۰۸ / ۱۲ / ۱۳۹۴

ارسال شده توسط در اسلایدر, خشکسالی, عناوین کل مطالب, مطالب علمی | ۰ نظر

Astragalus and along species and how to prevent erosion.اهمیت گون وگیاهان همراه در جلوگیری از فرسایش خاک

Astragalus and along species and how to prevent erosion.اهمیت گون وگیاهان همراه در جلوگیری از فرسایش خاک

پزوهشگر ونویسنده وترجمه وتحلیل وطبیعت گردی سیدمحمود جعفری سازمان جنگلها اداره کل منابع طبیعی .مدیر و کارشناس مسئول وقت اداره فنی جنگلکاری وجنگلداری.

   (از سبزه تا پرستار تا بیابان از بیابان تا کویر)گون زیبای من در فارس

مبایل قدیم 546

گون می گوید، آیا گوش شنوائی است من Astragalus و درمنه زارها Artemisia و گونه های همراه بزرگترین و بهترین منابع طبیعی (خدادادی) سن کهنسالی می گذرانیم و با زیاده خواهی و بی فکری انسان ها رو به تحدید است.

گون می گوید با تغییر اقلیم همه موجودات زنده در خطرند. گون می گوید به راستی بیابان و کویر چه تعریفی دارد.
اهمیت گون وگیاهان همراه در جلوگیری از فرسایش خاک.
SKMBT_C45116022916180_0003

نعریف بیابان تا کویر از نظریه های مختلف صاحب نظران این علوم در دنیا.این عکس ما در هنگام بازدید پروزهای شهرستانها گرفته ایم .اقای مهندس بوستانی مدیر کل امروز و مهندس قنبری ومهندس جهفری اینجانب ومهند س منصوری معاونت وقت اداره کل.

گون می گوید از دوستان و همراهان شنیده ام به موجب طبقه بندی های اقلیمی بیش از ۴۷ درصد خشکیهای  زمین را سرزمین های: فراخشک، خشک، نیمه خشک، نیمه مرطوب خشک تشکیل می دهد که همه اینها را (سرزمین های خشک) می نامند.

۱- انزروت می گوید گیاه شناسان معتقدند: بیابان ها مناطقی هستند که دارای فقر شدید پوشش گیاهی هستند، یعنی از لحاظ تنوع گونه ای و تراکم گیاهی بسیار فقیر می باشند.

تصویر مرتبط

۲- انزروت می گوید: زمین شناسان: مناطقی را بیابان می دانند که واحد سازندهای زمین شناسی شور و تبخیری (املاح گچ و نمک هستند و لذا از نظر پوشش گیاهی فقیر می باشند)

۳- انزروت می گوید. اکولوژیست ها: معتقدند بیابان ها اکوسیستم های هستند که تولید نسوج گیاهی به حداقل می رسد به طوری که از نظر تولید انرژی شیمیایی فقیر هستند.مهندس کارگر مهندس شاه امیریان مهندس اشجار ومهندس منصوری.وجعفری در حال توضیحات فنی.اراضی وقتی که به اراضی پست وبیابانی تبدیل می گردد باید چه کرد. ومرم اطراف باید چه گونه زندگی کنند.

 

SKMBT_C45116022916180_0008

۴- گون می گوید: انسان های کره خاکی آیا از تاریخ انبیاء چه می دانید، هنگامی که خداوند فرمود:

سوره بقره آیه ۲۹

بیاد آر آنگاه که پروردگار فرشتگان را فرمود من در زمین خلیفه ای از بشر خواهم گماشت.عکس ذیل کلیسای است در ارمنستان به طرف مرز ایران که درخت عناب در جوار کلیسا  مشاهده می گردد که اینجانب در تابستان ۲۰۱۵ شخصا گرفتهام. ارمنستان با اینکه مساحت زیادی ندارد اما اب وهوای متنوع ای دارد. و با برنامه ریزی پروزه های ابخیزداری وکشاورزی نوین خوبی می توان در بسیاری از نقاط ان کشور انجام داد.عکس اینجانب در منطقه سپیدان فارس است و من گوندر ارمنستان هم کنار این کلیسامشاهده کردم. 

 عکسهایتنگ شول خودم وگونها

 ۵- خاکشناسان معتقدند: عرصه هایی که قوه بارخیزی یا تولید را به هر دلیل مسلماً با مدیریت و نوع بهره برداری از دست می دهند یا خیلی پایین می آید، بیابان نام نهاده اند.

۶- ژئومرفولوگ ها: جهت طبقه بندی بیابان ها از اختصاصات ساختاری و مورفو استفاده کرده و با تلفیق تعدادی از عوارض ژئومرفو خاص، بیابان از جمله کویرها، تپه های ماسه ای، بدلندها، رخنمون های سنگی، مخروط افکنه های آبرفتی و غیره اقدام به تقسیم بندی بیابان نموده اند.

۷- خرخاگی می گوید بر اساس متداول ترین تعریف، بیابان منطقه سرد یا گرم ولی رویهم رفته خشکی است که در این محیط از نظر تراکم و تنوع پوشش گیاهی بسیار فقیر است. (دکتر کوثر همکار ارجمند می گوید خرخاکی بهترین دوست من است)

۸- کلاه میرحسن  که در مناطق سرحد فارس ودیگر مناطق زاکرس یافت می شودمی گوید، ای انسان ها با شرح فوق کلاه خود قاضی کنید آیا ما عاقلانه و تخصصی کار می کنیم یا دیمی کاری.

Photo0219

کلاه میرحسن می گوید، کارشناسان، روستائیان، عشایر، مدیران، شهری ها: کویر به زمین های رسی و پف کرده با شوری و نمک بسیار شدید گویند که تعداد معدودی از گیاهان ممکن است همانند گز شوره در بعضی جاها رشد نمایند، لذا زمین های با شوری بالا و بدون گیاه که به آن نمکزار گفته می شود را کویر نام نهاده اند.

درمنه می گوید. کلاه میرحسن، انزورت. من از شما در بعضی نقاط و اقلیم ها با بیابان ها نزدیکترم بگذارید من با این انسان های دوپا حرف دارم.

درمنه می گوید ای انسان ها آیا فیلم های (مستند یا راز بقا) را می بینید، قسم می خورم ما همه موجودات زنده (گیاهان و حیوانات) همانند زندگی انسان های دوپا پر از علم عجائب می باشیم، اما هر چیز حکمتی دارد.

درمنه می گوید: به نمایندگی از گون و همراهان هشدار می دهیم بهره برداری از صمغ گیاهان با نبود بارندگی و تغییر اقلیم گناهی بزرگ و نفس ما را می گیرد، انزورت می گوید چطور شما انسان ها وقتی ۱۰۰ میلی گرم خون می دهید پشت سر آن کله پاچه می خورید.

خرخاکی می گوید ما دوست خوب انسان ها و حیوانات و گیاهان در امور آبخیزداری هستیم، اگر با ما و همران و با خود مهربان و با صداقت نباشیم، همان دوزخی که در کتاب آسمانی (همه اهل کتاب خداوند) متذکر گردیده باید انتظار کشید.

گون می گوید. با تغییر اقلیم گونه های همراه من همانند بلوط در دشت برم کازرون سر به فرو آورده و با خشکسالی.افات و امراض و غیره   از بین می رود و هشداری است برای ما انسان ها.

گون می گوید: آیا از سنگرسازان بی سنگر همان انسان های خدمتگذار و از جان گذشته و با خدا و وطن پرست که در کمیته آب، برق، جاده های روستائی، کمیته کشاورزی و عمران و در جبهه جنگ ایران و عراق پشت فرمان لودر و بلدوزر و پشتیبان جنگ همانند دیگر دلداران هم وطن بودند به خاطر داری.
Photo0229

 

گون می گوید: من خاطرات فراوان زیاد دارم، به راستی اگر من و همراهانم از سرزمین تو رخت برکنیم تو چه خواهی داشت، به راستی انسان های امروزی شنیده ام در رابطه با عدد ۳۵۰  .دانشمندان گویند بلی شندهایم .تغییر اقلیم وگازهای گلخانه ای در جو زمین مطالعه کنیید که چگونه افزایش می یابد هر سال.

گون می گوید با تغییر اقلیم در جهان شرح وظایف سازمان جنگلها بیشتر خواهد شد.عکس ذیل حیوانات بز است که که درختجها را تقریبا نابود می سازند بخصوص در فصل زمستان.

گون می گوید درست است که ما گونه های خارپشتی و بالشتکی، خارپشتی بیش نیستیم، لیکن حکمت خدا است که با این سرشت شکل ظاهری و مقاوم به خشکی با تجربه بسیار و خاطرات فراوان، پرستار بسیاری از گونه های درختی و درختچه ای و خانواده گندمیان و بقولات باشیم. گون می گوید اگر کمی توجه کنی، از دیدگاه اقتصادی از گندم، سیب، انگور دیم و غیره منافع ما بیشتر به انسان ها می رسد اما متأسفانه (امان از بی اطلاعی)  این درخت یا به عبارتی درختجه کیکم است که در کنار ان ایستادهایم.

سوره الملک آیه (۱)

خداوند مرگ و زندگی را آفرید که شما بندگان را بیازماید.
وفرسایش را ببینید که چه می کند در بسیاری از ارضی دنیا.

 

 

گون می گوید به خاطر دارید در میان جنگل فسا و جنگلذاری بنه ارسنجان و پارک انقلاب وجنکلداری کامفیروز و  جنگل شوراب چند نگهبان از من و همراهانم حفاظت می کردند؟عکس ذیل در خت بنه در منطقه ای است  در خرامه فارس ودر  ارمنستان که جامعه بنه در کنار کوهستان مشاهده می نمایید
Photo0767

گون می گوید از مسافران و کارشناسان شنیده ام کشور همسایه ترکیه تشکیلات حفاظتی بهتری دارد.

Photo0229

گون می گوید  مرتعدار ایرانی، شما گویند طرح مرتعداری دارید، سند دارید، اگر مرتع داری که مرتعداری تعریف دارد. ایا طرح مرتعداری را با توجه به کتابجه طرح انجام داده ای یا در منزل وجادر خاک می خورد.اگر انجام دادهای که به خود وطببعت ومردم مملکتت  ودولت   و خدایت  خدمت کردهای ؟ ایا زمان کوج رعایت می کنی یا  یا هر کجا که علف زار خوبی است می جرانی و فرار را بر قانون ترجیح می دهی؟

گون می گوید (ای دامدار، ای کارشناس) از گونه های خوشخوراک درجه ۱ و ۲ و ۳ تو خبر داری؟ گون می گوید چند درصد از گونه های خوشخوراک اطراف من می بینی، بله میدانی که، خودم هم در حال تهدید و در بعضی نقاط رو به انقراض می باشم.  گون می گوید ای انسان دو پا از اصفهان به طرف یاسوج و از سمیرم (قطب سیب کشور) تو گذشته ای، آیا بیابان در تپه ماهورها مشاهده نمی گردد، آیا دل ها تنگ نمی شود؟          سهم کشورها از واردات گندم ایران البته این سهم هر ساله بنا به دلایل مختلف  اقلیمی وسیاسی و بازرگانی وارزی کم و زیاد می شود وزیاد خرده نگیرید لطفا.

گون می گوید از کنگر و کنگرماست از جاشیر و جاجوخ و از بلهر و بن سرخ  وموسیر و چویل  وکارده تو خبرداری؟ بعضی از این محصولات در ارتفاعات ایران تورانی هنوز یافت می گردد لیکن در مناطق زاکرس هنوز بهره بر داری بیشتری صورت گرفته و می توان گفت که بشر رویشگاه ان هم از بین خواهد برد.

گون می گوید از گندم کل حیدری، ده سیاه و ده سفید و جو معمولی و سن گندم (آفت) تو خبری داری؟عکس جاشیر زارها که ان هم در خطر تحدید است.جاشیر در ارتفاعات مناطق ایران تورانی.همانند شهرستانهای نیریز .داراب وغیره ودر زاکرس به وفور سازگاری دارد. فعلا.

گون می گوید آیا تو خبر داری که کشورهای فقیر (از دیدگاه جغرافیایی) با گرم شدن کره زمین بیشترین صدمه خواهند دید. ودیدهاند ورو به افزایش است.

Photo0769

گون می گوید راز نهفته زیاد دارم از جنگ ایران و عراق از رزمندگان نیروی هوای و ارتش وسپاه وبسیج مردمی از انسان های با خدا و وطن پرست بی ادعا. من صدای کارشناسان و عشایر و روستائیان و شهری ها که همه بر سر این نعمت های خدادادی بحث جنگ و دعوا دارند می شنوم.
عکس گوره خر ایرانی.
تصویر مرتبطتصویر مرتبطتصویر مرتبط

گون می گوید اگر بحث حفاظت و احیاء و اصلاح است، که همه در علوم طبیعی و آبخیزداری در جهان تعریف دارد. اگر بحث تغییر کاربری و مالکیت مطرح است آن هم با اطلاعات آمایش سرزمین و تغییر اقلیم کارشناسی دارد. ابخیزداری همین هم خدا قوت هر جند طراحی ناقص است.

گون می گوید .با توجه به مطالعات انجام شده  حدوذ ۱۵ در صذ   فلور کشور دارا هستم در ۱۳ ناحیه رویشی ایران زمین و در بسیاری از کشورهای همسایه با خاطرات بسیار از ارتفاع ۷۰۰ الی ۳۴۰۰ با گونه های یک ساله و چند ساله از مناطق ایران تورانی تا ارتفاعات خلیج عمانی  و ۲۵ استان منطقه زاکرس تا ارسباران ومناطق خزری و نجات دادن زندگی هزاران انسان و جانوران و گیاهان در طول تاریخ حرف برای گفتن دارم. خانواده من وهمراه من  همانند تنگرس و ارزن و بادامک وغیره بهترین پرستاران برای زاداوری درختجه ها و درختان در طول تارخ بوده اند.

گون می گوید ای کارشناس با من گون زار و درمنه زار و گونه های همراه و مسئولان کلان کشور صادق باش. این ارائه و آمار و ارقام صحیح است که مملکت ها را متحول می سازد. چرا در اتش سوزی ها مسئولان کلان کشور را با امار دقیق اگاه نمی کنی. 

تصویر مرتبط

گون می گوید شنیده ام و هشدار است با تغییر اقلیم در جهان و گرم شدن کره خاکی بسیاری از معیارهای آماری و علوم طبیعی تغییر خواهد یافت از آفات و امراض، سرما و گرما، طوفانهای وحشتناک ناگهانی .اب شدن یخ های قطبی و برفها در ارتفاعات جهان وبالا امدن اب اقیانوسها و مردن گیاهان مرجانی و اسیدی شدن بارانها،  و زلزلها،  ورانش های زمینهای کشاورزی ومراتع وجنگلها بخصوص در اراضی شیب دار به لحاظ نبود پوشش گیاهی و.جابجائی کشت زارعی، و گیاهان مرتعی و جنگلها،  مردن ماهی در اقیانوس ها، وحیات وحش، وکمبود  نزولات آسمانی،  تغییر در مدیرت انسانها. وبیابانی شدن بسیاری از اراضی زراعی و قطع درختان جنگلی برای کاربری های دیگر با توجه به مسایل اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی. و میلیونها پیامد دیگر که انسانها گوش شنوا ندارند وباید گفت ایا حقایق حضرت نوح پیامبر را در کتابهای اسمانی و تاریخی ملاحظه کرده ای .که خداوند هشدار می دهد و تاریخ ورق می خورد.

گون می گوید آیا من و همراهانم (منابع طبیعی) باید جزئی از تو باشیم یا تو (زارعت و باغبانی) جزئی از من، ای کارشناس کلاه خود قاضی کن، با مطالعه و تجربه بیشتری، علم جامع نگری شما بیشتر خواهد شد.

گون می گوید یکی از مسئولان عنوان کرده است در امر حفاظت منابع طبیعی با کمبود ۳۰۰ مأمور حفاظتی در فارس مواجه هستیم و فقط ۲۰ قرقبان برای ۱۰۰۰۰ هکتار وجود دارد.و در این تاریخ از ادارات کل منابع طبیعی کشور استعلام نمایید که در هر استان چند نفر قرق بان کمبود است.، 

گون می گوید با تغییرات اقلیم همه موجودات زنده در خطرند، گون می گوید به راستی کویر چه تعریفی دارد و خرخاکی در گربیگان  شهرستان فسا در فارس چه می کند.  ایا فعالیت جانور خر خاکی را در طبیعت می دانید.

 (از خر، خاکی تا کلاه میرحسن)  wood louse

از آنچه گذشت گفتیم، اگر گون ها و حتی درمنه زارها وتنگرسها و گراسهای پایا ودرختجهای مقاوم به خشکی همانند ارزن و بادامک و شن و زالزالک از سرزمین ما خداحافظی کنند ما چه خواهیم داشت؟ گفتنی است که گون ها جزو شمارش بزرگترین جنس های گیاهان گلدار با ۲۵۰۰ گونه کاملاً مجزا در دنیا می باشد که هنوز هم در حال مطالعه است (Astragalus) گون چگونه جلو شتاب باران را می گیرد. وپرستاری شده برای گیاه دیگر که ان گیاه درون ان می روید.گیاه گون در کنار بادامک ایا کسی قدر شما را می داند.

 و قبلا اشاره شد.گون های ایران در مقایسه با کل فلور کشور حذوذ ۱۵ در صذ آن شامل می گردد که با توجه به مطالعات انجام شده گون های بالشتکی و خارپشتی ایران حدود ۷۷ گونه می باشد. ضرورت دارد که بدانیم کشور ایران در نقاط مرتفع یک گونستان و در اراضی پست یک درمنه زار به حساب می آید.عکس درمنه زارها ی دشتی که به سه دسته تقسیم خوب .بد ومتوسط. تقسیم می شوند

گون ها می گویند ما بزرگترین نعمت خدادادی بودیم و هستیم که از دیدگاه های مختلف از صدها سال قبل پشتوانه خاک، حفظ ذخیره نزولات آسمانی، علوفه دام ها، بهره برداری صنعتی و داروئی، سوخت حمام های عمومی گذشتگان، نجات دهند مسافران کنار جاده ها و کاروانسراهای قدیم، پرستار بسیاری از گونه های درختی، درختچه ای و انواع گراس ها (گندمیان) پناهگاه پردگان و  و حفظ اکوسیستم بوده ایم وامروز رو به تحدیدیم.

آیا با ازدیاد جمعیت و بهره برداری غیراصولی از منابع اب کشور و تغییر اقلیم در جهان مشکلات منابع طبیعی (مادر زندگی موجودات زنده) روی کره زمین رو به تنگاه می رود آیا ۵۰ سال پیش تا نیمه تابستان کوه برف فروشان قصرالدشت فارس را به خاطر دارید؟

آیا این عبرتی نیست برای ما انسان ها که بتوانیم از نعمت های خدا صحیح استفاده نمائیم؟ وهشدارهای دانشمندان در رابطه با تغییر اقلیم در جهان وبخصوص خاور میانه را جدی بگیریم.

گون می گوید آیا گوش شنوائی است، من Astragalus و درمنه زارها Artemisia و گونه های همراه بزرگترین و بهترین منابع (خدادادی) در این سرزمین بوده ایم و با زیاده خواهی انسان ها رو به تحدید است.

گون می گوید ما مهد تمدن بشری و زمانی ایران زمین امپراتوری بزرگی  بوده است بنام Great Persia  که از دمکراسی وگفتار نیک وپندار نیک وکردارنیک سخن داشته و عدالت را پیشینه مدیریتی خود می دانسته است. وامروز می تواند با برنامه ریزی یکی از صنعت های تورسیم کشور این اثار تاریخی باشد.

گون می گوید. ۱۵ در صد فلور کشور دارا هستم، با گونه های بالشتکی و خارپشتی که حدود ۷۷ گونه در ایران زمین می باشد ضرورت دارد که بدانیم ایران در نقاط مرتفع یک گونستان و در  اراضی پست یک درمنه زار.

گون های ایران از نظر سیمای رویشی به دو گروه با سرشت زندگی جمعی و پراکنده به عنوان یک عنصر همراه در ۱۳ ناحیه رویشی از ارتفاع حدود ۷۰۰ الی ۳۴۰۰ متر با گونه های یکساله تا چند ساله (علفی و خشبی) تشکیل می گردد.

منابع طبیعی کشور می گوید: مسئولان محترم کلان کشور را هوشیار نمائید سازمان جنگل ها رو به تضعیف است بعضی از کارشناسان که دارای علوم منابع طبیعی و جامع کشوری نیستند به دنبال تضعیف و کوچک کردن این تشکیلات بوده و گون و همراهان می گویند کارشناسان دلسوز اجرای هوشیار باشید از مملکت خود و تشکیلات ارزنده خود دفاع کنید. گون میگوید ای هموطن گوشی نباش باحزب باد حرکت نکن

سوره ابراهیم آیه ۶

می فرماید: که شما بندگان اگر شکر نعمت به جای آرید بر نعمت شما می افزائیم و اگر کفران نعمت کنید به عذاب شدید گرفتار خواهید شد.و باید گفتگون وگونه پرستار شکل ذیل نگاه کنیید.گیاه برگ پهنی که در وسط گون رویده وار ان حفاطت می کند تا بزرگ شود.

آیا زنبورهای گرده افشان با توجه به اینکه گون  Astragalus  دارای شهد فراوان و بهترین عسل، همان عسل طبیعی (Organic) گون می باشد که اطباء ایرانی و چینی برای بسیاری از امراض و بیماری ها تجویز می نمایند، در گرده افشانی و ازدیاد گون ها نقش داشته و خواهند داشت، پاسخ مثبت است، گون می گوید به دلیل اینکه با گیاهان همراه خانواده بقولات و گونه های (ریزوبیوم دار) زندگی همزیستی دارم زمینه زندگی بهتر برای استقرار من فراهم شده سپس ای دامدار اگر چرای تأخیری نباشد این خانواده (بقولات) هم از بین خواهد رفت،به راستی

اگر من و همراهانم امروز از سرزمین تو رخت برکنیم تو چه خواهی داشت؟

کشور ایران خاستگاه اصلی و یکی از مراکز تنوع گونه های گون در دنیای قدیم می باشند از آنجا که تعداد فراوان گون های ایران در مقایسه با کل فلور کشور ۱۵ ذر صذ  آن را شامل می گردد. با توجه به ویژگی مقاومت در برابر خشکی و جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره نزولات آسمانی و بهره برداری صنعتی و دارویی و علوفه ای و نهایتاً امور زندگی بشری ایجاب می نماید که با توجه به آمایش سرزمین و توسعه پایدار در تغییر کاربری اراضی با برنامه بود.

 

آیا با تغییر اقلیم در جهان و در ایران که هر روز مشکلات کره زمین را تنگ تر می کند، تشکیلات حفاظتی ما برای جلوگیری از تخریب جنگلها و مراتع جوابگو است و یا بوده است؟ زخم های که می بینیید برای گرفتن صمغ درخت بنه است یعنی شیره  نباتی ان را می گیرندو مگر این بیجاره جند میلیمتر باران در سال به ان می رسد.

ای کارشناس – کلاه خود قاضی کن – با من گون زار و همراهان و مسئولان برنامه ریز کلان کشور صادق باش زیرا اگر صادق نباشی برنامه ای نخواهی داشت و اگر برنامه نبود من و شما نخواهیم بود.


  با ما باش این پزوهشها ادامه دارد. عکس فوق ازالیا است که در مناطق گرم ومرطوب جهان می روید همانند ایالت فلوریدا امریکا.شهر سن پیترزبرگ وتمپا tampa bay یکی از زیباترین شهرهای فلوریدا است همچنین ساحل clear water in florida کلیر واتر. یعنی اب روشن و زیبا.در سال ۱۹۸۴ زمستان به مدت دو ماه من هم در انجا کار کردم وهم زندگی.

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top