23 / 02 / 2016

ارسال شده توسط در خشکسالی, عناوین کل مطالب, مطالب علمی | 0 نظر

بحران اب و غله و اكولوزي و اقتصاد زيست محيطي.water and grain and ecology crisis and environmental economic

بحران اب و غله و اكولوزي و اقتصاد زيست محيطي.water and grain and ecology crisis and environmental economic

پزوهشگر و نويسنده وترجمه وتحليل از سيد محمود جعفري.
اقتصاد پویا تعریف دارد.

69599020384520522358.jpg;

 

تعريفECOLOGY  يا بوم شناسي . 

اكولوزي :يكي از شاخه هاي زيست شناسي است .
مجموعه شناختهاي است كه انسان در باره اثرات محيط بر روي موجود زنده و اثرات موجود زنده بر روي محيط واثرات متقابل موجودات زنده با هم دارا مي باشند. ناگفته نماند :كلمه اكو لوزي از لغت :OIKOS : به معني مسكن وپسوند: LOGOS : به معني شناخت – اشتيقاق يافته است.

تصویر مرتبط

  Definition of economy تعریف اقتصاد و اما اقتصاد تعاریف گوناگونی دارد تا برای چه و در کجا و در چه  تولیدی یا فعالیتی  می خواهی ان را  بکار بری و برنامه ریزی کنی بصورت   کوتاه مدت و میان مدت وبلند مدت؟ چگونه تولید کنی و با چه مخارجی تولید کنی ودر کجا بفروش برسانی وایا خرج به دخل می خورد.؟

An entire network of producers, distributors, and consumers of goods and services in a local, regional, or national community.

DSC00882

 

عکس ذیل مربوط به چندین سال قبل است که همکاران جهادی قدیم سازمان جنگلها در امور اموزش وترویج به فارس تشریف اورده برای باز دید طرحها وپروزه ها. درطبعیت ومشغول بحث وتبادل نظر وخدا رحمت کند اقای مهندس محمد محمدی همکار در اداره اموزش ان وقت ایشان از اهالی ارسنجان فارس می باشد.که سمت چپ اینجانب می باشد در این عکس. ونفر اول سمت راست  اقای گرما رودی از دفتر اموزش وترویج سازمان جنگلها.نیروی قدیمی جهادی است.همکار اقای دکتر رزاقی در سازمان.

 

SKMBT_C45116022916180_0001

1- نظريه ها وشاخص هاي اقتصادي توضيح نمي دهند كه چرا اقتصاد پيوسته نظام هاي طبيعي كره زمين را از هم مي گسلند وتخريب مي كنند.
لستر براون برای طرفداران محیط زیست در سرتاسر جهان نامی آشناست. او یکی از تاثیرگذارترین متفکران عصر حاضر است .BROWN,LESTER RUSSELL این  انسان شریف سن 80 سالهگی سپری کرده وهنوز فعال می باشد . وباید از جناب دکتر حمید طراوتی هم تشکر فراوان کرد برای ترجمه کردن بعضی مطالب این دانشمند امریکای. توانا بود هر که دانا بود. جناب لستر بروان منهم مانند تو دهاتیم (روستای )سید محمود جعفری. وافتخار می کنم چون این مطالب را با توجه  به دهاتی بودم ورشته تحصیلیم و سی  30 سال خدمت صادقانه  در وزارت جهاد کشاورزی سازمان جنگلها.وکمیته کشاورزی جهاد سازندگی خوب درک می کنم. و شما را می فهم. اما دنیا بداند که سازمان جنگلها ومراتع کشور حق 80 در صد هیئت علمی  facalty member commission   اینجانب که تا رتبه 21  ارتقاء داشتم را از سال 1385 پایمال کردنند. ودر اخرت در برابر خدا باید جوابگو باشند.

2- نظريه هاي اقتصادي توضيح نمي دهند كه چرا  اقتصاد پیوسته نظام های طبیعی کره زمین را از هم می گسلند وتخریب می کند -نظریه اقتصادی توضیح نمی دهند که چرا یخ های درياهاي قطبي پيوسته در حال ذوب شدن است و توضيح نمي دهند كه چرا در شمال غرب چين و در اسيا و در افريقا علفزارها پيوسته  به  bad land بد لند  يا ضعيف و غير قابل استفاده و در اخر به بيابان تبديل مي شود.در کشورهای جهان سوم چرای بیش از حد ودامهای اضافی ونبودن مدیریت پایدارطبیعت را تغییر چهره داده است.خوشبختانه در سفری که به کشور ارمنستان در تابستان 2015 داشتم در مناطقی که مورد بازدید قرار گرفت یک راس بز هم اینجانب در مراتع ندیم. وبیشتر از گاوهای بومی وگوسفند استفاده می کردنند.
 

3- دانشمندان اين چنين گويند چرا جزاير مرجاني واقيانوس ارام جنوبي در حال مرگ اند وچرا منابع شيلات در حال از دست از دست رفتن است. وچرا ما اكنون در مراحل اوليه بزرگترين انقراض گونه هاي گياهي  وجانوري در طول تاريخ هستيم.
با شرح فوق ميتوان گفت كه علم اقتصاد براي براي اندازه گيري هزينه اين زياده رويها براي جامعه  هر جامعه اي در كشورهاضروري است.

تصویر مرتبطتصویر مرتبط
 محققان ودانشمندان وكشاورزان وكارشناسان خبره اين چنين گويند افت شيلات  کمبود ماهی و غیره و نابودي جنگلها و فرسايش خاك و تخريب مراتع و گسترش بيابانها و افزايش سطح گاز كرينيك جو زمين ومشکلات زیست محیطی و سقوط سفرهاي اب زير زميني  وافزايش درجه حرارت كره زمين بروز توفان وسيلابهاي مخرب وخشكساليهاي پي در پي و ذوب شدن يخ هاي قطبي وبالا امدن سطح درياها و مرگ جزاير مرجاني و مرگ بسياري از درياچه ها وبركه ها ورودخانها وچشمه ها ونابودی قتاناتها و كونه هاي گياهي وجانوري  که مشاهده مي گردد چرا ؟ اين روندها نشانگر تنش فزايند بين اقتصاد ونظامهاي زيست بومي كره زمين است واين تنش مي تواند تمام موجودات روي كره زمين را در مانده كند وبه سقوط اقتصادي بينجامد. و پيامد ان نبود توسعه پايدار وفقر اقتصادي وفرهنگي واجتماي وغيره خواهد شد. که دربسیاری از کشورها نمایان است ودر بسیاری از کشورهای دیگر هم در اینده به لحاظ بی برنامه گی نمایان تر خواهد شد.

سوره البقره ايه 21 قران كريم
ان خداي كه بر شما زمين را بگسترد واسمان را بر افراشت وفرو باريد اسمان ابي كه سبب ان بيرون اوردن ميوهاي گوناگون براي روزي شما–اي بشر ايا قدر انها مي داني؟ لطفا به مطلب چگونه اب باران را با تکنولوزی جمع کنیم واین گونه دستگاها را بکار گریم توجه کنیم که بسیاری از کشورها در ابخیزداری اولیه هم دانش ان را ندارند زیرا به کارهای غیر اصولی هزینه بر فکر می کند چاله وچولهای کاسه ای در زمین بهترین و  ارزان ترین را جمع اوری اب باران است استفاده ریپر پشت تراکتور یا بلدوزر که خاک را اماده کند  وزمین را بشکافد و نفوذ باران ساده کند یکی دیگر از راهای ابخیزداری ساده است. این  عکس سمت چپ  با پوشش گیاهی منطقه ایران تورانی است عکس اینجانب با اقای مهندس سلیمی کارشناس اداره فنی جنگل در ماموریت در حوالی خرامه شیراز است.

DSC00880

حال توجه كنيد كه ببينيم نظزيه اقتصادانان واكولوزيستها در اين بحث مهم چگونه مي باشد.

04502377487509608880.jpg;

1- اقتصاد دانان رشد بي سابقه اقتصاد جهان وتجارت وسرمايه گذاري بين المللي را مي نگرند وانها با مغروري مي گويند از سال 1950 تاكنون اقتصاد جهان بيشتر از 8 برابر شده است.
2- اكولوزيست ها …اقتصادي را مي بينند كه پيوسته اب وهواي كره زمين -را تغيير ميدهد وتغييري كه عواقب ان را هيچ كس نمي تواند پيش بيني كند. جابجای کشت زراعی ونبود بارندگی و ازدیاد جمعیت وخالی شدن روستاها وغیره از عواقب این مشکلات می باشند.

3- اكولوزيست ها مي بينند كه در تمام كشورهاي عمده توليد غله و سفرهاي اب زير زميني پيوسته در حال سقوط است و مي دانند كه حدود 8  هشت ميليارد نفر جمعيت جهان امروز با غله تغذيه مي شوند. انها از كمبود منابع اب بيم ناكند  وحق هم دارند زيرا مسايل نزولات اسماني وتعريف انها از پدرانشان تعريف شنيده و امار وارقام هوا شناسي نوين هم اين پديده را هر روز روشن تر مي كند.

4- اكولوزيست ها مي دانند كه اگر بخواهند پيشرفت كره زمين تداوم يابد بايد رابطه بين اقتصاد واكو سيستم كره زمين با ثبات باشد.ليكن به لحاظ مسايل اقتصادي اجتماي وفرهنگي اين موضوع بسيار دشوار است.

بحران اب و غله و اكولوزي و اقتصاد زيست محيطي.water and grain and ecology crisis and environmental economics? همه با هم زنجیر وار وابستگی دارند. وبایستی به انها نگاه کرد. هر دوعکس منطقه کازرون فارس است کشت کاهو با ابیاری قطرهای.ودیگری منطقه نرگس زار کازرون است که ما با همکاران منابع طبیعی کازرون و اداره محترم بهره برداری اداره کل در حال برسی می باشیم.

تصویر مرتبط85969237778653318113.jpg;36876703323506629192.jpg;

دانشمندان وصاحب نظران ادعا مي كنند كه اقتصاد زير مجموعه اكوسيستم كره زمين است. وتنها سياست اقتصادي است كه امكان موفقيت دارد  و سياستي است كه اصول اكولوزي را محترم مي شمارد.

 

مملكتها كه نيازمند برنامه ريزي اقتصادي طولاني مدت حتي كوتاه مدت مي باشند بايد از صاحب نظران اقتصادي دانان جهان كه كم هم نيستند استفاده كنند وانها را به شكل جاسوس نبينند زيرا ماهواره ها امروز همه اطلاعهات روي كره خاكي را شناساي مي كنند وانها حتي شماره ماشين شما را هم مي خوانند چه رسد به امار سطح زير كشت سالاته شما كه در مملكت شما چه گذشته است. وچقدر غلات تولید کردهای د وچقدر مردم مصرف دارند.امارهای غلط در کشورهای جهان سوم یکی از مشکلات برنامه ریزی توسعه پایدار است که در مملکت ما ایران هم صدای بعضی از مسئولان دلسوز را به صدا در اورده است .
تصویر مرتبط
و حال سيد محمود وهمكاران خبره كه بيش از 45 سال در وزارت جهادكشاورزي وسازمان جنگلها  وشغل اجدادی  فامیلی در عرصه فعاليت بوده اند ومشكلات را از نزديك لمس كرده اند اين چنين گويند .
جنگلها—–مراتع—–شيلات—–وزمينهاي كشاورزي يعني چهار اكوسيستمي كه غذاي ما وتمام مواد خام مورد نياز را تامين مي كنند به علت مديريت نادرست وتغيير اقليم در جهان در بسياري از كشورها در حال نابودي ودر بعضي از كشورها اقتصاد انها در جا مي زند.

ودر اين جا بايد گفت كه در بيش از يك سوم زمين هاي زراعي جهان ميزان از دست رفتن خاك كه صدها سال طول مي كشد تا يك سانت ان مهيا گردد چنان شيدد است كه بازده دراز مدت انها را به خطر انداخته است وبيش از 60 شصت در صد كه بنظر اينجانب اين امار بسيار بيشتر از اين است چراگاهاي جهان از جمله ايران بيش از ظرفيت خود مورد استفاده قرار گرفته ودر بسياري از نقاط به اراضي خشك ونهايتا به بيابان تبديل شده است.

و برويم سر اصل مطلب  از اغاز دوران كشاورزي تا كنون مساحت جنگلها ي جهان حتي از نصف هم كمتر شده واين كاهش هر روز به بنا به دلائل مختلف از جمله خشكسالي وقطع بي رويه درختان  براي مسائل گوناگون و سپس مشكلات افات وامراض وتبديل جنگلها به مزارع وغيره هنوز هم ادامه دارد. ودر بسياري از نقاط دنيا همانند مالزي وسنگاپور وبرزيل وشوري و و ايران وغيره وحشت اور است.

تصویر مرتبط
مشكات استفاده بي رويه از شيلات در كشورها وفرشايش بادي وابي  به لحاظ نبود ÷وشش گیاهی و استفاده بيش از حد اراضي زراعي بدون ايش واستفاده از كودهاي شيماي وسموم حشره كشها وعلفكشها در بسياري از كشورها بسيار بي رويه است كه بدين ترتيب اين گونه زمينها رفته رفته باروري خود را از دست داده وتوليد محصولات زراعي  وباغی بخصوص غلات وميوه جات وصيفيجات را به خطر انداخنه است.و برای تربیت انگور پا چراغی  یا روی سیمی  با پایه شما نیاز به چوب یا اقیم بلند داری تا از سال  اول ان را تربیت کنی.

08581022597254091373.jpg;76056959286054791009.jpg;
1-شايان ذكر است كه امريكابسياري از اراضي خود را بنا به دلايل مختلف مديريتي واقتصادي با برنامه ريزي با مالكان زمين  هماهنگ وهمکاری و كنار گذاشته است وبه كشاورزان كمك مالي مي نمايد.
2-در نيجريه هر سال 500 كيلو متر مربع از اراضي زراعي به بيابان تبديل مي شود.
3- در قزاقستان يعني محل طرح زمين بكر شوروي سابق از سال 1980 نيمي از زمين هاي كشاورزي رها شده است.
در نتجه توليد گندم در فزاقستان نزول پيدا كرده وچراي بيش از حد  وتغییر اقلیم  مهم ترين عامل بيابانزايي در كشورهاي در حال توسعه وجهان سوم است .

4- در چين به لحاظ صنعتي شدن  وتبدیل اراضی کشاورزی به صنعتی و كمبود اب دربسياري از مناطق مشكلات بهروري نمايان گرديده و با توجه به وضعيت جمعيت چين وتقاضاي محصولات غذاي تعداد دامهاي انها از دامهاي امريكا هم فراتر رفته است.و گزارش است كه گرد وغبار در بسياري ار مناطق چين مشكلات زيست محيطي را به بار اورده است. واین حقیت دارد.

 

اكنون در 5 پنج قاره جهان—–جهان دچار كمبود اب گرديده وتخليه بيش از حد اب سفرهاي زير زميني موجب سقوط سفرهاي اب شده زيرا اب تخليه شده بيبشتر از ابي است كه با نزولات اسماني بر ابخوان ها افزوده مي شود و اين موضوع در اكثر استانهاي مملكت ما مشهود است وصداي كارشناسان خبره و كشاورزان زحمت كش فرياد مي زند بي ابي. در بسیاری از نقاط دنیا از سالها قبل فرسایش  های گوناگون بوده وهنوز هم ادامه دارد وخواهد داشت

 


سه 3 كشور اصل توليد كننده غذاي جهان امريكا چين و هند وسفرهاي اب زير زميني پيوسته سقوط مي كند و در بسياري از كشورها 1/5 متر تا 3 متر سطح اب زير زميني سقوط كرده است.در ایران هر ساله در بسیاری از مناطق چاها  می بایست کف شکنی شود.
رودخانه كلورادو كه مهمترين رودخانه منطقه غرب امريكا است اكنون بندرت به دريا ميرسد. واز طرفي همواره اندك ابي از  رودخانه نيل به مديترانه ميريزد. اقتصاددر شیب های تند وقتی عقل کار می کند برای برنامه ریزی در کشور پرتقال. انگور اب زیادی نیاز ندارد وفراوردهای ان بسیار است. در کشور ایران واطراف 7000 سال قدمت دارد لیکن ما برنامه ریزی خوب برای صادرات نداشته ایم . زیرا هر روز نقت فعلا پمپاژمی شود.

How Many Farmers?

#

IN USA 2012, 3.2 million farmers operated 2.1 million farms. Like the previous agriculture census, the 2012 Census of Agriculture collected data on up to three operators per farm. Whether counting only principal operators (the person primarily responsible for the day-to-day operation of the farm) or also second and third operators, the number of U.S. farmers declined between 2007 and 2012 going down 4.3 percent in the case of principal operators.

 

بهره برداری بیش از حد از جنگل در بسیاری از منطق جهان بنا به دلایل مختلف از جمله جنوب شرقی اسیا وافریقا غربی ومنطقه امازون وبرزیل که از نظر زنتیکی گیاهان بی نظیری دارند بسیار رایج است وسلانه حدود ده 10 میلیون هکتار از جنگلهای جهان کاسته می شود که این مساحت تقریبا معادل کشورهار پرتقال است ودر اینجا بایستی از باغداران مردم پرتغال وتاکستانهای انگور رقم سیاه    ARENI   برای مصرف شراب که در شیبهای تند برنامه ریزی کرده اند تشکر فراوان نمود. در عکس بالا. لازم است توضیح دهم که این رقم تا انجا که اینجانب مطالعه داشته ام تا کنون از ارمنستان به دیگر نقاط دنیا از جمله اروپا وامریکا  ودیگر کشورها برای تولید شراب برده وتاکستان درست کردهاند. ارینی نام روستای است در ارمنستان که اینجانب در سال 2015 تابستان باز دید داشتهام. که تاریخجه قدیمی دارد.


Areni is one of the oldest and remarkable Armenian villages. Both the village and the river, sharing the same name, have fascinating history

Areni Wine Festival: Armenia’s Yearly
Related imageRelated image

 بطور مثال وقتی باران بر جنگل انبوه وسالم فرود می اید. تقریبا یک چهارم اب جاری می شود وبه دریا ها باز می گرددو سه چهارم ان بارانها بطور مستقيم و يا از طريق تعرق گياهان تبخير مي شود.

 وقتی اراضی از طریق کشاورزی ویا در اثر  چراي دام از  پوشش گیاهی و درخت پاك مي شود اين نسبت معكوس است.يعني سه چهارم اب باران به دريا  می گریزد.. وتنها يك جهارم ان تبخير مي گرد. : بر اساس کارشناس مرکز بین‌المللی ایکاردا با بیان اینکه امروز دنیا با معضل فرسایش آبی و بادی آمارهای موجود در حال حاضر، 1100 میلیون هکتار از خاک‌های دنیا در معرض فرسایش آبی و 550 میلیون هکتار نیز در معرض فرسایش بادی است.

 

 

      كشاورزي يا در اثر چراي دام از درخت پاك مي شود اين نسبت معكوس است.يعني سه چهارم اب باران به دريا ميگريزد. وتنها يك جهارم ان تبخير مي گردد

 

تصویر مرتبط

حال از حقايق سخن گوييم كه ظرف 35 سي پنج سال گذشته پوشش يخي درياي قطبي 42 در صد نازكتر شده است.دانشمندان مي گويند تا 5 سال ديگر در فصل تابستان يخي در درياي قطبي وجود ندارد واين يك فاجعه است براي اكوسيستم .


با شرح فوق اگر كل اين پوشش يخي ذوب شود سطح اب درياها حدود هفت متر بالاتر خواهد امد ودر نتيجه تمام شهرهاي ساحل جهان ودشتهاي سيلابي اسيا كه در ان ها برنج به عمل مي ايد. به زير اب خواهد رفت. وان گاه است كه مهاجرتها شروع  حالا كجا ان هم نامعلوم. وبايد گفت اگر حتي سطح اب يك متر بالاتر رود نيمي از زمينهاي برنج بنگلادش به زير اب خواهد رفت وتوليد مواد غذاي براي ميليونها نفر از مردم جهان به زيرسطح بقا نزول خواهد كرد.

 

 

و اينجا است كه  سرزمين هاي كه زماني مركز ان تمدنها بودنند. باستان شناسان مي گويند محل اصلي تمدن باستاني سومر واقع در دشتهاي سيلابي مركزي رود فرات اكنون
94054096930773644654.jpg;پرونده:نقشه دجله و فرات.png

سرزمين ويرانه وخالي از سكنه اي است. كه هيچ كشف وزراعتي در ان  صورت نمي گيرد.

 ایا می دانید. انبار غله كشور شما جوابگوي چند ماه ياسال در اين تاريخ مي باشد. وغله بايد از كجا وارد شود. وبا چه هزينه اي.
و اي بشر ايا اين عبرت نيست اين عبرت ديروز و اين امارهاي عبرت امروز و اينده مي خواهي چه كني با بحران انرژی و اب وغذا و ازدياد جمعيت و نبود شغل و نبود امنيت. وبايد اشاره كرد كه اين سومري ها بودنند كه زبان مكتوب يعني خط ميخي را به وجود اوردنند. و برای تغییر اقلیم وتوسعه پایدار دنیا می بایست به انرزی بادی و خورشیدی توجه خاص نماید لطفا کمی توجه کنیید به اطلاعات ذیل.

Wind and Solar

Wind Turbine and Solar PanelWHY RENEWABLE ENERGY?

Renewable energy is clean, affordable, domestic, and effectively infinite. It produces no emissions and results in cleaner air and water for all. Renewable power creates jobs and generates revenue for local communities. Revenue from solar and wind farms helps stimulate local economies that need new roads, schools, libraries, and hospitals.

The United States has some of the best wind resources in the world, with enough potential energy to produce nearly 10 times the country’s existing power needs. Wind energy is now one of the most cost-effective sources of new generation, competing with new installations of coal, gas and nuclear power. Its cost has dropped steadily over the past few years, as wind turbine technology has improved. Currently, over 400 American manufacturing plants build wind components, towers and blades.

Solar power can also help meet America’s energy demand. Solar installations in the United States exceed 3,100 megawatts, enough to power more than 630,000 homes. The solar industry employs more than 100, 000 Americans and grew by 69 percent in 2010, making it one of the fastest growing sectors in the U.S. The price of solar panels has dropped by 30 percent since 2010 and costs continue to fall. The United States was a net exporter of solar products in 2010 by $2 billion.

Wind and solar energy are reliable sources of electricity that can diversify our nation’s energy portfolio. However, continued growth of renewable energy in the U.S. faces a serious challenge: the lack of transmission. Clean Line’s direct current (DC) projects will deliver thousands of megawatts of renewable energy from the windiest and solar-rich areas of the United States to communities and cities that lack access to new, low-cost, clean power.

ABOUT WIND ENERGY

Wind is air in motion caused by natural factors like the uneven heating of the earth’s surface by the sun, the rotation of the earth and the irregularities of the earth’s surface. Wind energy has been used for centuries to move ships, pump water and grind grain. In the twentieth century, windmills were commonly used across the Great Plains to pump water and to generate electricity.

Parts of a Wind TurbineEnlarge
Source: U.S. Department of Energy (Public Domain)

HOW WIND ENERGY IS PRODUCED

Wind turbines that are typically 200 feet or more above ground are used to harness the wind and turn it into energy. When the wind blows, it turns the turbines blades. The blades are connected to a drive shaft that moves with the blades. The shaft is attached to a generator, which creates electricity. The electricity created is in the form alternating current.

Watch this video by the Department of Energy about how wind turbines work.

 

 

COST AND BENEFITS OF WIND ENERGY

In 2010, wind turbines in the United States generated about 2% of total U.S. electricity generation, equal to the annual electricity use of 8.7 million homes. Wind power represented 25% of all new U.S. electric generation capacity in 2010. Wind turbines do not release emissions that pollute the air and they do not require water for cooling. Not only does wind power provide a clean source of electricity, it helps keep electric rates low and protects consumers against fossil fuel price volatility.

ABOUT SOLAR ENERGY

Solar Panel Energy

Most renewable energy comes either directly or indirectly from the sun. Solar energy can be used for generating electricity, and for hot water heating and solar cooling. Solar energy is produced when the sun is shining during the day and is complementary to wind energy, which tends to reach its highest production at night.

HOW SOLAR ENERGY IS PRODUCED

Concentrated Solar

Concentrated solar power uses mirrors to reflect and concentrate sunlight onto receivers that collect the solar energy and convert it to heat. This thermal energy can then be used to produce electricity via a steam turbine or heat engine driving a generator.

Watch this video by the Department of Energy on concentrating solar power.

Photovoltaic Solar

Photovoltaic solar technology uses photovoltaic cells (PV) to convert sunlight directly into electricity. PV cells are made of semiconductors and can provide large amounts of power for the electric grid.

Watch this video by the Department of Energy on solar photovoltaic systems.

BENEFITS OF SOLAR ENERGY

Using solar energy produces no air or water pollution and no greenhouse gases. Solar energy is predictable and is most efficient when utility rates are the highest.

 

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top