداران ودولت وخداوند وطبیعت از ان راضی است جعفری گوید اینجانب تمنی دارم از کارشناسان ودامداران در هر استان که طرحهای انها موفق بوده است به اینجانب ایمیل بزنید.تا براورد دقیقتری در این سایت مردمی ما داشته باشم واما به نظر اینجانب زمان گذشته است واکثر طرحها با اصول  مسایل  حفاظت وقرق وچرای تنوابی  واجرای و مسایل اقتصادی اجتماعی وشرایط اقلیمی متاسفانه موق نبوده است.؟ومتوسط بارندگی استنهای ایران در ۵۰ سال گذشته نگاه کنیید.تعداد دامها چند راس بوده است وامروز چند راس می باشد شرایط پوشش گیاهی  مراتع ومراتع مشجر وبیابان وجنگلهای شمال  ایران در ۵۰ سال گذشته چگونه بوده است و امروز چه باقی مانده است؟در فارس ۲۰ قرقبان برای ده هزار هکتار اراضی مرتعی ومراتع مشجر وبیابانی؟حال دراستان شما هم مقایسه کنیید ای کارشناس به دولت مردان کشورت صادقانه امار ده و از مشکلات  و اتش سوزی ها ی هر ساله و تنگناها  و پیشرفتها همه با هم ابریز کن وسخن بگو وموی به کوه نکن زیرا ما در برابر مردم وخدا باید پاسخگو باشیم.

 

این تحلیل ادامه دارد.

.

 

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top