۲۸ / ۱۰ / ۱۳۹۴

ارسال شده توسط در خشکسالی, عناوین کل مطالب, مطالب علمی | ۰ نظر

.world grain production from boom to gloom.اغاز تولید غله جهان از توسعه تا تاریکی

http://md-jafari.world-watch.of-water.com/media/uploads/2016/01/44201480060558859303_thumb-1.png

نویسنده و پزوهشگر و تجرجمه و

تحلیل از سید محمود جعفری وزارت جهاد کشاورزی سازمان جنگلها  اداره کل منابع طبیعی فارس

   44201480060558859303.jpg;


وَ جَعَلنا مِنَ الماءِ کُلَّ شَی­ءٍ حَیّ…  سوره مبارکه انبیاءایه۲۹ ( از اب تا زندگی)

 

 

 

چالش های بین راهبنام انکه جان را زندگی داد — طبیعت را به جان پایندگی داد

 سید محمود جعفری.مسئول زراعت دیم استان فارس سالهای ۶۶ الی ۱۳۷۰ وزارت جهاد کشاورزی سازمان جنگلها ومراتع کشور اداره کل منابع طبیعی 
از آغاز کشاورزی تا میانه قرن بیستم

۱/۱ میلیارد نفر از مردم جهان به کمبود تغذیه و کمبود وزن مبتلا هستند .
کشاورزی که با دانش زمین کاشت زه هر تخمش هزاران دانه برداشت.با علم روز وپشتکار وتکنولوزی نوین.

 

 

14877223877622512868.jpg;95088396672313464073.jpg;

. بانک جهانی تعداد فقرای جهان را ۳/۱ میلیارد نفر برآورد کرده و آنان کسانی هستند که در آمد روزانه شان یک دلار یا کمتر است ، فقر و گرسنگی دست در دست هم دارند .بانک جهانی گزارش می دهد که ۷۲% از ۳/۱ میلیارد نفر فقیر جهان در مناطق روستایی زندگی می کنند و غالبا آنان کمبود تغذیه دارند و عمر آنها کوتاه تر شده است و همین طور که به لحاظ خشکسالی و تهی شدن آبهای زیر زمینی و شور و تلخ شدن آبها و فرسایش خاک روستاها فقیرتر می شوند ، مشکلات فقر و مهاجرت هم بیشتر می گردد ، و در سراسر جهان روزانه ۷۰۰۰ کودک جان خود را به علت گرسنگی از دست می دهند.گزارش گردیده که . ایا می دانید که این جشن خرمن در کجای( ایران )دنیا است.


۱-شبه قاره هند سالانه ۲۱ میلیون نفر یعنی معادل یک استرالیای دیگر بر جمیعت آن می افزاید . در هند مساحت اراضی زراعی روز به روز کوچکتر می شود و ۹۰ میلیون زمین کشاورزی کم تر از ۲ هکتار دارد .در بنگلادش متوسط اندازه زمین کشاورزی زیر هکتار است .در نیجریه که غالب اراضی نیمه بایر و دیم است به ۶ صدم هکتار به ازای هر نفر سقوط می کند.گزارش شده است که ۲/۱ میلیارد تن از محصول غله جهان به طور مستقیم به عنوان غذا مصرف می شود.بدین ترتیب کل غله مصرفی ایالات متحد به ازای هر نفر تقریبا چهار برابر کشور هند است.فرسایش خاک یا آب و باد چالشی جهانی است.هر یک از ما به عنوان فردی بالغ روزانه به حدود ۵ لیتر آب نیازمندیم که آن را به شکل های مختلف مصرف می کنیم. اما تولید غذایی که هر یک از ما در روز مصرف می کنیم ، نیازمند ۲۰۰۰ لیتر آب است یعنی ۵۰۰ برابر بیش از آب مصرفی ما.۷۰% آب مصرفی جهان صرف آبیاری می شود .کمبود آب به اضافه کمبود غذا۴۰% زمین های آبی جهان به آب های زیر زمینی متکی است.۲-  عربستان بعد از ۲۰  سال خودکفایی گندم ، عمده آبخوان های آنها تهی شده و آنها به تدریج تولید گندم را متوقف خواهند کرد و بعد از سال ۲۰۱۶ میلیادی جمعیت ۳۰ میلیونی عربستان باید تمام غله خود را از خارج وارد کند.
۳-در یمن همانند عربستان تهی شدن آبخوانها زنگ خطر زده محصول غله ظرف ۴۰ سال گذشته ۵۰% کاهش یافته و ۵۰% غله خود را وارد می کند و ۶۰% کودکان این کشور دچار سوء تغذیه می باشند .

۴-سوریه و عراق با کمبود جریان آب فرات و دجله مشکلات مربوط به آب روبرو هستند.محصول غله سوریه که در سال ۲۰۰۱ قریب ۷ میلیون تن بود بر اثر خشک شدن چاه ها حدود یک سوم 10884228055346328899.jpg;کاهش یافته است.

۵- در عراق در سال ۲۰۰۲ چهارو نیم میلیون تن بود و اکنون یک ششم کاهش یافته است.اردن به علت بهره برداری بی رویه آبخواها اوضاع وخیم است.حدود ۴۰ سال ۳۰۰ هزار تن غله تولید می کرد . اما امروز ۵۵ هزار تن تولید می کند و ۹۰% غله مصرفی را وارد می کند.بنابراین در بخش عربی خاور میانه که رشد جمعیت آن سریع است کاهش محصول غله و تهی شدن سفره های آب زیر زمینی مشهود است و هیچ روزنه امیدی وجود ندارد.

۶-در چین ، هر چند آب سطحی وسیعا برای آبیاری استفاده می گردد . نیمه شمالی چین نگران کننده است و پیوسته آبهای این منطقه سال به سال سقوط می کند.۱۳۰ میلیون چینی در این منطقه زندگی ناپایدار دارند ، در قطب شمالی چین سطح آب آبخوان های عمیق در سال ۲۰۰۰ میلادی به طور متوسط ۵/۲ متر سقوط کرده است و گزارش شده است که در برخی از شهرهای این استان سطح آب ۶ متر پایین تر رفته است (واشنگتن پست) نوشته است که پکن پیوسته برای رسیدن به آب چاه هایی به عمق ۳۰۰ متر پایین تر تلاش می کند . که این آمار نشان می دهد ، که ۵ برابر عمیق تر از چاه های ۲۰ سال گذشته است .

72205306315794460412.jpeg;85881433001059524392.jpg;

۷-در هند مشکل کمبود آب از چین هم بدتر است گزارش شد، که کشاورزان هندی تاکنون ۲۱ میلیون چاه آب حفر کرده اند و سفره های آب در اکثر نقاط سقوط کرده است و استانهای پنچاب ، هادیانا ، ارجستان ، گجرات در شمال و تامیل نادو در جنوب از جمله این استانها هستند .در تامیل نادو ، استانی که ۷۲ میلیون نفر جمعیت دارد پیوسته چاه های خشک شده ( دانشگاه کشاورزی تامیل نادو ) می گوید ۹۵% چاه های کشاورزی به علت پایین رفتن سفره های آب زیر زمینی خشک شده است

۸-.آمریکا ، ایالات متحده، پیوسته آبخوانهای خود را تهی می کنند، در ایالت های که مرکز کشاورزی آبی هستند ، مساحت زمین های آبی به اوج خود رسیده و آب رو به کاهش است . در کالیفرنیا که مرکز اصلی آبیاری آمریکا بود ، تهی شدن آبخوان ها از یک طرف و منحرف کردن آب رودخانه ها به سوی شهرهای سریع الرشد موجب کاهش زمین های آبی شده است و…مساحت این زمینها که در سال ۱۹۹۷ میلادی ۶/۳ میلیون هکتار بود تا سال ۲۰۰۷ به ۲/۳ میلیون هکتار کاهش یافت یعنی طی ۱۰ سال نصف شده است .در جنوب غربی آمریکا ، رودخانه کلرادو از کوه های راکی ریشه می گیرد و به سمت جنوب غرب جاری و نظر تئوریک به خلیج کالیفرنیا می ریزد ، اما در عمل اکنون به ندرت به خلیج می ریزد. شهرها و شهرک ها حقآبه ی کشاورزان و رمه داران را خریداری می نمایند.۱۶۲ هزار هکتار زمین کشاورزی ایالت کلورادو از بی آبی خشک شده اند .در تگزاس مساحت زمین های آبی در سال ۱۹۷۸ میلادی با ۸/۲ میلیون هکتار به اوج خود رسید و در سال ۲۰۰۷ میلیادی ۲ میلیون هکتار افت کرد که به نظر اینجانب این آمار باید مجددا بررسی شود . زیرا ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۷ می شود ۲۹ سال و این فاصله تعجب آور است و علت آن را تهی شدن آبخوان آگالالا است .دیگر ایالت هایی که سطح زمین های آبی آنها مرتبا کم تر می وشد ، عبارتند از آریزونا ، کلورادو ، فلوریدا.کلورادو ظرف چند دهه گذشته شاهد کاهش سطح زمین های آبی خود بوده است و محققان این ایالت می گویند که در فاصله ی سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۵۰ میلادی قریب ۲۸۰ هزار هکتار از مزارع آبی این ایالت که قریب یک پنجم زمین های آبی ان است از دست خواهد رفت یعنی طول ۴۰ سال.و به شرح فوق ایالات متحده آمریکا هم سقوط سفره های آب زنگ خظر زده و پیوسته پیش می رود .

 

 ۹-در مکزیک کشوری که عمده نیمه بایر است و ۱۱۶ میلیون نفر جمعت دارد کمبود آب در شهرها در روستاها نمایان است . در ایالت کشاورزی گواناجواتر سطح آب زیر زمینی سالانه ۸/۱ متر سقوط کرده و ادامه دارد . گزارش جالب این است که در ایالت سونورا واقع در شمال غربی کشور که محل کشت گندم است . زمانی کشاورزان آب را از ابخوان هرموسیلو که چاه ها ۱۲ متر عمق داشتند اکنون آب از ۱۲۰ متری زمین بیرون می آرند . و ا اینکه حدود ۶۰ درصد کل آب استخراجی مکزیک از آبخوان ها به دست می آید و پیوسته مورد بهره برداری بیش از حد قرار گرفته و مشکلات آب روز به روز بیشتر می شود.
09134536049930604371.jpg;
۱۰-در مصر با ۸۴ میلیون جمعیت و در پهنه تحتانی حوضه نیل و سرزمینی که به ندرت در آن باران می بارد ، بسیار آسیب پذیر بوده مصر یا گندم مورد نیاز خودر را یا وارد می نماید و یا آب مورد نیاز کشاورزی بخصوص گندم را از نیل استفاده می نماید و حدود ۶۰% جریان آب نیل به مصر اختصاص دارد و ۲۵% به سودان و متاسفانه صفر درصد به اتیوپی و این توافق نامه در سال ۱۹۵۹ میلادی امضا شده است .و از طرفی تقاضای آب در حوضه ی رودخانه نیل چنان شدید است .که وقتی رودخانه به دریای مدیترانه می رسد ، دیگر کم تر آبی در آن باقی مانده است و مصر هم همانند بسیاری از کشورها از کمبود آب رنج می برد.

۱۱-پاکستان با ۱۸۰ میلیون جمعیت ، پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۲۷۵ میلیون نفر افزایش یابد ( بعنی ۳۶ سال دیگر)( John briscoe) جان بریکو کارشناس مسایل آب می گوید پاکستان هم اکنون با یکی از بدترین تنش های آبی جهان دست به گریبان است . رشد جمعیت در این کشور کنترل شده نیست و کم آبی کاملا مشهود است .از آنجا که تولید یک تن غله به ۱۰۰۰ تن آب نیاز دارد و صاحب نظران می گویند معامله بر سر آینده های غله ، به یک معنا ، معامله بر سر آینده ی آب است .

ما در جهانی زندگی می کنیم که نیمی از مردم آن ساکن کشورهایی هستند که اقتصاد غذای آنها اقتصادی حبابی است که متکی بر بیرون کشیدن بیش از حد آب از سطح و اعمال و سفره های که صد های سال طول کشیده که این آبخوانها مهیا گردیده است .سوالی که اکنون مطرح است آیا سفره های این آبها با توجه به خشکسالی های اخیر و استفاده بی رویه آز این آبخوانها تمام می شود . آیا با یک حساب سرانگشتی و ارائه آمارهای فوق نمی توانیم بگوییم که این آبخوانها یا تهی شده است و یا در حال سقوط است و باید گفت :درک این هشدار آن است که تاکنون حتی یک کشور هم موفق نشده سقوط سفره های آب خود را متوقف کند . و در آخر تاریخ این چنین پیش بینی می کند که بحران آب که با سرعت پیش می رود هنوز در بعضی از کشورها به کمبود غذا تبدیل نشده است آمار اگر به آن توجه نشود ، به زودی چنین خواهد شد.از آغاز کشاورزی تا میانه قرن بیستم ، رشد محصول غله جهان تقریبا از گسترش زمین های تحت کشت نشات می گرفت .افزایش باروری در آن سالها آنقدر کند بود که در طول زندگی یک نسل اصلا به چشم نمی آمد.تنها ظرف حدود ۶۰ سال گذشته ، افزایش عملکرد محصولات به عنوان منبع اصلی افزایش تولید جهانی غلات جایگزین گسترش زمین زیر کشت شد.کشاورزان جهان بخصوص کشورهای که تحقیق و علم ژنتیک و تکنولوژی روز را پیشینه نوآوری قرار داده ، بین سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۳ محصول غله جهان را دو برابر کردند . تقریبا همه ی این افزایش ناشی از افزایش عملکرد در واحد سطح بود.به عبارت دیگر طی ۲۳ سال معادل کل رشد تولید از ابتدای کشاورزی تا سال ۱۹۵۰ بود.

عوامل اصلی این تولید و گسترش عبارت بود

از تحقیق در علم ژنتیک و بهره گیری از ارقام پر بازده غلات ، استفاده کودهای شیمیایی و استفاده از علف کشهای اختصاصی و آفت کش ها ، آبیاری نوین ، بهره گیری از ماشین آلات مناسب و غیره
توجه به این نکته –اولین کشوری که به رشد مداوم و پایدار عملکرد غلات دست یافت ژاپن بود . که جهش عملکرد آن در دهه ی ۱۸۸۰ میلادی (قرن نوزدهم) آغاز شد و ژاپن بیش از نیم قرن در این زمینه تنها بود.
44201480060558859303.jpg;52922072828115230852.jpg;

 

توجه دیگرایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی تازه در نیمه ی قرن بیستم افزایش مداوم عملکرد غلات را آغاز کردند و موق شدند عملکرد غلات خود را افزایش دهند.در سال ۱۹۵۰ میلادی (۱۳۲۹هجری شمسی) یعنی ۶۴ سال قبل متوسط عملکرد غلات جهان یک تن در هکتار بود. در سال ۲۰۱۱ میلادی این رقم به ۳/۳ تن در هکتار رسید و ۶۳ سال بعد یا به عبارتی طی ۶۳ سال عملکرد از یک تن به ۳/۳ تن در هکتار رسید.برخی از کشورها همانند امریکا و چین توانستند عملکرد گندم را ۴ برابر کنند.

41143488947887039927.jpg;51434256375353864734.jpg;12298773575976385174.jpg

 
در سطح جهان: چند منطقه ی کشاورزی دارای باروری ذاتی بسیار بالا وجود دارد که از نظر اقلیم و خاک و غیره بی نظیر می باشند مانند:

۱- غرب میانه ی ایالات متحده که غالبا کمربند ذرت است و اینجانب در طول ۸ سال زمان دانشجویی یعنی از ۱۹۷۷ الی ۱۹۸۵ وقتی در این مناطق گذر می کردم و اراضی به این پهناوری بدون سنگ و خاکهای لومی را مشاهده می کردم لذت می بردم.

۲- اروپای غربی ۳- دشت گنجتیک در هند ۴- دشت شمال چین و

توجه ویزه : باید گفت این خاکها بسیار غنی و عمیق و منطقه غرب میانه ی آمریکاست که به این کشور پهناور امکان می دهد ۴۰ درصد کل محصولات ذرت و ۳۵ درصدکل محصولات سویای جهان را تولید کند و باید گفت اینجانب زمانی که در این مناطق گذر می کردم از سخت کوشی این مردم کشاورز و از وجود این همه ماشین آلات نگین و سبک از نحوه شخم از نحوه کاشت و داشت و برداشت و تراکتورهایی که چند واحد کنار هم می ایستادند و شخم می زنند و در هنگام برداشت ، وجود کامباین های متعدد کنار هم انسان را به شگفتی وامی دارد جناب اقای  دکتر ظریف و دولت مردان با دانش واینده نگر.
توسعه پایدار یعنی با کشورهای پر منافع بایستی با عقل وبا دانش تکنولوزی هم گام شوی تا اقتصاد پویا بر قرار شود.لطفا سفارت امریکا را در پارس  و شیراز -مرکز تمدن ایران زمین بگشایید برای مبادلات پزوهشی  و بازرگانی.
24103266549697622460.jpg;02897873459829500142.jpeg;

.و باید گفت ایالت آیووا که در سال ۱۹۸۳ که اینجانب ۲۴ ساعت در مرکز آن بودم به تنهایی بیش از کشور کانادا غله تولید می کند.و باید گفت این ایالت تولید سویای آن بیش از کشور چین است ، حال مقایسه کنید که با این همه مشکلات آب و هوای امروز امریکا کشوری است که گنجینه بزرگی از باران و آب و خاک و زمینهای مسطح بدون سنگ و قلوه سنگ و کشاورزانی سخت کوش با تکنولوژی از تمام نقاط دنیا در ان جمع شده اند و به دنبال آن هستند که فردا را از امروز بهتر کنند.

۵-منطقه ای واقع در غرب کوهستان آلپ که در عرض فرانسه تا کانال مانش و تا دریای شمال کشیده شده و این هم به طور طبیعی زمین بسیار حاصلخیر دارد و این نکته مهم است که اروپایی غربی پرجمیعت بتواند گندم مازاد تولید خود تولید کند و صادرات هم نیز داشته باشد.
۶-شمال هند ،پنجاب و دشت گنجتیک که انبار غله هند است .

۷-دشت شمال چین نیمی از گندم و یک سوم ذرت چین را تولید می کند.

علم  بوم شناسی این چنین گویئ-بخش بزرگی از تولید گندم جهان که محصولی است مقاوم به خشکی ، بدون آبیاری و در مناطقی تولید می شود که میزان بارندگی آنها نسبتا اندک است ، همانند بعضی از نقاط امریکا و کانادا و روسیه خاورمیانه و گندم و جو معمولا در زمین های کشت می شود که خشک تر و یا سردتر از آنهایی است که بتوان در آنها ذرت و سورگم و یا برنج به عمل آورد .

۹-عامل طبیعی دیگری که نقش مهمی در عملکرد محصولات زراعی دارند عبارتند از طول روز و اقلیم مناسب همانند انگلستان و آلمان بازدهی گندم این قدر بالا است که در این دو کشور عملکرد گندم در بعضی از ارقام به ۸ تن می رسد که از عملکرد ۷ تنی فرانسه کمی بیشتر است.

۱۰- تفاوت مهم بین ایالات متحده و اروپا در رطوبت خاک و طول روز است.در آمریکا بخش بزرگی از گندم در زمین های نیمه بایر دشت های بزرگ بعمل می آید ، در حالی که در اروپا گندم در زمین های دیمی پر آب فرانسه و انگلیس و آلمان رشد می کند

.با توجه به اراضی عنوان شده در آمریکا ، میانگین عملکرد گندم به زحمت به ۳ تن می رسد و همچنان که گفته شد در اروپای غربی میانگین بین ۶ تا ۸ تن است .

و باید گفت که کوتاهی روز در نواحی نزدیک خط استوا موجب کاهش عملکرد گندم می گردد.و اضافه می شود امتیازی که در نواحی زیر گرمسیری آن است که در این نواحی می توان چند محصولی در یک سال کاشت و برداشت نمود . زیرا رطوبت خاک متعادل است.و گزارش شده است که در منطقه کم زمین جنوب چین و در هندوستان و سایر کشورهای گرمسیری و زیر گرمسیری و آسیا ، کشت دوباره یا سه باره برنج در سال چیز غیر معمولی نیست . و با شرح فوق هر چند عملکرد در یک محصول کم است اما در مجموع بسیار بیش از سایر نواحی است.

کشت گندم زمستانه با برنج نکته مهم در شمال هندوستان تابستانه ترکیب رایجی است . در چین ترکیب کشت گندم زمستانه با کاشت ذرت به عنوان محصول تابستانه در هر دوره ی سالانه و کشت دو بار در سال برنج سبب شده این کشور بتواند در مساحت نسبتا کمی از زمین قابل کشت بیش ترین محصول غله جهان را تولید کند.باید گفت شدت تابش خورشید نیز در تعیین حد بالای عملکرد محصولات نقش مهمی بازی می کند ،

عملکرد برنج ژاپن که جزو بالاترین عملکردهای کشورهای آسیایی است ، از عملکرد برنج در کالیفرنیا بسیار کم تر است ، علت این اختلاف آن نیست که برنج کاران کالیفرنیا از همتایان ژاپنی خود ماهرترند ، بلکه برنج ژاپن عمدتا در فصل باران های موسمی که همه جا از ابر پوشیده است رشد می کند . و حال آنکه مزارع کالیفرنیا زیر نور درخشان خورشید همانند تولید انگور آنها به ملایمت آفتاب برخوردار است.

شایان ذکر است ، بعد از اینکه گندم های پاکوتاه که کوتاه بودن ساقه گیاه موجب می شود ، بخش بزرگی از محصول (فتوسنتز) گیاه صرف تشکیل دانه ، شود که ژاپنی ها ابتدا تولید نمودند و سپس در شمال غرب امریکا رواج یافت .و نکته مهم  یک متخصص زراعت که در مکزیک ساکن بود مقداری از آن به سایر کشورها از جمله هند و پاکستان و نهایتا به ایران هدیه داد . تا آن را تحت شرایط رشد محلی در آن کشورها امتحان کنند و مژده این است که هر کجا این گندم ها کاشته شدند ، دو تا سه برابر ارقام سنتی گندم محصول دادند

.
ناگفته نماند.در مکزیک همچنان جهشی اتفاق افتاد ، بطوری که محصول عملکرد آن بین ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۱ میلادی تقریبا (چهار) برابر افزایش داشت(یعنی طول ۶۳ سال)و مژده این بود که با توجه به سابقه گندم های پاکوتاه که گفتم در دهه ی ۱۹۶۰ میلادی کوشش مشابه ای برای کوتاه کردن قامت برنج در موسسه بین المللی تازه تاسیس تحقیقات برنج در فیلیپین آغاز شد و دانشمندان این موسسه با اتکا به تجربه گندم پربازده ترین ارقام برنج پاکوتاه را تولید کردند و رقم ir8 در بسیاری از کشورها به راحتی عملکرد برنج را دو برابر کردند.

در سالهای دهه ۱۹۳۰ متخصصان پرورش گیاهی آمریکا تلاش بر ارقام پر بازده ی پیوندی افزایش دادند و بازدهی رفته رفته افزایش یافت و در فاصله ۱۹۴۰ الی ۲۰۱۰ میلادی یعنی به طول ۷۰ سال ۵ برابر شد بر خلاف گندم و برنج متخصصان آمریکایی در چند دهه اخیر تلاش کرده اند تا ذرت هایی پیوندی ایجاد کنند که تحمل انبوهی را داشته باشند و به کشاورزان اجازه دهند در هر هکتار تعداد بیشتری ذرت بکارند در نیم قرن گذشته در هر هکتار ۲۵۰۰۰ بذر ذرت می کاشتند اما امروز در آمریکا که رطوبت زمین در بسیاری نقاط هنوز هم مناسب است در هر هکتار قریب ۷۰۰۰۰ بذر ذرت کاشته می شود

.صاحب نظران می گویند هر چند مردم درباره قابلیت افزایش عملکرد محصولات از طریق اصلاح ژنتیک سوال می کنند ولی متخصصان با این وجود می گویند موفقیت در این علم ظریف و دانش ریز اندک است.۳ برابر شدن زمین های آبی جهان از سال ۱۹۵۰ بعنی ۶۴ سال گذشته تاکنون نیز به افزایش عملکرد غلات کمک کرده زیرا محصولات پر بازده تقریبا توانسته اند تمام قابلیت های وراثتی خود را محقق سازند .

در سال ۱۸۴۷ میلادی (یوستوس ون لیبیگ) شیمی دان آلمانی نشان داد که مواد غذایی که گیاهان از خاک برداشت می کنند که حدود ۱۶ عنصر است می توان به شکل مواد معدنی به خاک بازگردانید و با این کار انقلاب در توسعه و تولید مواد غذایی در یک قرن بعد آماده کرد و باید گفت که از این ۱۶ عنصر از جلمه – ازت – فسفر و پتاس که جزو کودهای اصلی و در مجموع بر صنعت تولید کود شیمیای جهان مسلطند.و مصرف کود شیمیایی جهان که در سال ۱۹۵۰ میلادی ۱۴ میلیون تن بود و تا سال ۲۰۱۰ به ۱۷۷ میلیون تن در سال افزایش یافته و با استفاد ه از این کودها هر چند بسیاری از کشاورزان جهان بدون حساب و کتاب استفاده می نمایند که در آینده خواهیم گفت، تولید در واحد سطح چهار برابر شده است.

و این چنین است که در جوامع روستایی سنتی ، غذا در همان محلی که تولید می شود به مصرف می رسد و فضولات حیوانی و انسانی به زمین باز میگردد و چرخه ی تغذیه را کامل میکند . اما در جوامع شهرنشین ، یعنی جایی که مواد غذایی در فاصه ی زیادی از جایی که تولید شده به مصرف می رسد، کاربرد کود شیمیایی برای جایگزین کردن مواد مغذی مصرف شده و تنها راه عمل حفظ باروری خاک است.بنابراین تعجبی ندارد که رشد مصرف کودشیمیایی همیشه رشد شهرنشینی را تعقیب می کند و عمده ی رشد آن در ۶۰ سال گذشته رخ داده است.

سه تولید کننده غله جهان چین – هند – ایالت متحده در مجموع ۵۸ % کودشیمیایی جهان و بعبارتی می توان گفت به اضافه سموم علف کش جهان را مصرف می کنند و این دانشمند محترم می گوید : روند رشد مصرف کودشیمیایی در سال ۱۹۸۰ میلادی به پایان آمده و موضوع خوشحال کننده آن است که از آن زمان تا کنون عملکرد غلات همچنان افزایش یافته است و با توجه به خسته بودن اراضی کشاورزی در بسیاری از نقاط جهان بخصوص کشورهای در حال توسعه و جهان سوم به نظر اینجانب شاید صدق نکند زیرا سال به سال با توجه به فقر اراضی که حتی ۵ % کاه و کلش غلات به خاک برگردانده نمی شود افزایش کودهای شمیایی( اگر وجود داشته باشد ) در آن کشورها ادامه داشته و خواهد بود.

گزاش شده است که چین سالانه ۵۰ میلیون تن و هند ۲۵ میلیون تن و امریکا ۲۰ میلیون تن کودشیمیایی مصرف می نماید.شایان ذکر است با توجه به این که ایالات متحده و هندوستان هر یک سالانه تقریقا ۴۰۰ میلیون تن غله تولید می کند . میزان غله ی تولید شده به ازای هر تن کود شیمیایی در آمریکا ( دو برابر چین است)و مسلما وجود ماشین آلات و کاربرد سموم و رعایت تکنولوژی روز و آب و هوا ، خاک ، اقلیم همه سبب افزایش تولید دو برابر غلات در آمریکا می باشد.همانگونه که مطلع می باشید امریکا بزرگترین تولید کننده سویای جهان است و نظر به اینکه این گیاه از خانواده (لگومینه) یا بقولات است و ازت هوا را در خاک تثبیت می کند و امریکاییان تناوت زارعی را رعایت می نمایند ( یعنی یک سال ذرت یک سال سویا) به این ترتیب میزان کود ازتی که باید به ذرت داده شود کاهش می یابد.
و باز هم باید گفت که امریکائیان از نحوه کاربرد سموم علفکش که باقی مانده نابجایی برای کشت بعدی بگذارد را رعایت می کنند و در این حال گزارشاتی در ایران وجود دارد که کشت گندم بعد از لوبیا که لوبیا هم از خانواه لگومینه است مانند سویا ، تناج گندم پایین می آید.و باید این موضوع در ایران مورد بررسی قرار گیرد.همچنانکه قبلا گفتیم در ۷۰ سال گذشته به علت مسائل گوناگون فنی از جمله ، ماشین آلات منابع ، آبیاری صحیح ، وجود کودهای شیمیایی گوناگون و فعالیت های ژنتیکی روی گیاهان مورد نظر در تمام کشورهای جهان هر کدام به دلایلی به غیر از ناحیه های زیر صحرایی آفریقا عملکرد غلات ۲ یا ۳ یا حتی ۴ برابر شده.

ولی از طرفی تهی شدن سفره های آبهای زیر زمینی را باید مد نظر قرار داد که این کشورها که با تهدید آب روبرو هستند چگونه می توانند غلات خود را تامین کنند و چه برنامه ای باید داشته باشند.

توجه در کشور مالی که خشکسالی در سال ۲۰۰۵ میلادی در این کشور روی داد بخش بزرگی از جمعیت ۱۳ میلیونی این کشور در دام گرسنگی افتاد و دولت به کمک صاحب نظران برنامه ای ریخت که به ازای هر کوپن تقریبا ۹۰ کیلو کود شیمیایی به قیمت نازل و مقداری بذر مجانی ذرت اصلاح شده که غذای اصلی مردم این کشور است به کشاورزان داد و این برنامه که بخشی از آن از طریق کمک های کشورهای خارجی تامین شده بود موجب شد محصول ذرت این کشور در ۲ سال ۲ برابر شود.عملکرد ذرت در امریکا با توجه به وضعیت اقلیمی و خاک و تکنولوژی که قبلا گفتیم (میزان ۱۰ تن در هکتار است) که بالاترین عملکرد غله جهان را داراست و هیچ غله ی مهم دیگری به گرد آن نمی رسددر ایالت ایووا که خاک عمیق و حاصلخیر وجود دارد و بهترین آب و هوا را برای ذرت است عملکرد تا ۱۳ تن گزارش شده است .

در چین عملکرد گندم برنج و ذرت بین ۴ تا ۶ تن می باشد .در هندوستان عملکرد گندم از سال ۱۹۵۰ میلادی تا کنون بیش از ۴ برابر افزایش داشته و به ۳ تن در هکتار هم رسیده است. هندوستان از نظر اقلیمی به خط استوا نزدیکتر است و در این مناطق کوتاه بودن طول روز و همچنین مسائل دیگر فنی عملکرد غله را محدودتر می نماید. از سال ۱۹۵۰ میلادی تاکنون ۹۳% رشد تولید غلات در اثر افزایش عملکرد حاصل شده است و توسعه یا گسترش زمین زیر کشت حدود ۷% دخالت این موضوع می باشد. (یعنی ۶۴ سال)هر چند رشد تولید غله طی ۷۰ سال گذشته بسیار آرام آرام و چشمگیر بوده متاسفانه ظرف ۲۰ سال گذشته گام افزایش عملکرد آهسته تر شده که علت های گوناگونی که قبلا توضیح داده شد شامل حال این توقفها می گردد.

بین سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰ یعنی ۴۰ سال غله جهان به طور متوسط ۲/۲ رشد داشته است بین سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ میلادی یعنی ۲۱ سال افزایش عملکرد کند شده و به ۱/۳ درصد رسیده است و این زنگ خطر است برای جمعیت گرسنه دنیا و کشورهایی که باید غلات خریداری کنند.در ژاپن که عملکرد برنج در هر هکتار برای بیش از یک قرن (۱۰۰ سال) همواره رشد می کرد، اکنون ۱۷ سال است که رشدی ندارد و مشکل این است که تقریبا همه فنون تکنولوژی کشاورزی را به کار برده اند و اکنون نوآوری دیگری وجود ندارد

.قبلا  اشاره شد.در کره جنوبی هم مانند ژاپن عوامل محدود کننده رشد یکسان است و ژاپن و کره روی هم سالانه ۱۲ میلیون تن برنج تولید می نمایند که ۳ درصد کل تولید جهان را تشکیل می دهد

.در اروپا نیز گندم با وضعیت مشابهی روبرو شده است قریب یک دهه است که در فرانسه و المان و انگلستان عملکرد گندم تغییر نکرده است و به نظر میرسد که ۸ تن در هکتار بالاترین حدی باشد که برای تولید گندم دست یافتنی بوده است.در فرانسه به علت اینکه طول روز در تابستان تا حدودی کمتر است عملکرد گندم ۷ تن در هکتار گزارش شده و فرانسه و آلمان و انگلستان در مجموع ۸۰ میلیون تن در سال گندم تولید می کنند که خود ۱۲% محصول کل جهان می باشد.

در چین عملکرد گندم تقریبا ثابت مانده است و کشوری که دو برابر کشور آمریکا کودشیمیایی مصرف می کند تقریبا این مصرف به جایی رسیده که جایی برای عملکرد محصول وجود ندارد و باید گفت با توجه به مسائل عنوان شده تقریبا دوران رشد سریع گندم و برنج در دهه های اخیر دیگر به سر آمده باشد که با توجه به رشد جمعیت در بسیاری از کشورها این موضوع نگران کننده است

در اخر باید گفت مشکلات رشد جمعیت و تغییر اقلیم و خشکسالی های پی در پی و تهی شدن آبهای زیر زمینی یا ابخوانهای عمیق و پایین رفتن سفره های زیر زمینی و از بین رفتن پوشش گیاهی به لحاظ مسائل گوناگون در جهان هستی و گرم شدن کره زمین پیوسته شرایط را برای تداوم افزایش عمکلرد محصولات زارعی نامناسب تر می کند و کشورها می بایست با توجه به منابع موجود مختلف و مدیریت صحیح و اقتصاد پایدار برای وضع موجود کشور خود و آینده گان کشور به فکر برنامه ریزی دراز مدت باشند و از تجربه کشورهایی که اکنون گرفتار کم آبی و کمبود غلات در جهان هستند استفاده نمایند در غیر این صورت تاریخ به سرعت می گذرد و آینده گان به ما لعنت خواهند فرستاد .
92863172943005969432.jpg;

درخت بار علم نباشد به جز عمل  —-    گر عمل در تو نباشد موجود بی بری.

وامیدواریم که انسانهای تندروهای بی دانش ودنیاندیده از این امار علمی تجربی و اموزشی, عبرت بگیرند که زندگی بدون غذا وشغل والونک یعنی هیچ وپوچ .

فقر مالی شاید بزرگترین دلیل گرسنگی بسیاری از انسانها باشد.

از سید محمود به سایت جدید اینجانب در گوگل   وارد شوید مطالب علمی زیاد است برای رهنمود توسعه پایدار وزندگی شادتر وپویا تر. با دعای خیر:بنام  md-jafari.world-watch.of-water.com


گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top