16 / 10 / 2017

ارسال شده توسط در اسلایدر, عناوین کل مطالب | 0 نظر

انسان و دندان محافظت پر کردن روکش وامپلنت دندان و مصنوعی و پل زدن

انسان و دندان محافظت پر کردن روکش وامپلنت دندان و مصنوعی و پل زدن

انسان و دندان محافظت پر کردن روکش وامپلنت دندان و مصنوعی و پل زدن

نویسنده و ترجمه و تحلیل از سید محمودجعفری بر گرفته از منابع داخلی وخارجی این مطلب در حال پردازش
است حوصله بخرج دهیید از کوچک بزرگ بدرد می خورد برای زندگی سالم ولذت بخش و طعم لذیز خوردنیها.
سارا گفت وقتی فهمیدم که از دندانهایم مواظبت کنم که دیگر دیر شده بود زیرا در بچه گی حرف پدر و مادرم گوش نگرفتم و 8kun_محمود_در_اب.jpg یا انها e0cf_3380581502597647794.jpg هم بی خبر بودنند مانند دیگران پس حرف اذر ودارا را گوش کن بعد از تجربیات زیاد ومشق کردن…
The American Dental Association (ADA) is an American professional association established in … was founded August 3, 1859, at Niagara Falls, New York, by twenty-six dentists who represented various dental societies in the United States.

اول تعریف دومکراسی و کمونیست خوب بشنو در دنیای امروز فقط دو حزب در دنیا وجود دارد ودیگرز به هیج فکر نکن  دومکرات یعنی خدا پرست ومیدان به همه دادن و کمونیست یعنی مشرک خدا وهمه چیز را برای خود ودوربریان می خواهند. توضیحات در اینده بیشتر .
وحالدندان (به اوستایی:dentan و به سانسکریت:denta)[۱] ساختارهایی سفید رنگ در درون فک یا دهان بسیاری از مهره‌داران می‌باشند که برای خوردن و جویدن و تکه تکه کردن خوراک به کار می‌روند. دندان‌ها از استخوان ساخته نشده‌اند، بلکه از بافت‌هایی با درجه سختی‌های گوناگون ساخته شده‌اند.انسان دارای ۲۰ دندان شیری و ۳۲ دندان همیشگی می‌باشد.

همچنین در انسانها، دندان نقش بسیار برجسته ای در سخن گفتن و ادای صحیح کلمات بازی می‌کند. یک فرد برای آن‌که دندان‌های سالمی داشته باشد باید در شبانه روز دستکم ۲ بار مسواک بزند.

ساختمان دندان

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b0/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86.png/270px-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86.png

 

ساختمان دندان انسان

دندان از بخش های گوناگونی ساخته شده‌است.بخش‌هایی از دندان دیده‌می‌شوند و بخش‌هایی از آن‌هم زیر لثه جای دارند.بخش دیده‌شدنی دندان را تاج دندان می‌نامند.تاج دندان از مینای دندان پوشیده شده‌است که ماده سخت و درخشنده ای است.در زیز مینا، عاج دندان وجود دارد که از ماده‌ای استخوان‌مانند ساخته شده‌است.عاج بیشترین بخش دندان را تشکیل می‌دهد.عاج از مغز دندان نگهداری می‌کند.مغز دندان جایی است که عصب دندان وجود دارد. ریشه پایین‌ترین و آخرین قسمت دندان است که کاملاً درون لثه و آرواره جای دارد.بین لثه، بخشی استخوانی به نام ساروج وجود دارد که در واقع همچو چسب سرشتی بدن بوده و دندان را سفت به استخوان آرواره چسبانده‌است.[۳]

دندان نوزاد

نوزاد حتی قبل از به دنیا آمدن دندان‌های اولیه دارد، اما آنها در زیر پوست لثه قرار دارند و قابل دیدن نیستند. در شش یا هفت‌ماهگی دندان‌های نوزاد شروع به درآمدن می‌کنند.بیشتر بچه‌ها وقتی به سن ۳ سالگی می‌رسند تمام دندانهایشان به طور کامل در می‌آید. به این دندان‌ها دندان‌های شیری می‌گویند. با بزرگ شدن کودک دندان‌های شیری او یکی‌یکی از جای خود در می‌آیند. این اتفاق بیشتر در سن شش یا هفت‌ سالگی می‌افتد. در عصب دندان رگ‌ها و مویرگ‌های خونی وجود دارند که دندان را تغذیه می‌کنند و آن را سالم نگاه می‌دارند.

گونه‌های دندان

Mouth.gif

تعداد دندان‌های شیری بیست عدد (در هر آرواره ۱۰ عدد) بوده که به مرور می‌افتند و ۳۲ عدد دندان دائمی جای آنها را می‌گیرند.تکامل این دندان‌ها از دوره جنینی آغاز می‌شود و بعد از تولد در سنین شش ماهگی در می‌آیند.

تعداد دندان‌های دائمی ۳۲ عدد (۱۶ عدد در هر آرواره) می‌باشند.رشد آنها از شش ماهگی آغاز می‌شود و تا بیست سالگی که دندان‌های عقل در می‌آیند ادامه می‌یابد.

دندان‌هایی که در وسط و قسمت جلویی دهان وجوددارند و به راحتی قابل دیدن هستند دندانهای پیشین نام دارند.۴ دندان پیشین در بالا و ۴ دندان در پایین قرار دارند.دندان‌های پیشین سطح صافی دارند و برای بریدن و خردکردن به کار می‌روند.

چهار دندان نیش در مجموع در دهان وجود دارد که ۲ تای آنها در بالا و دو تای دیگر در پایین قرار دارند.این دندان‌های نوک‌تیز برای پاره‌کردن غذا و سوراخ‌کردن استفاده می‌شوند.

به هشت دندان کوچکی که دوبه‌دو کنار دندان‌های نیش قرارمی گیرند دندان‌های آسیای کوچک گفته می‌شود.

به دوازده دندان که در چهار بخش انتهایی طرفین فک‌های بالا و پایین قرار می‌گیرند، دندان‌های اسیای بزرگ گفته می‌شود.آنها را دندان‌های اسیای اول، دوم، سوم (دندان عقل) هم می‌نامند.

وقتی فرد به سن ۱۶ تا ۲۰ سالگی می‌رسد ۴ دندان آسیای بزرگ (آسیای بزرگ سوم)وی در انتهای دهان شروع به رشد می‌کنند که با نام دندان عقل شناخته می‌شوند.این دندان‌هادر جویدن غذا نیز تأثیر بسزایی ندارند، اما بعضی افراد معتقدند که این دندانها در انسانهای اولیه برای جویدن و خرد کردن غذا به کار می‌رفته‌است.[۴] ما سعی داریم منابع معتبر داخلی وخارجی  و ارزندهای جمع اوری کنیم صبر کنیید این فقط یک شروع است

پروتز دندان به دو دسته پروتز ثابت و پروتز متحرک تقسیم می شوند که روکش دندان در بین اغلب افراد جامعه با عنوان پروتز ثابت نامیده می شود.

 

یک روکش دندان به استحکام دندانی که قسمت زیادی از آن پر شده است و دندان کافی برای نگه داشتن مواد پر کردگی ندارد، کمک می‌کند. از مواد مختلفی برای پر کردن دندان می‌توان استفاده کرد. در این مقاله، آمالگام و کامپوزیت رزین، بعنوان دو مورد از رایج‌ترین این مواد، معرفی خواهند شد. روکش‌ها همچنین به اتصال پل دندان، ترمیم دندانی که پیش از این شکسته است و محافظت از دندان های عصب کشی شده کمک می‌کنند. قرار دادن روکش روشی خوب برای ترمیم دندان و پوشش دندان هایی که شکل نامناسبی دارند، می باشد. روکش همچنین برای پوشاندن ایمپلنت دندان(کاشت دندان) نیز استفاده می‌شود.کاشت دندان غالباً بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است و در زیبایی لبخند تاثیر دارد. ارتودنسی نیز بر زیبایی لبخند تاثیر دارد و گاهی دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت برای زیباتر کردن لبخند در کنار هم استفاده میشود. انجام روکش دندان قبل از ارتودنسی هیچ مانعی درمورد نصب ارتودنسی ایجاد نمی کند. لمینت زیبایی یا ونیر دندان یک روش دندان پزشکی زیبایی است که در آن یک پوسته یا لایه به رنگ دندان از جنس پرسلاین یا ونیر کامپوزیت (فیسینگ) دندان، چینی و سرامیکی بر روی سطح دندان های شما قرار می گیرد. به این ترتیب مشکلات ظاهری مینای دندان، دندان های نا منظم یا فواصل موجود بین دندان ها،انجام ارتودنسی، تغییر رنگ، بریدگی و ترک خوردگی دندان ها  اصلاح شوند همچنین روکش دندان عصب کشی شده  از حساسیت دندانی جلوگیری میکند .همچنین میتوان از روکش دندان برای سفید کردن دندان بهره برد .اگر در شش ماه گذشته از روکش دندان قبل از ارتودنسی استفاده کرده باشید باید متخصص ارتودنسی خود را در جریان بگذارید. به این ترتیب در صورتی که مشکلی در حین معاینات تشخیص داده شود، می‌توان پیش از سیم‌کشی دندان‌ها، آنها را برطرف کرد، هر چند هر فردی دارای مشکلات دندانی مختلفی است.

 

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌ نژاد انواع روکش‌ های دندان شامل لومینیرز،لمینیت،لیتیوم و زیرکونیوم با ظاهری کاملا طبیعی و دوام و ماندگاری بالا ساخته می شود. بیماران هنگام استفاده از این روکش ها هیچگونه درد و ناراحتی را حس نخواهند کرد.

 

فهرست مطالب [پنهانسازی]

 

بریج و روکش دندان چیست؟

 

implante-dentário-637x365

 

روکش دندان یک سرپوش به شکل دندان است که روی دندان قرار می‌گیرد و روی آن را می‌پوشاند تا دندانپزشک شکل، اندازه، استحکام و ظاهر آن را بهبود بخشد. روکش ها و اکثر بریج های دندان، پروتزهای ثابتی هستند که، برخلاف پروتزهای متحرک مثل دندان مصنوعی (که می‌توانید آن‌ها را جدا کرده و هر روز تمیز کنید)، روی سطح ایمپلنت دندان یا دندان چسبانده می شود و تنها دندان پزشک می‌تواند آن‌ها را جدا کند.

qdqt_dental-crown-types.jpg

از جمله معایب بریج دندان  نگهداری آنها میباشد ، بریج دندان کودکان و بزرگسالان مستلزم مراقبت و نگهداری اضافه از جمله تمیز کردن زیر پونتیک می‌باشند. بیمارانی که از بریج‌های ثابت استفاده می‌کنند همچنان باید برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا از یکپارچگی ساختار پل دندانی مطمئن شده و وضعیت دندان‌های تکیه‌گاه بررسی شوند.

 

انواع روکش ها

 

بیماران دارای مشکل دندان در هنگام استفاده از روکش دندان انتخاب‌های زیادی دارند. در این حالت روکش مناسب بستگی به هزینه و قیمت، نیازهای درمانی، و تمایلات شما برای زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند دارد. بعضی از انواع روکش های دندان شامل موارد زیر می شوند:

 

لومینیرز

 

جدیدترین روکش دندان پزشکی زیبایی مربوط به روکش های بسیار نازک می باشد و معمولاً بدون استفاده از مواد بی حسی بکار می رود لومینیرز نام دارد . این روش درمانی به واسطه نوآوری های جدید ایجاد شده در مواد ساخت دندان، امکان پذیر شده است. لومینیرز یک روش زیبایی برای دندان هایی است که دارای لک هستند و خراشیده شده، تغییر رنگ داده یا به نحو نامناسب در دهان قرار گرفته اند. از این روش درمانی همچنین می توان برای ترمیم روکش ها و پل های قدیمی دندان استفاده کرد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد  لومینیرز دندان بر روی کلیک کنید

 

لمینت

 

لمینت دندان یک لایه نازک از پرسلاین است که برای روکش کردن دندان های جلوی دهان به منظور درمان زردی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. روکش لامینت دندان یا ونیر یک نوع خاص از دندانپزشکی زیبایی است که در آن یک پوسته یا لایه به رنگ دندان از جنس پرسلاین یا کامپوزیت بر روی سطح خارجی دندان‌ها قرار داده می‌شود. امروزه روکش لامینت یا ونیر به خاطر ساده بودن و قابلیت استفاده در شرایط مختلف، به سرعت به یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان برای افزایش زیبایی طرح لبخند افراد تبدیل شده است.

 

جهت آشنایی بیشتر با لمینت دندان بر روی لینک کلیک کنید

 

لیتیوم

 

سرامیک های شیشه ای در گروه ساختارهای کریستالی و یا لیتیوم دی سیلیکات طبقه بندی می گردند که برای مثال از مواد کوارتز، لیتیوم دی اکسید، اکسید فسفر، آلومینا، اکسید پتاسیم، و سایر اجزای مانند آن ساخته می شوند. بطور کلی، این ترکیب می تواند مقاومت زیادی در بین سرامیک های شیشه ای به خاطر انبساط گرمایی کم آن در زمان ساخت داشته باشد. این نوع از سرامیک های شیشه ای مقاوم را می توان با استفاده از تکنیک های جدید شناخته شده یا روش های جدید پردازش CAD/CAM تولید کرد.

 

از نظر متخصصین کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد ، لیتیوم دی سیلیکات، زیبایی زیادی دارد و با استفاده از مواد دارای مقاومت بالا ساخته می شود که امکان چسباندن یا اتصال آن به ساختار هدف به سادگی وجود دارد. هنگامی که با ترکیب مواد متفاوت برخورد می کنیم، لیتیوم دی سیلیکات می تواند یک راهکار منحصر به فرد  برای طرح لبخند باشد که توانایی ارائه ترمیم های کاملاً زیبا با مواد سرامیکی قوی به افراد را دارد و می تواند مشکلات مربوط به استفاده از دو ماده متفاوت در ترمیم های دندان پزشکی را بر طرف کند.

 

روکش زیرکونیا

 

روکش دندان ساخته شده از زیرکونیوم (زیرکونیا) ظاهر و ساختار یک دندان طبیعی را شبیه سازی می‌کند، اما به سادگی روکش‌های ساخته شده از پرسلاین یا سرامیک شکسته نمی‌شوند. بسیاری از دستگاه‌های دیجیتال می‌توانند این روکش را در طول یک روز بسازند.

 

امروزه پیشرفته‌ترین روکش‌های دندانی در دنیا روکش‌های نشکن و مقاوم زیر کونیوم بوده که یک لایه سفید رنگ از عنصر زیرکونیوم اکسید (Zirconium Oxide) میزان استحکام دندان هنگام جویدن را تا 1200 مگا پاسکال بالا می‌برد. سازگاری بسیار بالای روکش‌های زیرکونیا با بافت زنده و سازگاری بیولوژیکی آن با مخاط دهان و نمای منحصر به فرد و کاملا طبیعی این روکش ها باعث شده که به عنوان بهترین روکش دندان شناخته شوند.

 

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد روکش‌های زیرکونیا به وسیله دستگاه تمام کامپیوتری Cad/Cam ساخته می شود، این روکش ها ظاهر کاملا طبیعی داشته و دوام و ماندگاری بالایی دارند، از این رو علاوه بر ظاهر زیبا و کاملا طبیعی، اختلالی در جویدن غذا به وجود نمی آورند.

 

سایر روکش

 

دو نوع روکش وجود دارد که شامل روکش با ترکیب پرسلاین و فلز یا روکش طلا می باشد. پرسلاین ترکیب شده با روکش فلزی یا PFM بطور مختصر از یک مجموعه روکش های تثبیت شده با یک پایه فلزی تشکیل شده است. مشکل این نوع روکش در امکان دیده شدن پایه فلزی اطراف لثه ها است که به همین خاطر بعضی افراد ترجیح می دهند از این نوع روکش استفاده نکنند. این شرایط هنگامی که لثه ها دچار عقب رفتگی باشد بیشتر به چشم می خورد. انتخاب جایگزین برای حل این مشکل استفاده از روکش های تمام سرامیکی است.

 

پرسلاین ترکیب شده با روکش فلزی با جزئیات بیشتر در بخش روکش های سرامیکی فلزی بررسی می شوند. روکش های از جنس طلا به میزان روکش های تمام سرامیکی برای اهداف زیبایی استفاده نمی شوند. اما استفاده از این روکش ها در شرایط خاص همچون برای افرادی که فشار جویدن آنها قوی است یا گرایش به سایش دندان ها به یکدیگر (دندان قروچه) دارند، مفید است.

 

این نوع روکش ها قوی و ماندگار هستند و طول عمر آنها طولانی تر از روکش های تمام سرامیکی یا روکش های پرسلاین ترکیب شده با فلز است. بنابراین هنگام انتخاب روکش باید به این نوع خاص از روکش ها توجه خاص شود.

 

روش و مراحل

 

c460x279

 

چگونه یک روکش زیبایی بر روی دندان قرار می گیرد؟

 

این روش درمانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این درمان شامل دو مرحله است که بسیار مشابه روش درمانی روکش است. مراحل روکش دندان  به شرح زیر است:

 

  • مرحله اول: در این مرحله از مراحل روکش دندان دندان پزشک، دندان شما را برای روکش کردن آماده می کند. برای این کار دندان را قبل از تغییر شکل آن با استفاده از یک دریل کوچک تمیز می کند. ایده اصلی انجام این کار اطمینان از این موضوع است که دندان شما در شرایط مناسب برای درمان قرار دارد و امکان قرار دادن روکش بر روی آن وجود دارد. علاوه بر این لازم است اندازه و ظاهر دندان با روکش آن در این مرحله هماهنگی داشته باشد.

adn_مدرک_فوق_لیسانس.jpg

در ادامه دندان پزشک یک الگو از دندان های شما تهیه کرده و برای آزمایشگاه جهت ساخت قالب ارسال می کند. از این قالب برای ساخت روکش دندان استفاده می شود. در این زمان ممکن است از شما خواسته شود از یک روکش موقت دندان تا زمان آماده شدن روکش نهایی استفاده کنید.

 

  • مرحله دو: در این مرحله روکش جدید ساخته شده بر روی دندان شما قرار داده می شود. دندان پزشک در این مرحله سطح دندان را با اسید خراش می دهد تا بتواند یک سطح زبر بر روی آن ایجاد کند. انجام این کار باعث می شود روکش دندان بطور محکم به دندان بچسبد. دندان پزشک در ادامه روکش را بر روی دندان شما قرار می دهد و از شما می خواهد مناسب بودن آن را قبل از چسباندن روکش به دندان بررسی کنید.

 

به هر حال مراحل فوق فقط برای روکش کردن یک دندان استفاده می شود. به این ترتیب اگر شما به دنبال روکش کردن چند دندان خود هستید، لازم است این روش درمانی بر روی هر یک از دندان ها مطابق مراحل فوق در چند جلسه درمانی انجام شود.

 

مراقبت و نگهداری

 

Tips-for-dental-car

 

پس از این که روکش دائمی قرار داده شد، دندان پزشک اطلاعاتی در مورد مراقبت و نگهداری از روکش دندان به شما می دهد. به طور کلی، حفظ بهداشت دهان و دندان با روزی دو مرتبه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یا استفاده روزانه از تمیز کننده‌های بین دندانی (مسواک‌ها مخصوص و خلال دندان) توصیه می‌شود. این کارها باعث جدا شدن پلاک از جایی می‌شود که روکش به لثه می‌رسد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می‌کند.

 

از جویدن غذاهای سفت، یخ یا دیگر مواد خوردنی سفت خودداری کنید، زیرا این کار به روکش دندان شما آسیب وارد می‌کند. همچنین باید از جویدن ناخن‌های دست و دندان قروچه رفتن خودداری کنید، زیرا انجام این کارها باعث می‌شود که طول عمر و دوام روکش دندان شما کاهش پیدا کند. در صورتی که بر حسب عادت دندان قروچه بروید، دندان پزشک محافظ دندان شبانه را برای محافظت از روکش‌ها در هنگام خواب توصیه می‌کند. عمر متوسط روکش‌های معمولی بین هشت تا ده سال است، پس از آن می توان اقدام به تعویض روکش دندان نمود.

 

فواید و عوارض

 

مهم‌ترین مزیت روکش دندان حفظ ساختار دندان در برابر شکستگی و نیز حفظ سلامت بافت‌های اطراف دندان و زیبایی آن شده است. روکش کردن دندان معمولا بدون عوارض است، اما از جمله عوارض روکش دندان گاهی ممکن چسب روکش در بیاید که شما در این حالت باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را دوباره در جای خود قرار دهد. روکش کردن دندان معمولا بدون درد دندان است.

 

قیمت و هزینه

 

هزینه و قیمت روکش دندان به نوع روکش و مواد مورد استفاده بستگی دارد. بهتر است قبل از هر روش درمانی مرتبط با دندان، نرخ و هزینه های احتمالی آن را از کلینیک مورد نظرتان جویا شوید. انتخاب انواع روکش دندان لیتیوم، لومینیرز، زیرکونیوم و… همچنین مسائل مربوط به زیبایی دندان بر روی هزینه و قیمت روکش دندان تاثیر گذار است. همچنین مسائل مربوط به زیبایی دندان بر روی هزینه و قیمت روکش دندان تاثیر گذار است. هزینه روکش دندان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید. معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان با ليزر می توانید به کلینیک مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید. قیمت سفید کردن دندان از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است.

 

عامل‌های تعیین کننده هزینه بریج دندان نوع بریج ماده یا مواد به کار برده شده در ساخت بریج دندان تعداد یونیت‌ها محل بریج در دهان وضعیت دندان پایه/ کناری آزمایش‌ها/ اسکن‌های لازم هزینه زندگی در ناحیه جغرافیایی تجربه دندانپزشک پوشش بیمه طرف قرارداد و امکان بازپرداخت قیمت بریج دندان توسط بیمه میباشد .

 

برچسب‌ها: Dental crowns

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۶ساعت 2:51  توسط سید محمود جعفری

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top